baarissa hikoilu

hikoilija

Aina kun meen baariin niin ensiks on ihan sopiva olo, ei kuuma eikä kylmä. Mut sitten ku on vähä aikaa ollu siellä, ja varsinki jos vähänkin tanssii, niin hikoilen kuin kainaloistani tulisi vettä. Päänahkani hikoile varsinkin aivan kamalasti ja hiukset menevät sen äköisiksi kuin olisin suihkussa käynyt ja sitten hävettää... Ja vielä haluunkin tanssia paljon. Kaikki kaveritkin aina ihmettelee miten hikoilen niin paljon. Tuskin näytän miestenkään silmissä kovin kauniilta kun hikoilen kuin norsu.. Päällä mulla on yleensä farkut ja joku toppi, pitäskö mun sitte vähentää pukeutumista vaikka talvikin tulee?
Oisko jollain siis vinkkiä miten estää tätä hikoilua, tai edes pitää naama ja hiukset kondiksessa niin ettei meikitkin valu pitkin kasvoja? -.-

4

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköhän se ole aika tavallista muillakin. Mutta kokeile kainaloihin jotain antiperspiranttia, siis tavallista dödöä tehokkaampaa. Apteekeissa on hyviä tuotteita. Kasvoihin niitä ei voi laittaa, mutta voi olla että on olemassa jotain kasvoille tarkoitettujakin.

    • neuvoa

      Farkut on se joka hiostaa. Samaten kaikenmaailman legginssit. Laita baariin joku kiva mekko, niin ei ole niin kuuma. Ja käsiähän kannattaa viilentää esimerkiksi pesemällä niitä välillä kuumalla vedellä. Se oikeasti vilvoittaa. Voithan myös laittaa hiuksesi niin että ne eivät roiku kasvoillasi, esimerkiksi tupeeraat etuhiukset taakse ja lakkaa päälle

    • hikimies

      Itselläni on sama ongelma ja olen mies. Kyllä hävettää kun osta kiiltää ja selkä alkaa hikoamaan. Ei paljon enää hitaiden alkaessa voi naisen kanssa tanssia, kun selkä ihan märkänä. Alkuillasta tosiaan pystyy tanssimaan aika hyvin, mutta ilmeisesti loppuiltaa kohti väki ja lämpö nousee baarissa niin paljon, että tulee kuuma ja hiki.

      Hikoilen muutenkin todella helposti, joten joudun yleensä käyttää tummia vaatteita, joissa ei hiki näy. Hikoilen aika tasaisesti ympäri kehoa, joten mitkään suihkeet eivät auta.

      Ajattelin kokeilla lämpimässä oloon totutteluun jos sillä olisi jotain vaikutusta. Nimittäin asunnossani käydessään moni valittaa, että on kylmä ja minä olen täällä yleensä pelkät bokserit jalassa. Ehkä kyse on osin myös tottumuksesta. Nyt siis koitan olla sisätiloissa enemmissä vaatteissa josko se helpottaisi hikoilua sitten muissa olosuhteissa.

      Painoa en voi juurikaan pudottaa, mutta kuntoa voi tietenkin aina parantaa. Olen kuitenkin hieman keskimääräistä paremmassa kunnossa, joten kunto ei ainakaan yksinään selitä hikoilua.

    • Örinää_Live

      Ykhs vieelllä, mullo yälento parishiiiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      81
      2234
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1918
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      129
      1792
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      151
      1378
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1247
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      866
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      186
      822
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      816
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      436
      740
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe