Näin sanoo Kaikki Tietävä ja Kaikki Yksin Päättävä- poliitikkomme.
Kuntaliitos on salaa hivutettu agendalle ja varmistetaan väsyttämällä, merkkinä siitä on mm. rahan syytäminen tuloksettomasti sinne sun tänne. Päättäjien röyhkeyskin on sitä luokkaa.
Keiden kanssa Pyhäjärvi yhtyy noin parin vuoden kuluessa, on enää pelkkä muodollisuus. nNimapuuhat ristiin ja rastiin ovat olleet jo kauan kuliseissa meneillään.
Kuntaliitos on salaa hivutettu agendalle ja varmistetaan väsyttämällä, merkkinä siitä on mm. rahan syytäminen tuloksettomasti sinne sun tänne. Päättäjien röyhkeyskin on sitä luokkaa.
Keiden kanssa Pyhäjärvi yhtyy noin parin vuoden kuluessa, on enää pelkkä muodollisuus. nNimapuuhat ristiin ja rastiin ovat olleet jo kauan kuliseissa meneillään.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Sillä lailla, äijät.
Meidän pitääkin saada apuja kun kaivos loppuu.
Saattaa olla että yhteistökumppanit on silloin tarpeen,
voi voi, mistä haapajärviset ainakaan avuksi muuttuu, kun ne tarvii itse apua enemmän.
Älä älä Haapajärviset käyttää valtionapuja ,me yritämme pärjätä omillamme.,,järkevää.
Ei tarvita kuntaliitosta kun lagguuna tullee, eikös se ite oo sen takkuumiehenä
Proolla ei ole mitään tekemistä lakuunan kanssa
Sinä siis julistat olevasi LAGUNAN taustavoimaa?
Maksumies siinä ilmoittautui, ei kovin paljon onneksi pyhäjärvisille, moiseen kusetukseen ja yhden miehen pelleilyyn osattomille.
Proot taas valittaa,siihen niiden pätevyys riittää.
On sitten liityttävä Pro Pyhäjärven yhdistykseen, kun kerran mielipiteen perusteella prooksi sanot. Kiitos jankutuksesta, alkaa purra moniin.
Kyllä, sama täällä.
Olen kuluneen vaalikauden aikana kiinnostunut yhä enemmän paikallisen proon jäsenyydestä, keneen voin olla yhteydessä.
Kaupunginvaltuuston sekä hallituksen työnteko on niin henkilökeskeistä, etten halua lillua mukana henkilökultissa.
Demokratia-ja laillisuusvalvonnan alustavan näkemyksen mukaan vt. kaupunginjohtaja ja hallitus eivät toimineet luotettavaa hallintoa koskevien periaatteiden mukaisesti.
Lue KuntaLain 40 §
Lue Laki Kunnallisesta viranhaltijasta sen 47 §
Käräjillä viikko-pari sitten oli tämä asia. Hallitus on toiminut lainvastaisesti esittelijänsä vs.kj:n kanssa. Kyseessä on kj rinnevaaran virkaan paluu.
Siitä seuraa ylläolevan mukainen toiminta.
Kimmo Sarkkisen vastuulla nyt toimitaan, hän on valtuuston puheenjohtaja.
Muut ovat esteellisiä (hallitus,vs.)
Tuntuvat muutamat valtuutetut sanovan irti vastuunsa. Sitten kun vastuunpäivät tulevat. Ja ne tulevat.
Korvauksia ei voida laittaa veronmaksajille, jos lakia on rikottu. Luulenpa ja
lupaan syödä olemattoman karvahattun, että i vakuutus ei vastaa lainrikkojien tekosia.
Minäkin olen seurannu pyhäjärvisten riitelyä tosin aika etäältä. Kyllä minun sympatiat ovat menossa Proon aktiivisille, jotka jaksaa kyseenalaistaa vallan sokaisemien kiihkoa ja vaihtoehdottomuutta.
Eilisiltaakin kuunnellessa ja katsellessa
suosittelen, että lukisitte
Eeva-lehden viimeistä numeroa ja sieltä artikkelia
Hilkka Ahteen kiusaamista ja hänen tuntojaan .
Kyllä Proota vain kehiin jos Pyhäjärvi aijotaan pelastaa.Aloitetaan kirkollisvaaleilla.
