En halua keskustella linnuista minkään Suolistohomoraipparin kanssa vaan pelkän Raipparin kanssa. En tajua yhtään, miksi sinun piti tuollainen nimimerkki rekisteröidä. Olet viime aikoina kirjoittanut ihan asiallisesti - niin kuin olet nyt Suolistohomoraipparinakin. Tuo etuliite Suolistohomo- ei kuvaa mitenkään sinua nykyisessä persoonassasi. Poista tuo älytön profiili ja rekisteröi nimimerkki raippari (se on vapaana). Raeppavika_officalkin oli parempi, paljon parempi, kuin Suolistohomoraippari.
Suolistohomoraippari, vaihda nimimerkki
biologinalku
1167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olen samaa mieltä Biologinalun kanssa.
Päivän naurut. Se on vain etuliite, eikä kuvaa mitenkään minua.
Etkö ymmärrä, millaisen kuvan tuo etuliite sinusta antaa. Et kai taas aio alentua Rainbowdash120:n tasolle? Rekisteröitymättömänäkin kirjoitit nimimerkillä Raippari. Miksi nyt piti lisätä siihen Suolistohomo-?
Heh, se antaa hänestä ihan totuutta vastaavan kuvan. Mitä oikein odotat murrosikäisiltä?
Kunhan ei spämmää palstaa täyteen tai liikaa vittuile muille. Kaikkea ei voi vaatia heti ja kerralla.
Ja minä kun mietin, onko tämä sopiva nimimerkki. Sitten pennut menevät ja rekisteröivät tämänkaltaista sontaa.
Sillä on jokin kuvakin siinä. On se vaivaa nähnyt.
Mikä kuva?
(Mietin muuten, että onko tämä joku - jokin-tapaus sinun henkilökohtainen kielipoliisitehtäväsi? :D)
Suolistohomo on profiilia näpertäessään jaksanut vaivautua liittämään profiiliin kuvan. Yritystä siis ei ole puuttunut.
On. Joku ja jokin on ihan järkevää erottaa toisistaan, mutta eri sijamuodot aiheuttavat pulmia. Lisäksi olen havainnut, että jonkun ja jonkin sekoittaminen on niin pitkällä puhekielessä, että se tursuaa kirjoitettuun kieleen sielläkin, missä kielenhuoltoammattilaiset mukamas ovat olleet asialla. Kieli elää ja muuttuu, kuten tiedät. Ehkä jonkun ja jonkin sekoittamista ei kohta enää katsota virheeksi.
Vähän aikaa sitten näin Mielenterveyden keskusliiton julisteessa ehdotuksen "kerro jollekin aikuiselle". Tv-ohjelmien käännöksissä ei juurikaan näy muotoja jollekulle, joksikuksi, johonkuhun. Ruudulla on vähä tilaa, ja toisaalta av-kääntäjillä on kauhea kiire.
Annan jossain vaiheessa periksi. Mutta nominatiivissa en anna periksi. Joku ja jokin ovat sentään vielä eri asioita.
Minä en näe sitä.
Tästäkin saisi perustettua kerhon. Minä liityn mukaan omistusliitteiden, jälkiäänityksen ja "kaksi tyttöä käveli, ei suinkaan kävelivät" -rakenteen osalta.
Kyl nimimerkin sää väihtää jös hälyää.
suolistohomoraippari on vähä sama asia ku bussi ilman kuskia