Moi! olisin kiinnostunut tietämään onko kellään kokemusta vastaavasta episodista eli 1.4.04 mersuuni tehtiin kouvolan autosommassa(mb-liike) nelipyöräsäätö makso jotain 65 euroo ja vieläpä kahteen kertaan koska ekan säädön jälkeen ratti oli vinossa. Ostin uudet renkaat misukat 1.6.oe ja nyt noin 15 thkm:n jälkeen molemmat etupyörät kuluneet ulkoreunoista huomattavasti,kuka mahtaa olla vastuussa,uudet renkaat paskana vaikka säädöt tehty merkkiliikkeessä ammattitaitoon luottaen,miten kannattaa menetellä, tyytyykö mahd. uuteen säätöön vai onko oikeus vaatia renkaita korvattavaksi, ihmettelen vaan,mitään kolaria ei ole autolla ajettu ja etupää muutenkin "tiukka",autoni on w203 cdi-01, kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!
mb c200cdi pyöränkulmat
ihmettelijä
65186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oletko tutkinut etupään nivelet niin, että auton paino ei ole pyörien päällä? Välystä ei muuten huomaa helposti. Jos nivelet ovat kunnossa, vie auto ohjauskulmien mittaukseen toiseen liikkeeseen, niin saat dokumentin mahdollisesta virheestä jatkotoimenpiteitä varten.
sitte semmonen asia että jos säätö on tehty ennen uusia kumeja niin siinä voi olla syy jos kumit ovat eri kokoiset kuin edelliset... kannattaa myös tarkistaa alapallot (kulutustavaraa varsinkin jos on jälkeenpäin asennettu alustasarja).
Miten renkaiden koko vaikuttaa kulmiin? Eikö aste määrä oo aina sama?
sanos muuta.. mutta vaihdappa 155 kumien tilalle 235 ja ajele pari kuukautta.. on siinä muitakin säätöjä kuin auraus nm. camper ja caster
Auraus on nykyautoilla ja renkailla aina lähes nolla, hieman aurauksella, on renkaan leveys mikä tahansa. Caster ei vaikuta renkaan kulumiseen, se vaikuttaa auton suuntavakavuuteen ja ohjauksen palautumiseen yms.. Camber on pyörän sivukallistuma, sillä on merkitystä renkaan kulumiseen ja arvoon vaikuttaa myös renkaan leveys ainakin teoreettisesti. Kaikki kulmat, auraus mukaanlukien, mitataan asteina kun mittaus tehdään nykyaikaisin laittein. Arvot siis aina samat on rengaskoko mikä tahansa. Merkittävästi kulmien mittaukseen Mercedeksessä (ja muissakin autoissa) vaikuttaa jousituksen/korin korkeusasema. Oikeilla Mercedeksen hyväksymillä laitteilla tehtätäessä autosta mitataan aina elektronisesti jousituksen korkeus. Arvo siirretään suuntauslaitteelle ja korkeusasema määrää käytetyt ohjearvot. Mercedeksille ohearvoja on siis kymmeniä tai satoja ja auton säätö tehdään aina yksilöllisesti. Jos jousituksen korkeutta muutetaaan on säätö syytä tehdä uudelleen. Kannattaa varmistua, että työ tehdään liikkeessä, jossa on oikeat laitteet ja ammattitaito, valtuuteuilla merkkiliikkeillä nämä laitteet ovat, muiden kanssa pitää olla varovainen.
ja käytäntö on monessa tapauksessa aivan eri asia.. kokemus puhuu yleensä puolesta.