Tämä Proon syyttäjä on niitä yksinkertaisia jolla ei muuta sanomista,
tässä nykyisessä tilanteessa mitäpä muuta kuin, kyllä proo...ääneni meni
jo sinne.
ihminen ihmiselle, ..rehellisyys ja oikeudenmukaisuus, siinä se on.24
Kyllä, Tikanmäki nurin makso mitä makso! Eläköön Proo ja katoava Pyhäjärvi!!!
seurakuntalaisena äänestän mielestäni oikeudenmukaista vastuullista ihmistä.
Niin seurakuntavaaleissa-ko Tikanmäki kaatuu....sekö maksaa.
EI liene seurakunnan toimissa kenenkään kaatamisesta kyse...vai onko?
Taidat olla tuore Proolainen kun et tiedä Proon perusaatetta!
Valtuusto tietää ja osaa päättää.
Piiri on entistä pienempi, joka pyörii sekä pyörittää tahtonsa mukaan kaupungin asioita ja rahavaroja, investointiratkaisuja, selänne yms. kokonaisuuksia.
Kuka on HÄN, ryhmistä keskustalainen, vasemmistolainen, demari tai perussuomalainen valtuutettu, joka saa tarpeekseen piirin keskellä olevasta narsistisesta ulostyöntäjästä? Tuleen on istuttava omalla p e r s e e l l ä.
Valtuutetun on pistettävä oma tulevaisuutensa peliin poliittisessa mielessä ja otettava hurja riski "vaiennetun suosionsa" suojakehän murtumisesta paikkakunnalla, ja varmasti kauemmaskin.
Taitaa olla paikallaan palauttaa mieliin kuntalaisten tahto, siis meidän Pyhäjärvisten!
................2008 2012 muutos "+/-%"
Tikanmäki 101 ..221. ..+120.... +118,8
Piippo .......32 ....53 ...+21........+ 65,6
Päivärinta .99 ....93 ......-6 ...........-6,1
Tuikka .....192 ..119 ....-73 .........-38,0
Leppäharju 107 44 ......-63 .........-58,9
Shemeikka 71 ...27 .....-44 .........-62,0
A.Liuska ...175 ..23 ....-152 ........-86,9
Onkohan nuo näitä tikanmäen niin kaikessa oikeassa olevia prosenttilaskuja ja äänestysnumeronsa kertoimia?
paljon hänelle on luottoa panostettu, joo o.!!
heikosti mies avointa valtakirjaansa käyttää kuntalaisten puolesta ja parhaaksi.
vallankäyttö on pelkkää henkilökohtaista narsistista egoilua ja uhoilua. sitä se on ollut moisella äänimäärällä.
muutama aika on näitä uho- prosenttilaskuja enää jäljellä.
Valtuustolla on valta. Käyttäköön sitä.
Olipa hyvä selostus Raija Leppäharjulta ja kirjelmän allekirjoittajilta.
Nyt ne alkavat ne vastuunpäivät ja kuka maksaa ja mitä maksaa.
Valtuuston kokouksessa muutamat olivat allekirjoittaneet ilmoituksen valtuustolle, etteivät vastaa kaupunginhallituksen toimista. Nyt on käräjäoikeudessa
korvaus Tita Rinnevaaralle sekä rikosilmoitus tehty kaupunginhallitusta vastaan.
Ei se mitään, rahaa palaa n. 500 000 euroa ja kansako maksaa.? Ei helvetissä, kyllä se on kaupunginhallituksen ja perässä hiihtävien valtuutettujen asia.
Sarkkis Kimmo on nyt vastuussa asiasta.
höpö höpö nyt taas! Tietenkään rivivaltuutetut eivät ole vastuussa hallituksen toimista! Tuohan on naurettava ajatuskin että joku toinen toimielin tai sen jäsen olisi jotenkin vastuussa toisen toimielimen päätöksistä! Vielä naurettavampi ajatus on että rivivaltuutettu ei vastaa hallituksen toimien kustannuksista veronmaksajana! Höpö höpö nyt ja miettikää mitä kirjoitatte ja esitätte!
Palaako rahaa vai ei riippuu oikeuksien päätöksistä. Hallitus tekee sitä oikeaa työtä mitä sen tulee tehdäkin kustannusten minimoimiseksi! Mikäli oikeusasteet päättää ettei Rinnevaaralla ole virkaa Pyhäjärvellä, koska on irtisanoutunut, niin silloin Rinnevaara maksaa aivan kaikki kulut!
""Tampereen yliopiston kunnallisoikeuden professori ihmettelee Pyhäjärven
kaupunginvaltuuston päätöstä myöntää kj. Tita Rinnevaaralle ero.
Yleisellä tasolla hän toteaa, että jos virkavapaus on asianmukaisesti päätetty,
se pätee. PYHÄJÄRVELLÄ hallintosääntö anttaa kaupunginhallitukselle mahdollisuuden myöntää alaisilleen eli tässä tapauksessa kaupunginjohtajalle virkavapauden.
Tuntuu oudolta,että tämä virkavapaus nousi nyt esiin, vasta puolivuotta kaupunginhallituksen päätöksestä. miksi ei heti tai vasta virkavapauden päätyttyä?
On vaikea perustella johtajan juuri nyt kärsivän luottamuspulasta, jollei hän ole kaupungissa töissä.
Uotin mukaan kuntalaki linjaa varsin tarkkaan kunnanjohtajan erottamisen .
Luottamuspulaan perustuvassa irtisanomisessa valtuuston on perustettava valiokunta ja tämän valiokunnan on kuultava erivaiheissa johtajaa. VALMISTELUN ON OLTAVA PERUSTELTU JA TARKKA."""
NÄIN KUUNNALISOIKEUDEN PROFEFESSORI Asko Uoti.
edellä oleva lainaus Kalajokilaakso lehdestä 06.03.2013
"Hallinto-oikeuden mukaan päätöksenteon prosessissa oli useita muitakin epäkohtia
ja rikkeitä, joiden vuoksi eronmyöntämispäätös ei ole lainvoimainen."
Höpöööö
Luepa lakia Kunnallisesta luottamushenkilöstä, sen 40 §
Lue myös lakia Kunallisesta viranhaltijasta , sen § 47
Jos tämä ei hätkähdytä, niin sitten ei mikään.
Olen kuullut, että käräjäoikeudessa Tikanmäki on tuonut esille, että: hän(JT) on toiminut valtuuston päätöksen mukaisesti.
Mitäs tämä sitten tarkoittaa?. Tikanmäki siirtää vastuuta valtuustolle. Mitäs tämä sitten tarkoittaa.? Hän siirtää vastuun valtuustolle, joka teki lainvastaisen päätöksen. Mitäs tämä sitten tarkoittaa. Se tarkoittaa sitä, että, jos tässä on tapahtunut laittomuutta, joudutaan rinnevaaralle maksamaan melkoiset rahat siitä, ettei ole saanut olla työssään, johon hänellä on ollut oikeus. Oikeudenkäyntikulut jne... Se ei ole pikku summa, uskokaa.
Viisaasti tekivät nämä valtuutetut, jotka ilmoittivat, että eivät vastaa hallituksen
laittomia toimia., kun eivät päästäneet (tikanmäki) rinnevaaraa virkavapauden jälkeen ja ennen sitä, kun hän ilmoitti palaavansa hoitamaan virkaansa Pyhäjärvellä.
Nythän ollaan jo käräjillä ja rikosilmoitus on tehty.
Lue vielä kerran luottamusmiehestä annettua laki pykälää 40. Siinä sanotaan,"jos on ilmeisesti syytä epäillä.." tässä ei puhuta enää "syystä epäillä", vaan
kaupunki istuu käräjillä(on istunut) ja tutkintapyyntö(rikosilmoitus) on tehty.
Tästäpä ei kannata enempää kisailla, mutta selvä kuin pläkki. Päätös käräjätuomiosta luetaan 19.11.2014. Tämä selventää paljon asioita ja myös vastuita
Pääsette sitten keskenänne "tukkanuottasille" päättämään, maksaako tikanmäki kumppaneineen sen monia satoja tuhansia olevan laskun vai tuletteko valtuutetut yhdessä kakkua jakamaan . Saattaa olla minimissään 10 000 e/hlö tai jopa 20 000 euroa/hlö. korvaukset.
