Onko joku nähnyt Nykäsen tuomiota kokonaisuudessaan jossakin netissä? Tarvis lukea vähä niinku työn puolesta. Täytyykö lähtee tilaamaan se Tampereelta?
Nykäsen tuomio?
Jeps
5601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käräjäoikeudesta saanet sen Tampereelta. Lienee samaa linjaa kun muutkin tuomiot väkivallasta Suomessa. Lievä, koska maamme piilevästi hyväksyy väkivallan eri muodoissaan. Tuomio sentään tuli koska kyseessä on mies.
Naiselle olisi tullut vielä lievempänä tai se olisi selitetty itsepuolustukseksi. ...jota toki Nykänenkin kuulemma toisen käden lähteen mukaan yritti, ...että uhri olisi yrittänyt puukottaa itseään.
Nykäsen sukupuoli vaan oli väärä ja häntä ei uskottu... Jos tekijänä olisi ollut nainen olisi toki uskottu.
Ja jos kohteena olisi ollut lapsi, ja tekijänä nainen asia olisi selitetty väsymyksenä.
Ihmettelen todella maamme linjaa. Miksei väkivaltaan ei riittävästi puututa? Ja miksi erityisesti naisen väkivalta ja erityisesti lapsiin kohdistuvana selitetään kokonaan pois.
TAMPEREEN KÄRÄJÄOIKEUS
Osoite Kelloportinkatu 5 A, PL 134
33101 TAMPERE
Puhelin (03)2882 111
Telefax yleiskanslia (03)2882 791
Sähköposti [email protected]
Olivatko oikeudenkäynti ja pöytäkirjat julkisia?
Puolen vuoden päästä on hovioikeuden istunto.
Nykäsen tuomio tulee kovenemaan. Käräjäoikeuden tuomio oli niin lievä, ettei Nykänen kehtaa valittaa siitä. Syyttäjä valittaa hoviin.
Oikeudenkäynti oli julkinen lukuun ottamatta n. 1/2 h kestänyttä lääkärin kuulemista. Tuomio julistettiin istunnossa, joten tiedotusvälineet eivät sitä nettiin saaneet. Tuomiota pitää kysyä Tampereen käräjäoikeudesta.
Minkä ihmeen työn puolesta se muka pitää lukea?
sanotaan nyt vaikka poliisin toimessa tallaiset tappo/törkeät pahoinpitelyt tai yritykset.
Tuomioita olisi hyvä seurata ja sitä miten niitä kenellekin jaetaan ja missä päin suomea.