Olisi taas aika katsastaa vaihtoehtoja perheen uudeksi kakkosautoksi. Laitteella tullaan pyörimään pääasiassa taajama-alueella, joten kohtuulliset ajo-ominaisuudet riittää.
Tärkeätä on, että autossa on neliveto ja se on luotettava. Pitkät matkat ja paljon tilaa tarvitsevat ajot hoidetaan sitten sillä ykkösellä, jonka merkkiä ja mallia en kerro ettei keskustelu ajautuisi harhapoluille.
Ymmärräykseni mukaan Subarun Impussa olis ainakin asiallinen neliveto, hyvä luotettavuus ja katumaastureita paremmat ajo-ominaisuudet. Budjettiin mahtuvalla koneella (1,6L) suorituskyky on ainakin paperilla huonon ja surkean välimaastossa, mutta kyllä sillä varmasti rouvan kauppareissut hoitaa.
Kertokaapa kokemuksia Impulla ajavat, kyse on nsiis tästä uusimmasta versiosta.
Impreza
5
218
Vastaukset
- että silleen
Muistathan sitten noudattaa täältä saamiasi teinikikuliasiantuntia vastauksia, ja toimia niiden pohjalta..........
Jos olisin taas itse hankkimassa autoa, (minkä merkkistä tahansa)niin raahaisin itseni lähimmälle koeajopaikalle, ja pyytäisin auton koeajoon esim viikonlopun yli, niin siinä ajassa ehtii saada autosta kuin autosta jonkunlaisen käsityksen.- SubaRuko?
Hyvä että silleen, olen kanssasi täysin samaa mieltä sitä, että koeajamalla auton siitä saa hyvän peruskäsityksen uutena.
Siinä ei kuitenkaan selviä, kuinka auto pelittää esimerkiksi pari vuotta käytettynä, esiintyykö tyyppivikoja jne.
Nämä teinipoikien vastaukset olen oppinut jo näillä palstoilla suodattamaan ja jättämän omaan arvoonsa.
- eräs subarulla ajava
turvallinen auto kaikin puolin. Noilla tehoilla vaikea saada luistelemaan ja jos jotenkin onnistuu niin ajonvakautus hoitaa loput. Käytännön ajossa ihan ponteva laite nurkkapyöritykseen mutta onnistunut ohittaminen perustuu lähinnä yllätykseen. Yksi markkinoiden luotettavimmista ellei luotettavin nelivedoista manuaalivaihteisena. Automaatit sitten asia erikseen..
Jälleenmyyntiarvokaan ei varmaan päätä huimaa.
Perus harmaavarpunen, hoitaa tonttinsa varsin kelvollisesti joka suhteessa paitsi luotettavuudessa ja etenemiskyvyssä jotka ovat luokkansa parhaita. - Matti43
Meillä on kakkosautona vuosimallia 2013 oleva BMW 320i TwinPower Turbo Xdrive Toimii lähinnä työmatka- ja kaupunkiautona. Ykkösenä on sitten maasturi.
Neliveto ja automaattivaihteisto toimii erittäin hyvin ja koska kilometrejä tulee vain noin 15000 km/vuosi en näe järkevänä dieseliä.
Kokeilehan muitakin merkkejä..- NoSe
Ai tämäkö onkin Pemaripalsta? Enpä tiennytkään, voi surkeus. Saakohan tuosta mainonnasta s-poonuksia vaiko plussaa? Kyllä se taitaa niin olla että suomi24 palstoilta ei kannata asiallisia vastauksia odottaa minkään valtakunnan kysymyksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674054Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161526
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891474Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521316
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981235- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078