kumpi kipeämpi?

Teiltä kysyisin, jotka ovat synnyttäneet sekä nopeasti että hitaasti, niin kumpi tekee kipeämpää?

Tietysti pitkässä on pidempi aika kipua, mutta onko se sitten lievempää kuin nopeassa, eli kun paikat aukee nopsempaan ja ehkä supistukset on voimakkaampia, niin onko nopea siis kipeämpi vai se hidas vai onko eroa?
3960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mulla ekan lapsen synnytys kesti n. 10 tuntii, siis oltiin sairaalassa tuo aika ennen kuin tyttö syntyi. Toinen lapsi syntyi n. 2:ssa ja puolessa tunnissa. Jälkimmäinen synnytys ehdottomasti helpompi koska oli niin nopea, omasta mielestä sitä kivun kovuutta ei huomaa, ainoastaan sen kuinka kauan synnytys kestää...jaksaa paremmin vielä ponnistus vaiheessa kun ei oo supparit vieny kaikkia voimia. :)

Äänestä

...miten sen itse ottaa. Esikoiseni synnytys kesti: Eka vaihe 14 tuntia ja 15 min. Ponnistus 31 min. Sen jälkeen olin sitä mieltä etten enää koskaan tee lapsia, mutta kappas vaan meni kaksi vuotta ja taas oltiin synnärillä.
Olin itse jotenkin tyynempi, ja osasin ottaa rennommin, kuin eka kerralla. Ei haitannut yhtään, vaikka aukeaminen kesti 14 tuntia ja 50 min. Jotenkin se ei tuntunut edes niin pitkältä ajalta. Ei sattunut, tai en välittänyt siitä. Kun ponnistusvaihe alkoi, kätilö ei kerinnyt kuin vetäistä toisen hanskan käteensä, kun lapsi jo oli ulkona. Melkein tipahti pois. Ponnistus ajaksi merkittiin 2 min, koska toinen kätilö ei kerinnyt edes paikalle kirjaamaan, kun lapsi oli jo syntynyt.

Eli tuo kipeä, kipeämpi on minusta suhteellista. Itse pidän toista helpompana, vaikka se vaikein vaihe kesti kauemmin...

Äänestä
  • Repesikö yhdeksi isoksi reiäksi pimppasi ja peppusi kun minuutissa tuli pudoten ulos? Miten kakkasit sen jälkeen???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toka tulossa kirjoitti:

Teiltä kysyisin, jotka ovat synnyttäneet sekä nopeasti että hitaasti, niin kumpi tekee kipeämpää?

Tietysti pitkässä on pidempi aika kipua, mutta onko se sitten lievempää kuin nopeassa, eli kun paikat aukee nopsempaan ja ehkä supistukset on voimakkaampia, niin onko nopea siis kipeämpi vai se hidas vai onko eroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu