Vuosikymmenet ollut alkaa hioa ajettavuutta. Japanilaiset teollisuusyritykset lähettivät järjestelmällisesti työntekijöitään Eurooppaan ja Jenkkkeihin aikoinaan "vakoilemaan" ja opiskelijat opiskelivat muualla ja palasivat Japaniin uusien oppien Kera. Eivät kuitenkaan ole osanneet vielä kopioida eurooppalaista ajettavuutta kippoihinsa. Ei edes ns. Premium-Lexukseen
miksi Tojota on kuin traktori ajaa
Premium Daniel
14187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pidän suurimpana osasyynä laadunvalvonnan puutetta. Isossa osassa Tojotia ohjauskulmat ovat virheellisiä koko auton eliniän ajan. Toyotan ajettavuus korjaantuu huomattavasti paremmaksi ja hintaluokka huomioonottaen ihan kelvolliseksi kun ohjauskulmat ovat oikein säädettyjä.
Toinen heikkon ohjaustuntoon vaikuttava syy on Toyotien perisynti; veltot korit. Koria jäykistämällä sekä jousitusmukavuus että ohjattavuus kohenevat kilpailijoiden tasolle.
Kyllä taas huomaa, että paljoa ette tiedä. Juuri euroautot ova niitä traktoreita, niissä on jäykkä ja turhan paljon palauttava ohjaus ja samoin jäykät alustat. Tosin japsit ovat nyt 2000-luvulla valitettavasti apinoineet näitä ikäviä piirteitä omiin malleihin ja alkavat japsit paha kyllä muistuttaa euroautoja, niin Tojokin. Joskus 80-ja vielä 90-luvulla Toyotan ohjaus oli mukavan kevyt, vaikka kahdella sormella sompaili eikä alustakaan ollut jäykkä kuin työkoneessa. Sen ajan Tojoilla oli mukava ajella, niin oli vaivatonta liikkuminen
Kerro toki mistä euroautosta on kopioitu pintakova ja kuormaa kantamaton jousitus joka on Toyotan perisynti. Alustan jäykkyys on makuasia ja useat haluavat vielä jäykemmän alustan kuin vakiona on ja ottaa lisävarusteena saatavan urheilualustan.
Japanilaiseen autoon on ja niiden löysään koriin sopii vain ylilöysä alusta jo ihan teknisistä syistä.
Mistä olet kehittänyt mielipiteen "turhan paljon palauttavasta ohjauksesta", sehän on toivottavaa, että ohjaus palauttaa ilman että tarvitsee käyttää voimaa palauttamiseen.
Toyotan mukava jousitus on käsite, se ei ole jäykkä niinkuin vaikka Volkkarissa vaan tajoaa hyvän matkustusmukavuuden.
Ja sellainen ohjaus, joka automaattisesti vääntää ja vielä voimalla ratin takaisin keskiasentoon, on yksinkertaisesti huono ja nitä on juurikin euroautoissa ja paha kyllä nykyjapseissa. Kun tehostusta on riittävästi, ei ratin palautus takaisin keskiasentoon todellakaan vaadi voimaa, sen rimpauttaa vaikka kahdella sormella. Näin oli ennen ja saisi olla nykyäänkin Tojoissa.
Tollolootan jousitus on tosiaan pehmeän puoleinen, kuten korikin, mutta kolikon kääntöpuolena on surkea kuormankantokyky. Ei tarvi edes olla auton täyteen lastattuna, kun jo takajouset pohjaa töyssyissä.
Minun volsussa kun vaihdoin renkaita niin etupää ylhäällä on vaikea saada takaovia kiinni. Sekö on sitä eurojäykkyyttä. Taitaa olla se eurojäykkyys jäänyt vaihteistoon kun pitää melkein kahdella kädellä survoa että saa isommalle. Ei edellisissä riisikupeissa ollut tuota ongelmaa. Suomessa tuota väkisin keskittämistä ei kyllä kaipaa, on niin vähän pitkiä suoria teitä. Pidin kyllä toyon ohjauksesta enemmän kun nykyisen kivireki volsun. Seuraava auto taitaa olla taas toyo kun volsun takuu lähestyy loppua.
Juu, vokkarimieshän se käy haukkumassa autoaan Toyotapalstalla, hehee mikä Terodorka.
Totuus ajettavuudesta on se, että Toyota on paljon parempi ajo-ominaisuuksiltaan kuin yksikään muu automerkki.Tämän vuoksi he eivät kopioineet niitä kurjan surkeita ajo-ominaisuuksia volkkareista. Toyotat ovat lisäksi paljon hiljaisempia kuin eurooppalaiset ns. bremium autot. Mersussa, BMV ja Audi ovat hirvittävän meluisia Toyotiin verrattuna,. Lisäksi ne eivät kestä. Niitä saa viedä alvariinsa hinurilla korjaamolle. Toyotat kestää vähintään miljoona kilometriä
Oletko ajanut raktorilla? Kiinnoistais tietää millä merkillä ja mallilla? Kun noin hyvin tiedät asiasta.
Miksi pilkkaat traktoreita? Olen ajanut yhden kesän työkseni New Hollandia, olihan se huomattavasti parempi ajaa kuin esim -10 mallin avensis.
Oma mielipiteeni on, että Toyotaa ei pidä verrata traktoriin, vaan panssarivaunuun ;- niin kölhö auto ajaa on Toyota !!!!!
Niin että anteeksi kaikki taraktorit ja traktorikuskit.
Oma mielipiteeni on että et kummallakaan ole ajanut ensimmäistäkään
metriä,Toyotalla etkä panssarivaunullakaan.
Minäpä olen, enkä halua enää kummalakaan ajaa, tosin eri syistä.
Mutta kuinka Toyota saa yhtä huonot ajo-ominaisuudet kuin tankissa, vaikka massoissa on hieman eroa?
juu,lujaa on tekoa niin kuin traktoritkin,kestää ja pelaa vähemmälläkin laittamisella ja ihan ovat ajettavia, jousitus on kyllä jäykemmän puoleinen mut mutkiin voi sit lasketella pikkasen kovempaakin,ei heijaile ei.