Sarjassamme tunnettuja homoja: Abraham Lincoln.

GladToBeGay

Abraham Lincolnin, Yhdysvaltain 16. presidentin seksuaalisesta identiteetistä on virinnyt vilkas keskustelu sen jälkeen kun tutkija C. A. Tripp kirjoitti kirjan The Intimate World of Abraham Lincoln (Lincolnin henkilökohtainen elämä).

Lincolnilla on lähes pyhimyksen kaltainen asema Amerikassa. Hieman samaan tapaan kuin Suomen marsalkka Mannerheim, jonka seksuaalista identiteettiä on myös pohdittu.

Oliko Lincoln homo tai bi? Tästä on tutkijoiden keskuudessa väännetty kättä jo vuosia. He viittaavat vaikeaan avioliittoon Mary Toddin kanssa. Myös ystävyyteen Joshua Speedin kanssa, joka jakoi Lincolnin vuoteen neljän vuoden ajan. Uudessa kirjassa Tripp vakuuttaa, että Lincolnilla oli homosuhde henkivartiostonsa kapteeniin David V. Dericksoniin, joka jakoi Lincolnin vuoteen aina kun vaimo oli poissa.

Tripp siteeraa erään Lincolnin rakastajan todenneen, että "hänen reitensä ovat niin täydelliset kuin vain ihmisolennolla yleensä voivat olla".

Jo ennen ilmestymistään kirja on saanut konservatiiviset piirit puhkumaan vihaisina USA:ssa. Lincolnia pidetään nimittäin republikaanisen puolueen perustajana.

Tripp sai kirjansa viimeistellyksi viime vuonna vain kahta viikkoa ennen kuolemaansa. Hän ei voi siis nyt osallistua railakkaaseen keskusteluun kansallissankarin homoudesta tai biseksuaalisuudesta.

Lähteet: N Y T ja 365gay.com

http://ranneliike.net/teema/abraham-lincoln-homo?srt=0&cid=1&aid=589

10

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hävytöntä spekuloint

      Höpö höpö.

      Homot eivät kunnioita edes vainajan muistoa. Näitä homoteorioita on ollut kautta maailman sivun, kun homot yrittävät saada homouden näyttämään hyväksyttävältä.

      Eikä aina edes odoteta, että kohde on vainaja ja siten puolustuskyvytön, kuten Suomenkin hävyttömät esimerkit osoittavat.

      Jos olette homoja, niin olkaa homoja, mutta jättäkää muut rauhaan.

      Sitten vielä ihmetellään, mistä "homofobia" johtuu... Uskomatonta...

      • Taika-Jimmm

        "Jos olette homoja, niin olkaa homoja, mutta jättäkää muut rauhaan."

        En malta olla vastaamatta näin ohikulkiessani tällä palstalla.

        Olen Taika-Jim ja sädetän sinut homosäteillä homoksi. Olethan Persu ja uskovainen ynnä Päivi Räsäsen kannattaja niin uskot että voimani riittää sinun muuttamiseesi homoksi.

        Nyt sinua alkoi ahdistamaan ja homoisat ajatukset vyöryvät tajuntaasi.

        HUOM: TÄMÄ ON SYNTISTÄ HOMOPROPAGANDAA.
        Huomenna homoutesi määrä on jo yhden prosentin verran suurempi.


      • "Yrittävät saada homouden näyttämään hyväksyttävältä".

        No, jos sitä on kaikkialla jossain määrin, niin kai se on hyväksyttävä asia. Ei sitä voi jättää hyväksymättäkään?

        Itse tiedän Suomessa lukuisia ukkomiehiä, jotka rakastelevat miesten kanssa. Se ei ole "homoteoriaa", vaan tosielämää. Kaksoiselämää, ja avioliitto kunniassaan päälle päin. Kaikki kun ei aina näy toisille oikeassa valossa. Eivät spekulaatiot tyhjästä tule.


    • uhh munaa

      Teukan kans oli taas ihanan railakas, anaalintäyttämä viikonloppu, ihanaa olla maaherran mökillä käytettävänä vaan

      • kadetti

        -- lutkutteletteko samaa munaa suussa , millä sysitte aanusta ??? -- kyselen muuten vain kokemattomuuttani ,anteeksi


    • 12 16

      • 12 16

        Sarjassamme tunnettuja jomoja: Elisabeth 1


      • bbbbbbbbbbbbbb

    • Mannerheim hetero

      homoilla on omituinen tapa homottaa kaikki miehet homoksi, tai "vähintään bisseksi". Ja varsinkin jos kyseessä on hyvännäköinen, ja vielä julkkiskin, niin suorastaan toivotaan että on homo. Huh. Antakaa ihmisten olla rauhassa. Itse en usko mihinkään jokainen on vähän homo-liirumlaarumeihin.

      • gfdsgdhsgdsh

        Olen kuullut että homofobeista tehdään homoja aikaa myöten. Pitääkö paikkansa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2012
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1938
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      168
      1683
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      970
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      64
      954
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe