Kerjääjä vai jotain muuta

UkkeliAkkeli1

Meillä kävi tänään vanhemmanpuoleinen ruovashenkilö tiedustelemassa jos haluaisin lahjoittaa rahaa hänen kovin heikkon taloustilanteensa korjaamiseksi. Suomea ei osannut vaan käytti käsinkirjoitettua muovitettua lappua. Uskoakseni puhui venäjää.

Toivottavasti ei lähde pihalta, vajasta ja talosta kaikki seuraavien päivien aikana. Onko tällaista kerjäämistä liittynyt murtokeikkohin täälläpäin?

Onnella vaikutin köyhältä ja jättävät keikan väliin.

4

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keinot monet

      Minun ovella kävi rahallista tukea opiskelunsa rahoittamista pyytänyt nuori mies, puolalainen. Pahvilapusta ne tiedot näin. En antanut mitään.

    • asuja2

      Eilenhän nuo kaksi pyörivät kylillä molemmat ! Voi sitä turhaa ovikellojen soittoa, ei tainnut tässä rapussa kukaan oveaan avata ... ihmettelen, miksi yleensäkin avataan alaovi, kun joku sitkeästi alasummereita kilkuttelee ja sitten ei kuitenkaan asunnon ovea avata ? Miksi päästää vieraita ihmisiä rappukäytäviin ??

    • matti ö

      Minä en vaivaudu edes lukemaan kerjääjien lappusia, vaan yritän päästä heistä mahdollisimman pian eroon., ongelmien välttämiseksi.

    • ratamo

      Tuo on suomessa eri kylissä ja kaupungeissa tavallinen näkyy.Kulkevat pahvilappuja näyttämässä ja ovat sen mukaan muka köyhiä opiskelijoita.Suomea eivät puhu ,mutta tiedän että monet heistä ymmärtävät ja puhuvatkin.Heitä on käynyt pohjanmaallakin vaivaksi asti.Älkää avatko ovea tuntemattomille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      1987
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1460
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1249
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      69
      1090
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1034
    6. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      218
      1029
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      962
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      235
      914
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      896
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe