saunavahan poisto

masa123123

Onko asiallisia ideoita millä saisi saunavahan/laudesuojan roiskeet pois laatta lattiasta. Kaikenlaista kokeillu esim sinol ja tärpätti mutta ei oikein taho tepsiä.

6

8996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiallinen moka

      Vituiks on menny, joko jätät ne tai ostat uudet laatat.

    • koloriirakoihin

      Tikkurilan ohjeiden mukaan Pensselipesu-neste käy työvälineiden puhdistamiseen eli mikä ettei myös laattapintojen puhdistamiseen http://www.tikkurila.fi/kotimaalarit/tuotteet/supi_saunavaha#tuoteseloste.

      Tosin ohjeissa mainitaan myös lattian suojaaminen, sillä vaha imeytyy helposti saumojen laastiin. Jos näin on käynyt niin ainoa keino on poistaa saumalaastit ja saumoittaa lattia uudelleen.

      Toinen keino on myös värjätä jollain pigmentillä saumat tasaisen värisiksi.

    • siivousalan yrittäjä

      Laudesuoja on yleensä parafiiniöljyä ja lähtee pesuaineella, vedellä ja harjalla / hankauspesimellä pesemällä.
      Kuivuneen saunavahan ja muut seinien käsittelyaineet saat poistettua lattiasta maalinpoistoaineella.
      Saumojen putsaukseen voisit kokeilla kovaa saumaharjaa, sellaisen löytänet laattakaupasta, tai ainakin siivousalan ammattivälineitä myyvästä liikkeestä. Pensselinpesuaine ei todennäköisesti tehoa kuivuneisiin aineisiin..

    • Nestetyppi

      Meillä oli samanlainen ongelma ja ei ne perkeleen roiskeet meinannu millään lähteä. Serkkupoika on VTTn hommissa ja ehdotti että nestetypellä vois lähteä. Käsiteltiin lattian roiskeet nestetypellä ja sen jälkeen lähtivät roiskeet pois helposti. HUOM! Varoituksen sana: Nestetypen kanssa pitää olla sitten saatanan varovainen jos pienessä tilassa sen kanssa pelaa. Se on äkkiä pieni sauna täynnä typpeä ja sillon rupeaa henkeä ahdistamaan. Pitää järjestää hyvä tuuletus ja annostella nestetyppeä vähän kerrallaan.

    • Sokerilla

      Vanha ketju, mutta sokeripala irroittaa kun sillä hinkkaa pienen vesimäärän kanssa:)

    • Anonyymi

      Kynsilakka poisto aine toimii hienosti. Tuli heti pois laatasta. Anna vaikuttaa 10-20 sek ja hankaa pois.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      219
      5016
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2705
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1480
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1292
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      155
      1185
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe