oy uusi omistaja

mitenkäy

Miten käy jos esim. Talvivaara menee konkurssiin jonka jälkeen uusi omistaja ostaa koko liiketiminnan?
Eli miten käy nykyisille n. 2 miljardille osakkeenomistajalle, nollaanruuko heidän osakkeet, vai onko heillä oikeuksia uuden omistajan aloittamassafirmassa?
Vähän näyttää siltä talvivaaran ostaa joku halvalla, varmaankin ulkomainen sijoittaja, vie voitot, paskat jää tänne.

2

140

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kfhj

      Siis oletat, että firma on ensin konkurssissa, ja sitten joku ostaa konkurssipesältä sen liiketoiminnan? Silloin suoritetaan laskutoimitus:

      Myyntituotot - pesänselvittäjän kulut - kaikki velat = mitä viivan alle jää.

      Se, mitä viivan alle jää, on yleensä sen verran tukevasti miinuksella, että osakkeenomistajille ei jää mitään, ja suurin osa velkojistakin saa vain kylmää kättä. Verottaja ilmoittaa jossain vaiheessa, että osakkaat saavat merkitä 0 euron arvoisista osakkeista tappion verotukseen.

      Ja ei, vanhan firman osakkeenomistajilla ei tietenkään ole minkään sortin oikeuksia mihinkään muuhun firmaan. Se uusi omistaja osti liiketoiminnan, eikä osakkaita.

    • pakkasvaara

      >> Eli miten käy nykyisille n. 2 miljardille osakkeenomistajalle ...

      Tuskimpa Talvivaaralla nyt on _kahta miljardia_ osakkeenoimistajaa _ ...

      - http://www.talvivaara.com/sijoittajat/osake/Omistajarakenne

      - http://www.talvivaara.com/sijoittajat/osake/Osakepääoma

      Mutta mutta, vaikkapa tonni lottolappu Talvivaaraan ja sitten sen unohtaen....jos oikeat numerot tuurilla tipahtavat, niin joskus herätessään sitä tarkistamaan tonnille saattaa saada epärealistisella todennäköisyydellä jonkin kertoimen ... joskin suuremmalla todennäköisyydellä menettää lottolapunsa.

      Ps. Eikös ko. yrityksen toimari hiljattain maalaillut nikkelin hintakehitykselle vahvan positiivistä kehitystä .... juuri muutama päivä sitten oli uutinen, jonka mukaan on realisoitunut juuri vastakkainen suuntaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      92
      2909
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      46
      2406
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      42
      1156
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1017
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      869
    6. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      744
    7. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      221
      722
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      710
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      648
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      601
    Aihe