Millaista voiteluainetta laitatte ulko- ja sisäovien saranoihin? Ostin uuden omakotitalon vuoden vaihteessa, jossa noin puolet sisäovien saranoista ja ulko-ovien saranat narisevat vähän väliä. Olen yrittänyt voidella saranoita moottoriöljyllä, polkupyörän teflonoidulla ketjuöljyllä sekä erittäin laadukkailla ja kulutusta kestävillä aseöljyillä ja vaseliineilla, mutta ei! Saranoiden narina palaa aina parin kuukauden jälkeen! Mikä mättää? Tehdäänkö nykyään vain yksinkertaisesti aivan luokattomia saranoita vai mikä muu voisi olla vikana? Muutin asuntoon -84 rakennetusta omakotitalosta, jossa en edes muista milloin jouduin edellisen kerran rasvaamaan saranoita narinan takia!
Luokattomat saranat
2
98
Vastaukset
- 1+1
Ovet asennettu/säädetty vinoon, jolloin saranat ovat vinksallaan. Ei tarvitse olla paljoa vinossa niin narisee. 3 ja useampisaranaiset narisee helpommin, mikäli säädetään huolimattomasti.
- Oviasentaja minäkin
Väliovisaranoissa on mahdollisuus säätää niiden kireyttä, jos karmin kuivuminen on kiristänyt niitä asentamisen jälkeen. Löysää saranan alaruuvia, mieluiten jo ennen öljyämistä, ja öljyämiseen tarvitaan vain tippa ompelukone- tai aseöljyä. Jos tämä ei auta, vika voi olla asennuksessa, jossa saranat joutuvat hankaukseen karmin kanssa, tai peräti on käynyt niin että saranat on alunperin jo rikottu, kun yläruuvia ei ole löysätty ennen saranoiden säätämistä. Silloin ei auta enää kuin vaihtaa saranat. Nehän lähtee väliovista irti kiertämällä, sitä varten täytyy useimmiten kyllä irrottaa listat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1585462
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413283- 2543208
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442698- 361844
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271625Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411586- 161457
- 231447
- 241347