Olisi taas aika katsastaa vaihtoehtoja perheen uudeksi kakkosautoksi. Laitteella tullaan pyörimään pääasiassa taajama-alueella, joten kohtuulliset ajo-ominaisuudet riittää.
Tärkeätä on, että autossa on neliveto ja se on luotettava. Pitkät matkat ja paljon tilaa tarvitsevat ajot hoidetaan sitten sillä ykkösellä, jonka merkkiä ja mallia en kerro ettei keskustelu ajautuisi harhapoluille.
Ymmärräykseni mukaan Subarun Impussa olis ainakin asiallinen neliveto, hyvä luotettavuus ja katumaastureita paremmat ajo-ominaisuudet. Budjettiin mahtuvalla koneella (1,6L) suorituskyky on ainakin paperilla huonon ja surkean välimaastossa, mutta kyllä sillä varmasti rouvan kauppareissut hoitaa.
Kertokaapa kokemuksia Impulla ajavat, kyse on nsiis tästä uusimmasta versiosta.
Impreza
5
237
Vastaukset
- että silleen
Muistathan sitten noudattaa täältä saamiasi teinikikuliasiantuntia vastauksia, ja toimia niiden pohjalta..........
Jos olisin taas itse hankkimassa autoa, (minkä merkkistä tahansa)niin raahaisin itseni lähimmälle koeajopaikalle, ja pyytäisin auton koeajoon esim viikonlopun yli, niin siinä ajassa ehtii saada autosta kuin autosta jonkunlaisen käsityksen.- SubaRuko?
Hyvä että silleen, olen kanssasi täysin samaa mieltä sitä, että koeajamalla auton siitä saa hyvän peruskäsityksen uutena.
Siinä ei kuitenkaan selviä, kuinka auto pelittää esimerkiksi pari vuotta käytettynä, esiintyykö tyyppivikoja jne.
Nämä teinipoikien vastaukset olen oppinut jo näillä palstoilla suodattamaan ja jättämän omaan arvoonsa.
- eräs subarulla ajava
turvallinen auto kaikin puolin. Noilla tehoilla vaikea saada luistelemaan ja jos jotenkin onnistuu niin ajonvakautus hoitaa loput. Käytännön ajossa ihan ponteva laite nurkkapyöritykseen mutta onnistunut ohittaminen perustuu lähinnä yllätykseen. Yksi markkinoiden luotettavimmista ellei luotettavin nelivedoista manuaalivaihteisena. Automaatit sitten asia erikseen..
Jälleenmyyntiarvokaan ei varmaan päätä huimaa.
Perus harmaavarpunen, hoitaa tonttinsa varsin kelvollisesti joka suhteessa paitsi luotettavuudessa ja etenemiskyvyssä jotka ovat luokkansa parhaita. - Matti43
Meillä on kakkosautona vuosimallia 2013 oleva BMW 320i TwinPower Turbo Xdrive Toimii lähinnä työmatka- ja kaupunkiautona. Ykkösenä on sitten maasturi.
Neliveto ja automaattivaihteisto toimii erittäin hyvin ja koska kilometrejä tulee vain noin 15000 km/vuosi en näe järkevänä dieseliä.
Kokeilehan muitakin merkkejä..- NoSe
Ai tämäkö onkin Pemaripalsta? Enpä tiennytkään, voi surkeus. Saakohan tuosta mainonnasta s-poonuksia vaiko plussaa? Kyllä se taitaa niin olla että suomi24 palstoilta ei kannata asiallisia vastauksia odottaa minkään valtakunnan kysymyksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2567623Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1494028Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1232261Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261747- 471540
- 331412
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421234Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411022- 1411001
Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8993