Sitkeää flunssaa nyt liikkeellä?

15+18

Minulla alkoi suurinpiirtein viikko sitten kauhea flunssa, kuin napista painamalla. Yks aamu vaan heräsin ja kurkku oli aivan kamalan kipeä. Siis niin kipeä, että en voinut kunnolla puhua, enkä niellä. Mittasin ja lämpöä oli 37.2 josta se nopeasti päivän aikana nousi aina 38.5 saakka.

Seurasin pari päivää ja kurkku tuli koko ajan vain kipeämmäksi. Sinne tuli vaaleaa/kellertävää peitettä ja koko kurkku muuten oli ihan punainen. En pystynyt puhumaan paljoa ja nieleminenkin teki niin kipeää, että jouduin omaa sylkeä sylkemään lasiin, kun en halunnut niellä. Kuume jatkui myös ja menin sitten päivystykseen, jossa otettiin crp ja nieluviljely. Crp oli huimat 139 ja hoitaja sanoi sen viittaavan bakteeritulehdukseen. Sain alustavasti kuurin V-Pen 1500 ja käskyn soittaa maanantaina nv tulokset (silloin oli lauantai).

Maanantaina kurkku oli edelleenkin sairaan kipeä ja kuumeilu jatkui. Nyt oli tullut myös kuvaan nenästä tippuva ohut, kirkas räkä. Soitin nv tulokset ja siellä ei mitään bakteeria. En siis aloittanut V-Pen. Arvelivat, että virustauti.

Tällä hetkellä tilanne se, että kurkku melkein täysin parantunut. Ei peitteitä, ei nielemiskipua. Ainoastaan ääni mennyt niin, että pihisemällä puhun ja jonkinlaista nieluärsytystä. Räkätauti jatkunut vaan ja nyt räkä on ollut jo kohta viikon paksua, keltaisen ruskean vihreää ja paljon verta seassa. Tätä slaimia saa niistää ja niistää ja välillä nenä on aivan tukossa. Kuumeilu jatkunut hieman lievempänä, mutta kuitenkin. Onteliot tuntuvat tukkoiselle ja päätä alaspäin kääntäessä sattuu poskiin ja otsaa. Eräs aamu heräsin hirveään päänsärkyyn, että jouduin heti ottamaan sen takia särkylääkettä. Limaa valuu kurkkuun koko ajan ja nyt myös alkanut jonkinverran yskittämään ja tuntuu, että limaa nousee yskiessä myös jostain alempaa.

Yleisolo jokseenkin jyrän alle jäänyt. Paljon jaksa kuin makoilla. Ja henkisesti alkaa ottamaan pattiin koko paska tauti. Eikö tämä parane koskaan???????

Onko muualla päin suomessa kellään samanlaista olisi kiva kuulla? Olen huomenna taas menossa lääkärille ja meinaan vaatia verikokeet, keuhkokuvat sun muut tutkimukset. Mitään antibiootteja en ala summassa syömään.

Olisi kiva saada asiallisia vastauksia.

1

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BLOOD IS LIFE

      Testattiinko mykoplasma?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      191
      5252
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4299
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      75
      3030
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      237
      2455
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      121
      2234
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      80
      1605
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1327
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      945
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      866
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      855
    Aihe