Teatteri avustukset lopetettava heti
yhdenvertaisuus
5143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Lisäksi on esitetty, että kaksi huonokuntoista päiväkotia puretaan ja tilanne rakennetaan uusi. Sivistystoimi toivoo, että uusi 100-paikkainen päiväkoti tulisi olemaan yksityinen, koska sillä säästöjä saataisiin yli 200 000 euroa."
Onkohan näillä jo joku suositeltu tuttu tulossa pyörittäjäksi?
Kas kun eivät ehdota että lastensuojelutoiminta siirretään vaikka Mehiläiselle.
Mitenkäs olisi sellainen säästö että kaupunginvaltuusto alkaa tuoda omat tarjottavansa kotoaan termoskannussa?
Hyvä että lautakunta päätti säästää harjoitusjäähallin - ainoa liikuntapaikka joka maksaa onat kulunsa. Sellaisen sulkeminen ei hirveesti säästä ja se vaikeuttaisi nuorten liikuntaharrastusta tältä osin niin paljon että monelta se loppuisi.
Savonlinna on samanlainen kylä kuin tämä ja sinne ovat rakentamassa jo kolmatta hallia nimenomaan lasten ja myös harrastelijoiden liikuntamahdollisuuksien parantamiseksi. Tulevaisuudessa jääurheilu lienee pääasiassa sisäliikuntaa talvien lyhentyessä.
Tuskin on harjoitushallli vielä turvassa, sillä kymmeniä miljoonia tulossa lisää velkaa tulevina vuosina. Veronmaksajan piikkiin, mutta minkäs teet. Lisää säästöjä tulossa.
http://www.savonsanomat.fi/savo/varkauden-korjausvelka-kay-kestamattomaksi/1909646
vatuskilta rahat teatterille.
Eikös nämä teatteri-ihmiset tee sitä hommaa ammatikseen? Minkäs takia nimenomaan sitä elinkeinoa ja sen käyttäjiä pitää erityisesti tukeayhteisestä kassasta? Saako esim. Maxim tukea kaupungilta? Lipun hinnat kohdilleen - eihän tässä muuta tarvita. Ne maksaa jotka käyttää - teatterin katsominenhan ei ole mitenkään tärkeää yhteisölle.