Siitäkin olen melko varma, että luottamushenkilön vastuuvakuutus ei vastaa, jos on nähtävissä että on toimittu laittomasti (rikollisesti).
Valtuuston "työrukkanen" on hallitus. Kun valtuusto on ollut tietoinen, että hallinto-oikeuden päätös oli, ettei Tita rinnevaaraa saa estää viranhoidostaan.
Hallitus(JT) oli uppiniskainen. Tässäpä teille ihan mukavaa iltamiettimistä
Pari viikkoa ja sitten kuullaan..
Jos ja jos. Jos kuitenkin oli niin ettei hallinto-oikeuden päätös ollutkaan noin! Tosiasiassa HO:n päätös oli ettei Rinnevaaran eronmyöntämispäätöstä (miksi myönnettiin ero vaikka sitä ei koskaan ole anottu?) saa panna täytäntöön! Päätöksessä ei todellakaan mainittu että Rinnevaara pitää päästää hoitamaan virkaansa! Lueppas päätös uudelleen ihan ajatuksen kanssa, ja sitten kuulemisiin!
Juurikin noin. Lisäksi vaikka Rinnevaaralla olisikin virka Pyhäjärvellä, niin virkavapaalta palaamisesta pitää sopia työnantajan kanssa!
Samoin kuin virkavapauden vieminen erokäsittelyyn pitää sopia / neuvotella työntekijän kanssa.
Miten arvelet tämän lainkohdan täyttyneen?
Vai on virkavapaus viety erokäsittelyyn! Eiköhän erokäsittelyyn viety Rinnevaaran allekirjoittama eroilmoitus!
saivartelijain päämies baanalla, oletan.
PYHÄJÄRVEN sanomat helmik.27päivä 2013
Valtuusto myönsi Rinnevaaralle eron.
Muutamia otantoja kyseisestä kirjoituksesta
Järkeviä viisaita vetoomuksia valtuutetuille esittävät Malila, J.Leskinen,
T.Nurminen, Raija Leppäharju ja Tyyne Tuikka. LUKEKAA
"Leskisen mukaan asian valmistelussa on menty "metsikköön" Lakia
pitää tässäkin asiassa noudattaa.
Leskinen pitää mahdollisena,että jatkossa jopa rikoslain käyttöönotto voi tulla ajankohtaiseksi. Pyydänkin valtuutettuja olemaan tarkkana tämän asian käsittelyssä."
TÄSTÄ kyseisetä asiasta muistutti myös nuo edellä mainitut valtuutetut...
Myös Raija Leppäharju mietti seurauksia,jos valtuusto tekee laittoman päätöksen ja
tietoisesti osallistumme siihen, niin otamme Jorma Leskisen mainitseman
rikoslainmukaisen riskin."
Lukekaa kyseinen lehti ......
Mitkä oli seuraamukset kun Tikanmäki erotettiin laittomasti valtuuston puh.johtajan paikalta? Ai niin, ei mitään seuraamuksia, koska Tikanmäki ei vaatinut mitään!
minäpä kerron, h.oikeuden päätöksellä palasi "pallilleen".
Sen pituinen se.
Näin olisi pitänyt tapahtua myös Rinnevaaran kohdalla.
Tuskin se hallinto-oikeuskaan pystyy virkaan pakottamaan jos haluaa erota!
Ei me voi sulle rinnevaaraksi nyt muuttua,hän lähti ja erosi eikä tule takaisin,ei nyt eikä koskaan.
haittaaks se kovastikin sinua , kun hän tulee piakkoin perimään paikkansa?
sinähän voit puolestasi lähteä v i t t u l a n j ä n g ä l l e
pureksimalla poroja kuohitsemaan, pariksi vuodeksi alkuun ja sitten kun olet makuun päässyt, niin voit anoa virallisesti eroa homo sapiens-lajista.
Rinnevaara on lähteny meiltä ikiajoiksi se on kaikille selvää, ei varmaan kukaan itke hänen peräänsä.
haittaaks se kovastikin sinua , kun hän tulee piakkoin perimään paikkansa?
sinähän voit puolestasi lähteä v i t t u l a n j ä n g ä l l e
pureksimalla poroja kuohitsemaan, pariksi vuodeksi alkuun ja sitten kun olet makuun päässyt, niin voit anoa virallisesti eroa homo sapiens-lajista.
