Auttakaa naista pulassa!
Kuinka lisätä tekstit elokuvaan ja saada koko paketti poltettua dvd:lle? Siis osaan lisätä elokuvaan tekstit, mutta nyt on lähinnä tuo poltto-ongelma... Auttakaa!!
Kuinka lisätä tekstit elokuvaan ja saada koko paketti poltettua dvd:lle? Siis osaan lisätä elokuvaan tekstit, mutta nyt on lähinnä tuo poltto-ongelma... Auttakaa!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo, itse olen pähkäillyt saman ongelman kanssa, Avin saan poltettua kyllä dvd:lle mutta tekstejä ens toimivaan versioon mukaan saa. Olen kokeillut Dvdsanta ja diko-nimisiä ohjelmia->tulee sutta ja sekundaa. Nero visionilla dvdpoltto onnistuu mutta tekstejä sillä ei saa laitettua.
Avi pitää muuttaa ensin DVD:lle sopivaksi formaatiksi. Tämä onnistuu vaikka AVI2DVD-ohjelmalla. Tuloksena kuvatiedosto ja äänitiedosto.
Sitten .srt teksti dvd:n sup-formaattiin SRT2SUP-ohjelmalla.
Asennetaan ifoedit-ohjelma, johon valitaan vaan kuvatiedosto, äänitiedosto ja tekstitystiedosto. Ifoedit tekee VIDEO_TS kansion, joka poltetaan dvd:lle vaikka nero expressillä
http://www.dvd-netti.com/oppaat/avi2dvd_irtotekstit.html
Kiitos oikein paljon vinkistä, tuosta on varmasti apua kunhan ehdin kokeilla!