Taxin hinta

Päivi

Noin suunnilleen Aturkin lentokentältä sinne Grand basaari alueen liepeillä olevaan hotelliin. Entä kannattaanko sieltä lähtiessä hotelliin ostaa Taxfreestä viinejä, joita sitten nautiskella hotellihuoneessa ennen illan menoja? jostain luin, ettei Istanbulissa ole oikein niin viinejä?

2

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • istanbulinkävijä

      Varmaankin about 60 liiraa eli n. 20 ekua. Voi päästä jopa halvemallakin. Metrolla kyllä pääsee kaikista kätevimmin ihan siihen lähelle ja on halpa 4 liiraa.

      Istanbulissa on erikseen alkoholimyymälöitä. Joistan pikkukaupoista saattaa saada olutta. Alkoholin hinta on suht kallista kuitenkin.

      • Istanbullu

        Metro marmaray on paras yhdistelmä, vaihda Yenikapissa (juuri avattu, jos joku väittää ettei kulje Yenikapiin asti) Marmarayhyn ja siitä yksi pysäkki Sirkeciin (Sultanahmet). Toinen vaihtoehto on mennä saapuvien aulasta yksi kerros alemmas kotimaan lentojen saapuviin ja ottaa taksi sieltä, pienempi mahdollisuus tulla huijatuksi! Ja saapuvien tax-freessa juomat huomattavasti halvempia kuin kaupassa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4367
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4189
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      41
      4090
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      66
      3947
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3269
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3241
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1130
    Aihe