Nyt on huurreparroilla kova kiire.
Jos he eivät pysty torjumaan Rinnevaaran paluuta, he ovat pahemmassa kuin pulassa.
Vaikutti olevan jo useammalla köntsät housuissa. Ylimielisyys kostautuu.
Olisiko kannattanut keskustella / neuvotella / sovitella ensin?
Tikanmäki, Rapo, Sarkkinen, Leskinen ja Piippo? Kosto -TEAM oli liian ylimielinen.
Rapo myös itse hömöilyjen hölmö, olla nyt henkilöjaoston pj lähes kaksi vuotta ei niin millään oikeudella.
Muuten, miksi muutamat valtuutetut istuivat eilen niin kuin olisivat nielaisseet kokonaisen sitruunan?
Joku kertoi, että demarien Taimi Piippo, oli ihan vihreä väriltään, kun Raija Leppäharju luki kirjeen, jossa valtuutetut irtisanoutuivat kaikkeen siihen toimintaan, mitä hallitus on tehnyt Rinnevaaran estämiseksi hoitamaan virkaansa. Kiitos Rinnevaara, jaksetaan ja jatketaan.....
Jospa se alkoi miettiä, että kannattiko sittenkään peesata voimakaksikkoa älyttömässä kostonkiimassa. Niinhän ne pohjanmaalla sanovat, että kaikkea saa tehdä, mutta siihen liittyy myös VASTUU! Viisaita olivat muut kirjeen allekirjoittaneet valtuutetut Raijan kanssa.
Ensi-vuoden alussa tulee kuulemma paljon vaihtuvuutta valtuustoon. Tulee puun takaa 60 vuoden ikä pointiksi ja pitkä luottamustoimi-jakso poistumisnoteeraukseen.
tai sitten jatkavat sarkkisen julkisiin selityksiin viitaten, lausumaa vapaasti siteeraten kukaan ei huomannut tekevänsä laittomuuksia, sattuuhan näitä.
Niin, totta kai he voivat jatkaa.;))
Varsinkin kun kukaan ei ole huomauttanut laittomuuksista eikä koko kautena ole vielä tehty hallinnon huolimattomuuksista oikaisuvaatimuksia, valituksia tai tutkintapyyntöjä ?.
Sattumuksista on tehty toimintakulttuuria.
Kokeneet saapuivat valtuustoon Pyhäjärven palauttamiseksi lain ja järjestyksen tielle. Onko näin käynyt siihen ehkä tarvittaisiin ulkopuolinen selvittäjä?
Kerro sinä onko tehty yhtään laitonta päätöstä nykykokoonpanolla!
Kerro sinä miksi osa kuntalaisista ovat epäluuloisia asioiden hoidon oikeuden mukaisuuden suhteen. Mistä johtuu mielikuva juonittelusta?
Se johtuu yksinkertaisesti siitä että osalla (pienellä) kuntalaisista ei ole mitään käsitystä kunnallisista lakiasioista, eikä oikeastaan mistään muustakaan asiasta!
nimimerkki "ei ole".
Nykyhallitus ja jopa valtuusto, läpinäkyvällä piruilevalla vetkuttelulla saa asiat näyttämään haluamaltaan eli kuten monissa tapauksissa; kiusallisia asioita ei vain käsitellä.
Jos hallinto tekisi oikein kuntalain ja hallintosäännön mukaan eli ottamalla oikaisuvaatimukset ajallaan käsittelyyn, lisäksi toimimalla aktiivisesti valmistelussa, niin ruuhkautuneet valitus-ja oikaisut saisivat VOITTOHOHTOISEN tilanteenne päälaellaan.
NAMO saattaa näkyä vuoden vaihteen jälkeen, JOS OLETTE KILTTEJÄ.
Nythän ne olisi nähtäv, kun puhutaan talousarviosta .
Sinne vaan lehterille jos kiinnostaa. Tosin voihan ne päätökset lukea lehdistäkin!
Saisko tuohon lausunnon vielä johtavalta lomittajalta.
Ai jaa. Netistä joutaa kyllä seuraamaan suoraa lähetystä!