Hyvä harrastus ketterälle?

jondebaum95

Eli tarvitsen apua ja loin sitä varten tunnukset tänne ku en enää keksiny mistä voisin etsiä vastauksia...

Syyslomalla tuli "vähän" syötyä, ja nyt pitäis alottaa liikuntaharrastus. Mulla on surkea kunto, mutta löytyy räjähtävää nopeutta eli ns. nopeusvoimaa ja myös ketteryyttä. Laitoin Palstaksi kamppailulajit, koska niistä voisin olla kiinnostunut. Olen harrastanut pari vuotta Judoa, ja koin sen tylsäksi. Löytyykö minulle paremmin sopivia kamppailulajeja?

Auttakaa tämä läski liikkeille! Kiitos :3

10

269

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanmoodo
    • Ei kipuu ei hyötyy;)
    • reality time

      Läskit lähtee vain ja ainoastaan syömällä vähemmän kuin kuluttaa. Piste.

      Urheileminen toki kuluttaa energiaa, mutta myös lisää ruokahalua, mikä on syytä ottaa huomioon syömällä oikein. Laatua määrän sijaan.

      Kamppailulajeja noin yleisesti ei juuri käytetä painonhallintaan. Riippuu miten treenaa ja millä volyymilla. Jos käyt jonkin lajin peruskurssia kerran pari viikossa, niin eipä siinä läski pala eikä sydän-verisuonisto vahvistu.
      Kyllä se kunto hankitaan lenkkipolulla. Ei siihenkään ole mitään kiertotietä. Voima kuntosalilta (jalkakyykky).

      Parhaiten läski palaa, kun pelaat vaikka katukorista joka päivä.

      Jos kuitenkaan ei oikein kiinnosta mikään muu kuin kamppailu (kuten itselläni on tilanne), niin ei kai siihenkään ole mitään muuta reseptiä, että otat itseäsi niskasta kiinni ja menet kokeilemaan. Jos ei painiminen kiinnosta, niin ainoaksi vaihtoehdoksi jää potkunyrkkeilylajit. Eikö niin?

      • Ei kipuu ei judoo

        Kamppailulajeja ei käytetä painonhallintaan, mutta painoluokkaurheilussa painon pitää olla hallussa. Se on kuitenkin toinen tarina.

        Jos nimimerkin -95 on syntymävuotesi, olet siinä iässä että voit treenata judoa minkä sielu sietää. Ikäisesi kilpailijat treenaavat kaksi kertaa päivässä, plus palauttavat harjoitukset, mutta jos tyydyt vaikka kuuteen kovaan treeniin viikossa, ylipainon ylläpito vaatii aikamoista ahmimista.


    • Kiitos kaikille avusta! Hyviä ideoita ja motivaattoreita teidän kommentit :)

      Judoon en enää lähde takasin hieman henkilökohtaisista syistä, mutta tuo han moo do vaikutti ihan kiintoisalta.. Sen nettisivuilla oli hienonkaunis esittelyvideo lajista, ja alkoi kiinnostaa kun siinä käytettiin miekkoja ja muita hienoja ninja-aseita :3 Onko olemassa miekkailun lisäksi muita "ninja-ase- harrastuksia?" Jousipyssyt on aina kiinnostanut ja nyt tosiaan siitä esittelyvideosta innostuneena tahtoisin tietää minkälaisia vaihtoehtoja tällä ninja wannabella on :D

      Ja en halua kenenkään mieltä pahottaa! Jos loukkaan harrastustasi mielestäsi alentavilla nimityksillä niin anna anteeksi. Olen täysin uuno mitä tulee urheiluun ja nyt pyrinkin hankkimaan urheiluharrastusta pitääkseni itseni edes jokseenkin terveenä ihmisolentona :)

      • ....................

        Jos ketteryyttä ja liikkuvuutta vaadit, niin taido voisi olla omiaan. Taidossa ei kylläkään treenata asetekniikkaa, eikä se ole itsepuolustuslaji, mutta ketteryyttä nimenomaan tarvitaan, koska taidossa on omanlaiset askelkuviot liikkumiseen ja kaikki tekniikat pyritään tekemään saumattomasti liikkeestä. Lisäksi liikkumiseen käytetään myös permantovoimisteluliikkeitä, kuten kärrynpyöriä, kuperkeikkoja ja voltteja. Otteluasento ja monet tekniikat ovat myös matalia, eli vaatii myös kestävyyttä reisiltä.

