haminaan menossa

mä meen

ketkä kaikki on menossa haminaa 5.1.2015

4

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Evltn

      Meni jo. itse tuli aikanaan käytyä. Silloin oli herrasmiestouhua 80-luvulla, kapiaiset ja santsarikokelaat olivat ihmisiä. Turha singahtelu toimistolla jäi pois, mutta metsässä mentiin lujaa. Silti pari sai lähteä komppaniasta maitojunalla. Soveltuvuus joukkueenjohtajaksi selviää yleensä metsäkeikoilla ja junailuissa.

      Kuulin, että nykyään voivat santsarikokelaat olla kasarmilla kyykyttämässä kun silmä välttää. Turhaa demotivointia ja pilkunviilausta, voi olla lähellä simputusta. Lieköhän sopivia tehtäviinsä?

      Onneksi on tuttu pääesikunnassa. Anonyymiä palautetta voi aina antaa.

    • lerppäihko

      Tulin jo poiskin parin viikon kokemuksen jälkeen.

    • pistooli3r5e

      Minä kaduin, että menin inttiin, mutta järjestin itseni sieltä pois.

      Olin alokkaana lähes koko ajan vempassa. Toiset olivat leireillä minä kasarmilla, olin esim keksinyt, että jalkani on venähtänyt ja klinkkasin sitä.

      Siellä oli tyhmiä kokelaita jotka halusivat päteä. Oli taas leiri viikko ja minä oli kasarmilla lähestulkoon yksin tuvat olivat tyhjillään.

      Kävin vessassa kakkasin pönttöön ja poimin sieltä mukaani muutaman pökäleen. Menin tyhjään kokelaiden tupaan ja laitoin pökäleitä kokelaiden patjojen alle. En kaikkien ihan noin periaatteesta.

      Kesti 5 päivää ja kokelaat palasivat leiriltä. He ihmettelivät tuvassa olevaa hajua hakivat jonkun kapiaisenkin katsomaan. Mutta eivät keksineet hajulle syytä. Se haju oli sellainen mieto ja imelä, ei sellainen kuin tuoreesta paskasta lähtee ja kokelaat joutuivat jäämään hajusta huolimatta tupaansa.

      Sitten osa heistä alkoi sairastella saivat vatsatauteja jne...

      Sitten joku niistä idiooteista keksi tutkia patjojen alta ja siellähän oli sitä itseään.
      Kun asia tuli julki meidät komennettiin koko komppania riviin ja päällikkö käski syyllisen astua rivistä, muuten kaikki lomat peruttaisiin.

      No minä sitten ilmoittauduin rivistä. Kehotin päällikköä haistamaan paskan ja tunkemaan pistoolin hanuriinsa. Päällikkö kihisi raivosta.

      Minun armeijani loppui siihen. En joutunut edes sivariin. Sain hullunpaperit. Ei tullut myöskään korvauksia ihme kyllä. Enkä oikeuteen joutunut, eikä poliisi tullut perään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      255
      6533
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      207
      6103
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      29
      5602
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      135
      4882
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      173
      3635
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3415
    7. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      15
      3245
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      32
      3117
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      297
      2664
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      19
      2552
    Aihe