Sininen liekki palavassa alkoholissa

Esimerkiksi Virolaisissa kirkkaissa alkoholeissa on ominaista että ne palavat sinisellä liekillä, eivätkä näin ollen sovellu suun kautta nautittaviksi ja itse välttäisin sellaisen käyttöä myöskin esim ihon pyyhintään. Puhdas alkoholi palaa näkymättömällä liekillä ja kun alkoholi vähenee, muuttuu liekki kellertäväksi. Sininen liekki kertoo alkoholissa olevasta myrkystä, esim metanolista. Taitaa olla yleistä että alkoholeissa käytetään korvikeaineita korvaamaan varsinainen puhdas alkoholi ja korvataan se muilla alkoholipitoisilla aineilla. Tarkka maku- ja hajuaisti kyllä kertoo onko alkoholi valmistettu korvikeaineista. Tutkikaapa Alkosta ostamianne viinaksia, miten ne palavat. Koskenkorvakin palaa, kun ensin lämmittää lusikan pohjaa..

" Olemme lopettaneet myynnin, sillä kollegamme Suomen Alkossa ovat rutiinitarkastuksessa huomannet EU-säädösten mukaan liian korkeita pitoisuuksia propyleeniglykolia "

"Propyleeniglykoli on kemikaali, jota käytetään muun muassa pesu- ja jäänestoaineissa."

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014102618781206_uu.shtml

5

4552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • von Lagerbom

      Unohdin aloituksessani mainita että se tässä uutisoinnissa ihmetyttää eniten, että alkon tutkijan mukaan sisältää liikaa propyleeniglykolia. Minun mielestäni sellaista ei pitäisi olla juotaviksi tarkoitetuissa alkoholeissa lainkaan. Ainakin ennen vanhaan Suomen alkoholit olivat puhtaita, lasolit ja sininen liekki myytiin huoltoasemilla.

    • Pekka Perjantaipullo

      Hienoa, että tälläinenkin epäsuhta tulee kansakunnan tietoon!

    • kopsuu

      Kyl Laageri kossu on nii laihaa ettei varmaan pala piste

    • Muistava

      Eipä tämä ollut eka kerta, kun jossain lisätään "makuaineita"".
      ""Dietyleeniglykolia on myös käytetty glyserolin ja propyleeniglykolin korvikeena tai sen väärennöksenä mm. hammastahnoissa.[1] Vuonna 1985 tapahtui Itävallassa viiniskandaali, jossa viineihin oli sekoitettu dietyleeniglykolia viinin maun parantamiseksi. ""

    • otetaas taas

      Joo, mulla ei oo rahaa läträtä ton viinan kanssa kun käyn töissä, jotta toiset voi päiviensä ratoksi ottaa pienet punssit. Olihan tämäkin tosi tärkeä aloitus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6062
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      339
      5387
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2717
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2625
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      87
      1912
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1707
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1591
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1553
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1423
    Aihe