525iA -92 ja lämmityslaite ei pelaa kunnolla. Puhallus on heikko ja vetää ikkunat huuruun.
Mitäköhän sille pitäis/vois tehdä?
Mitäköhän sille pitäis/vois tehdä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ottaa raitisilma suotatin pois, jos se tukossa nii puhallus ei kyl lehmän henkäystä kummempi.
Siellä on raitisilmasuodatin, joka on todennäköisesti tukossa, parhaiten auttaa jos ottaa kokonaan pois. Vaihto apukuskin jalkatilan puolelta.
Mitenkäs se raitisilmasuotimen vaihto oikein käy, onko jossain ohjeita?
ohessa ainakin yksi linkki
http://216.97.77.38/HTMLFiles/Menu3/Menu38/MicrofilterR&R.htm
Tai sitten googleen hakusanoiksi "e34 microfilter replace" tai muuta vastaavaa.
En tiedä, tuliko aikaisempi viesti perille mutta otetaan uusiksi. hansikaslokero irti, on 2:lla klipsillä kiinni edessä , varo ettei murru. Sähköjohdon liittimet irti hansikaslokerosta, Verhous irti keskikonsolista, suodatin on verhoilun takana keskikonsolin etuosassa. En muista pitikö irrottaa raitisilmasuuttimia senhän näkee sitten. Lycka till
Noi edelliset neuvot ei päde kuin silloin jos autossasi on ilmastointi. Jos ei ole ilmastointia e34:ssa niin autossasi ei ole raitisilmasuodatinta. Jos puhallus on heikko niin silloin vika on joko moottorissa tai puhallinsäätimessä. Siis: toimiiko puhallin lainkaan ja muuttuuko puhallusteho kun säädät puhaltimen säädintä asennoissa 1-4?