Voiko totuus loukata joitakin ihmisiä?

Hyvä kysymys

Siis heidän kohdatessaan sen?

18

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jatko kysymys

      Suututko sinä kohdatessasi totuuden, totuuteen vai henkilöön, joka sen mahdolllisesti sinulle ilmaisee?

      Kenelle olet tällaisessa tilanteessa vihainen?

    • kysymysmerkki ?

      No, miten itse suhtaudut vastaavanlaisessa tilanteessa asiaan ?

    • FUCKIFUUU

      Suuttuisin itselleni jos kävisikin ilmi että olen harhainen kristitty.

    • selviät

      Mistä aloittajalle tuli mieleen moinen kysymys? Onko joku puhunut sinulle suorat sanat? Kyllä totuus joskus kirpaisee, ikävä totuus varsinkin. Se on kaikilla sama juttu. Kyllä siitä selviät.

    • Pirun riivaamana

      Poistaisin totuuden ilmaisijan maanpäältä, jos omaisin siihen tarvittavan vallan.

      • Jeesuksen oma

        Oletko lupautunut balttis pirun riivaamaksi ?

        Väität kuitenkin olevasi kristitty, Jeesuksen seuraaja, oletko sinä ?

        Tätä vakavasti kysyn sinulta, Jeesusken nimessä, tunnustatko Jeesusta ?


    • Oikea vastaus

      Pirun riivaamat ovat ne jotka poistoja tekevät, eli kirkot jotka ovat poistaneet maailmasta valkeellisen valtansa lujittamiseksi vähintään 50000000 ihmistä.

      Siis ne jotka kohdatessaan totuuden, poistavat sekä totuuden keskuudestaan, että sen tuojan. He eivät tule valkeuteen etteivät heidän tekonsa tulisi julki, ja ettei heitä edes nudeltaisi, siksi he jäävät pimeyteen tehden sen mukaisia tekoja, jotka eivät päivänvaloa kestä.

      • Jeesuksen oma

        Mutta väistät varsinaisen kysymykseni ?

        " Jeesuksen oma24.10.2014 21:18 "


    • saa näkyä

      Jumalako se oli joka käski lutteria poistamaan aikansa uskovat maan päältä, oliko, mitähän sinikkapappi asiasta on mieltä?

      Entäs kun tässä maassa karkotettiin ne Ericsonin veljekset ja muutama kymmenen muuta lähti mukana, oliko se Jumala joka käski niin menetellä vai kuka se oli ?

      Ja nyt on sama "jumalan" puolesta kiivaileva porukka päässyt uskossaan jo erotiikakmessuille asti !

      mitä teistä vielä tulee kun ehtii!

    • Maisalis

      Eikö Raamatussakin sanota että totuus tekee vapaaksi. Miksi totuus siis voisi loukata ketään? Henkinen opettaja Byron Katie taasen pitää totuutta ja Jumalaa yhtenä ja samana.

      • lissaMai

        Mikä on totuus.? Jeesus on totuus.


      • Maisalis
        lissaMai kirjoitti:

        Mikä on totuus.? Jeesus on totuus.

        No eikö juuri Jeesus sanonut että totuus on teidät tekevä vapaaksi?


      • lissaMai kirjoitti:

        Mikä on totuus.? Jeesus on totuus.

        TOTUUS on, että Jeesus on tehty aiemmista Egyptin Horus-jumalista. Jos et usko niin yritäpä vaikka kävellä järven päällä tai parantaa sairas. Sitten jos et kykene, tiedät Jeesuksen puheiden olevan keksittyjä.

        Totuus voi kyllä loukata ja pahasti.


    • hilpertti

      Ei voi.

    • UskovaNoora

      Totuus loukkaa jokaista syntistä, ainakin aluksi. Jotkut nöyrtyvät totuuden edessä, toiset jäävät loukkaantuneina vihollissuhteeseen totuuden kanssa ikuisesti.

      Totuuden, siis Jeesuksen, aiheuttama loukkaus ei ole loukkaamistarkoituksessa tehty loukkaus, vaan totuus vain on se, mikä se on, eikä sille kukaan mahda mitään. Jeesus on "kompastuskivi" syntiselle. Yksi pysähtyy ja alkaa rakentaa järkähtämättömäksi havaitsemalleen kivelle, toinen samasta syystä kiroaa kiven ja jatkaa suuttuneena matkaansa.

      Loukkaantuminen totuudesta voi siis johtaa päinvastaisiin seurauksiin.

    • hahmuistankin

      Tämä oli varmaan se, kun proppuni paloivat balttiksen ja runsaiden uudesti- tai aikuiskastajien jankutuksesta. Kaikki muut katosivat, mutta balttis-ressu vain luuli tyhmässä itsevarmuudessaan, että totuus oli satuttanut.

      Olen huomannut, että aikuiskastajat lähtevät, kun lopulta proput palavat heidän jankutuksensa takia, ja huonojen käytöstapojen (ainoa joka on kuin seinä, jolle puhuisi, on b.) Täytyy myöntää, että he vaativat meiltä kyllä ihan yli-inhimillisiä voimia välillä. Minäkin, naisihminen, olin hillinnyt itseni ties kuinka kauan (tämä Kristuksen tähden). En ole eläissäni käynyt jankuttamassa heidän palstoillaan ja käyttäytynyt heitä kohtaan mitenkään huonosti.

      Tämä on heikko kohtani, hermoni menevät pässinpäiden kanssa, tosin siinä menee kyllä pitkään, ennen kuin räjähdän, mutta sitten kunnolla. (Rukoilkaa puolestani, että kestäisin.)

      Kadun kyllä, kuinka pahasti sanoin lopuksi, mutta sori, ihminen minäkin vain olen.

      • hahmuistankin

        Täällä todellakin silloin oli oikein parvi aikuiskastajia kuin päättäneinä kaikki lähteä matkaan käännyttämään luterilaisparkoja kristityiksi balttiksen (uudestikastaja)
        l i s ä k s i. Voitte kuvitella tilanteen. Synkeä syksy, lokakuuta ja pimeätä. Olin eksynyt tälle typerälle palstalle, joka ei koskaan tule parantumaan....


    • valheet-veks

      Totuus loukkaa vain valhetta. Syytä onkin. Ei meistä kukaan tykkää valheesta oikeasti. Siksi se loukkaantuu ( taas).
      Valhe voi olla ihmisessä tulleena ja siksi ihmisessä oleva valhe voi loukaantua.
      Totuus on ainoa kuitenkin, mitä kannattaa ylläpitää.
      Täytyy ajatella, että on yhdentekevää, loukkaako se vai ei. Pitää opetella ajattelemaan niin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2023
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1948
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      173
      1709
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      981
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      980
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe