http://www.foreca.fi/Finland/Helsinki/tenday
päivä/yö
la 5/ 5
su 8/ 9
ma 11/ 10
ti 13/ 10
ke 10/ 3
to 8/ 2
pe 7/ 5
la 7/ 7
su 8/ 5
Miksi tarvitsette nastarenkaita??
päivä/yö
la 5/ 5
su 8/ 9
ma 11/ 10
ti 13/ 10
ke 10/ 3
to 8/ 2
pe 7/ 5
la 7/ 7
su 8/ 5
Miksi tarvitsette nastarenkaita??
Vastaukset 21
Vanhimmat
ja unohdetaan ne menneet aamuliukkaat ja lumisateet, hienoa dorka.
Parempi viikkoa liian aikaisin kuin päivä liian myöhään.
Kitkat on keksitty.
Mutta nastat pitää paremmin taajamien ja keskustojen liukkaiksi kiillottuneissa risteyksissä ja muutenkin. Kitka on hyvä lumessa, mutta lumi tamppaantuu nopeasti "jääksi".
Mahtaa näitä kitkauskovaisia kiehuttaa kun joka puolelta kuuluu rapinaa?
rengaat
Ole juntti hiljaa kun et mitään ymmärrä.
Itse olet idiootti kun et ymmärrä että yksikin lumikuuro tai aamupakkanen aiheuttaa helposti kymmeniä ketjukolareita ja ulosajoja kun ajetaan vielä kesärenkailla. Vain tyhmä vaihtaa talvirenkaat korkeimman lämpötilan mukaan, viisas vaihtaa matalimman lämpötilan mukaan ja myös etelä-suomessa talvirenkaille on jo ollut tarvetta mustalla jäällä.
Täällä pohjanmaallakin oli perjantaina lumi maassa ja ihmiset olivat kesärenkailla todella vaikeuksissa, moni ei tullut töihin ja sattui paljon ulosajoja ja ketjukolareita kun oli vielä kesärenkaat alla. Nämä ulosajajat ja kolaroijat ovat juuri sinunkaltaisia idiootteja jotka ei ymmärrä että se yksikin lumikuuro on liikaa.
se, että PK-seudulla turvaväli on tuntematon käsite ja kahden samaan suuntaan liikkuvan auton välinen tyhjä tila tarkoittaa, että siihen on kiilattava.
Tuohonkin listaan on jo ilmestynyt taas yöpakkasia...
torstaina tulee nastat alle ja piste. pk seutulainen
Työnnä hanuriis nasta kumis ääliö, joulukuus saa vasta käyttää nastoja älyvapaat kansalaiset!
Ajotaidottomat ja säästä mitään ymmärtämättömät tyttöset ovat jo näköjään vaihdattaneet nastarenkaat alle. Sen näkee Kehä 1:llä kun bitumi on jo nyt 29.10.2014 hakkautunut ajourissa tien pinnasta jättäen jäljelle lähes lumivalkoiseksi hakkautuneen kivipinnan. Näin parissa viikossa on jo saatu viime kesänä pinnoitetut uudet asfaltit piloille. Hullujako olette? Lämpöä on enemmän kuin oli kesäkuussa juhannuksena.
Näkyy ammattiliiikenteessä, noissa ambulansseissa ja monen yrityksen pakettiautoissa jo tosiaan olevan nastarenkaat. Poliisiautoja en olekaan nähnyt, mahtaakohan jo niissäkin.
Ei noita tyttöset aja, vaan ammattilaiset....
Henkilöautoissa ei vielä kovin monissa, mutta on kyllä...
tervetuloa Poriin...täällä ajettas kesälläkin nastarenkailla jos laki sen sallisi...onneksi en ole täältä kotoisin...15 talvea mennyt huonoilla talvirenkailla ja kitkarenkailla...ilman ongelmia...
Onko Porilaisilla kaksikymmentä vuotta vanhoja nokian hakkapeliittoja alla?
Niin voihan se Talvi tosiaan yllättää...minua se tosin ei ole koskaan yllättänyt...kun olen seurannut säätiedoituksia...ja jos renkaiden vaihtoon menee puol tuntia,ehdin hyvin ennakoimaa,jopa aamulla ja vaihtaa renkaita...tosin kitkoillakin pärjään.
Kohta tulloo lunta etelään, landepaukut saapi jonotella kehäteillä!
Onneksi ovat vajakit reilun kuukauden karhentaneet nastoilla asvalttia. Ehkä siinä on sitten parempi pito kun lunta tulee.
Jep, jep ja hilirimpsis.
Suvikumilla mennään vielä pariviikkoa.
Talvirengaspakkohan alkaa vasta joulukuusta, eikä sittenkään pakko ole laittaa.
Mulla on misukan ZXZ renkaat alla ja hyvin on pitoa riittänyt.
Ja kuten joku totesikin riittää että 85% karhentaa tietä nastarenkaillaan.
Pääkaupunkiseudulle sopii vain telaketjuajoneuvot koska siellä on maan huonoimmat kuskit.
Onneksi ei ole ollut sinne mitään asiaa yli 10 vuoteen. Ja toivottavasti ei tulekaan seuraaviin 10 vuoteen.
Taas tänään tuli todettua, etta yllättäviä tilanteita tuli eteen idioottimaisten hätäjarrutusten ja kohtuuttoman turvavälin pidon takia. Tosin itse olin liikkeellä huonoilla renkailla, mutta samaan ilmiöön olen törmännyt myös liian hyvillä renkailla. Ja asfaltti on jo menetetty.