Hermosto-oireitako ??

hermosto

olen parivuotta kärsinyt esim, jatkuva palelu/alilämpö, tihentynyt virtsaamistarve, lihasnykiminen, puutumiset,verenkiertohäiriöt ym.

kesällä leikattu kaularanganpullisuma- oireet jatkuu ja epäilen autonomisenhermoston tai sympaattisenhermoston häiriötä?

Onko joku saanut apua kyseisiin sairauksiin ? esim ,lääkitys ja hoito

mies47

4

929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rheetjjt

      ettei vaan olisi diabetes kyseessä...

      • hermosto

        sokeriarvot ja kilpirauhanen tutkittu


    • On tuolta
    • pots

      Sairastan POTSia(muita nimityksiä vegetatiivinen dystonia, dysautonomia, ortostaattinen intoleranssi, autonomisen hermoston toimintahäiriö, neurastenia) . Oireita on heikotus, pään sumuisuus, väsymys, ahdistus, hikoilu, heikko kuuman sieto, kova syke seistess, matala vp jne. Pystyasennossa ei pysty olla montaa tuntia päivässä. POTSin voi laukaista hormonaaliset muutokset ja virukset. Myös erilaiset traumat esim liikenneonnettomuus.

      Minun hoitona on varovainen kuntoutus, esim alussa kävelyä 5 min 2 krt/viikko. Siitä nostetaan rasituksen tasoa asteittain. Pieniä ruoka-annoksia pitkin päivää pitää verensokerit tasaisena. Suolavesi(2-3 l/pv) ja lakritsi nostaa verenpainetta ja parantaa verenkiertoa. Esim. jotkin psyykelääkkeet nostavat verenpainetta, rauhottavat hermostoa ja näin mahdollistavat kuntoutumisen alun. Florinefia ja midodriinia käytetään ulkomailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      334
      30525
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      60
      2536
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      66
      1918
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1757
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      168
      1658
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1371
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      88
      1223
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1058
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      103
      1011
    10. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      962
    Aihe