Eli ongelma on luultavasti tietokoneen wlan ajureissa tms.
Kännykkäni löytää kotiverkon heti ,mutta tietokoneeni ei löydä sitten millään,olen yrittänyt tietokoneessa 3 eri wlan tikkua ja ajureita asennellut ja poistellut.
Jos haluan modeemin kautta nettiyhteyden joudun käyttämään ethernet-kaapelia tai jakamaan wifi yhteyden älypuhelimeni kautta.
Auttakaa nopeasti tietokoneeni ei löydä wlania
9
277
Vastaukset
- tietämätön
Tietokonehan on win 7 64bittinen ,unohtui mainita.
- Mercury Urval
Linux Mintillä ei ongelmia. Toimii loistavasti.
- tietämätön.
Mercury Urval kirjoitti:
Linux Mintillä ei ongelmia. Toimii loistavasti.
Linux Mint ei edes asennu koneelle.
- tietämätön
Ja nämä wlan tikut toimii muissa tietokoneissa moitteetta.
- minävaintäällä
tuo win 7 64 bittinen on tietokoneessa oleva käyttöjärjestelmä.
Tietokoneita on useita eri merkkisiä. Onko sinulla läppäri vai pöytäkone?
Yleisiä ovat HP. Acer. jne..
Läppäreisssä on nykyään jo kaikissa wlan sovitin jonka kautta kone ottaa yhteyden modeemiin ja sitten nettiin. Et tarvitse läppärissä erilista wlan tikkua. Tarkista verkko kortin asetukset, jos sinulla on käytössä läppäri. Mikäli sinulla on pöytäkone, eikä siinä ole wlan verkkokorttia, niin harkitse sen ostamista. Nuo wlan tikut ovat vähän
niin ja näin toimivuudeltaan. Joku toinen voi kertoa lisää.
Yleensä verkko sovittimen asetukset menevät kohdilleen automaattisesti. - Miksi ei
Mitäs vikaa siinä ethernet-kaapelissa on?
- ei tikkuja ei mokkul
Ajureita poistellut,asentanut? Aika outoa hommaa minulle koska olen käyttänyt kannettavia tietokoneitta n.15v ja eikä ole tarvinnut koskaan niiden kanssa pelailla. Tietokoneen valmistajan aina huolehtinut päivityksistä ja tarkistuksista Windowsin lisäksi. HP tuki tarkistaa koneen x1 /viikko.
- Joo ' OOO
Tää ajurinongelma on windowsissa niin ärsyttävä!
Käy sen tikun valmistajan sivuilla katsomassa, olisko siellä 64b ajuria
Tai kerro tikun merkki ja tyyppi! - mitä hä
Jos haluan modeemin kautta nettiyhteyden joudun käyttämään ethernet-kaapelia tai jakamaan wifi yhteyden älypuhelimeni kautta.
tai jakamaan wifi yhteyden älypuhelimeni kautta. ?????
Niin, mitäs tuo puhelinjuttu meinaa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko851817- 431439
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu1191260Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.871202- 671007
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!42954- 57954
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20920- 35877
- 47856