        Näin yleisesti ottaen taidossa hypitään, pompitaan ja möyrytään matalalla ja ollaan jatkuvasti liikkeessä. Sitä voi treenata kilpa- tai kuntourheiluna. Kilpailulajeina ovat ottelu, liikesarjat, ja näytösluonteinen ennalta suunniteltu ottelu, jossa keskusmies "hoitelee" useamman vastustajan tiettyyn aikarajaan mahdutettuna. Treenaamiseen kuuluu luonnollisesti venyttelyt ja pienimuotoiset lihastreenit punnerrusten, vatsavetojen yms. muodossa.

        Tuossa on aussit tehneet pienen esittelyvideon:
        https://www.youtube.com/watch?v=aNq7Q5RHx1E

        Ja tosiaan nuo ovat pidemmälle treenanneita, eli aloittelijoilta, eikä ylipäätään keneltäkään, vaadita volttien osaamista. Mutta tuossa se idea kumminkin. Taidoyhteisö on myöskin erittäin hieno. Kisoissa ja leireillä on kaverillinen tunnelma ja mukavaa sakkiahan se on.


      • Hanmoodo

        Hanmoodo on monipuolista ja opettajat hyviä ja innostavia ja treenit on melko kovia.

        Jos aseet kiinnostaa enempi ja vielä monipuolisempi laji, niin sitten suosittelen Bujinkania shinden dojo. Bujinkanissa on myös jousupyssyammuntaa leirillä. Se on täysin itsepuolustuslaji.

        http://shinden.fi/

        Siellä missä itse treenasin bujinkania, niin treenit oli liian löysiä minun makuun, mutta tosi monipuolinen laji ja jos paikkakunnallasi on seura, niin suosittelen käydä tutustumassa ja kokeilemassa.


      • 2323
        Hanmoodo kirjoitti:

        Hanmoodo on monipuolista ja opettajat hyviä ja innostavia ja treenit on melko kovia.

        Jos aseet kiinnostaa enempi ja vielä monipuolisempi laji, niin sitten suosittelen Bujinkania shinden dojo. Bujinkanissa on myös jousupyssyammuntaa leirillä. Se on täysin itsepuolustuslaji.

        http://shinden.fi/

        Siellä missä itse treenasin bujinkania, niin treenit oli liian löysiä minun makuun, mutta tosi monipuolinen laji ja jos paikkakunnallasi on seura, niin suosittelen käydä tutustumassa ja kokeilemassa.

        Bujinkan on teatteriversio joka rahastaa ninjojen perinnöllä, ei oikeaa ninjailua. Heillä on myös 15. musta vyö jne.


      • Hanmoodo
        2323 kirjoitti:

        Bujinkan on teatteriversio joka rahastaa ninjojen perinnöllä, ei oikeaa ninjailua. Heillä on myös 15. musta vyö jne.

        "Bujinkan on teatteriversio joka rahastaa ninjojen perinnöllä, ei oikeaa ninjailua"

        Totta ainakin siinä seurassa missä itse kävin. Sen takia näihin teatterimaisiin löysiin treeneihin kyllästyin.


    • Vääntäjä

      Nk. trikkailu (hyppypotkuja yms., treenaajat yleensä käsittääkseni taekwondotaustaisia), moderni wushu tai vastaava?

      Parin hepun näin joskus harjoittelevan hienoja leffatemppuja Myllypurossa painisalissa, muutama vuosi sitten. Seinästä voltteja ja päätyen näyttäviin ampuma-asentoihin yms., tiedä sitten olivatko wushuporukkaa tai edes mitään kamppailuharjoittelijoita.

      Hanmoodossahan myös harjoitellaan paljon näytöksiin trikkaustyyppisiä temppuja.

      Capoeira on mielestäni lähinnä tanssia, mutta akrobaattisia liikkeitä riittää.

      Vapaaottelussa kuuluu harjoitteluun akrobatiatreenit, joillakin saleilla enemmän, joillakin vähemmän, joista on lajissa kyllä hyötyä. Ja onhan noita jonkin verran painilajeissa muutenkin.

      BJJ:ssä hyvästä kehonhallinnasta on paljon hyötyä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      44
      1460
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      182
      1171
    3. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      105
      1117
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      68
      819
    5. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      57
      812
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      771
    7. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      741
    8. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      724
    9. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      649
      684
    10. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      679
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      637
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      622
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      9
      605
    14. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      84
      598
    15. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      583
    16. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      575
    17. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      561
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      553
    19. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      534
    20. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      32
      534
    Aihe