Chihuahuan pentu ja ulkoilu

Chihuuu-

Moikka! Haluaisin kysyä, että onko normaali ja kuinka kauan voi mennä, että chihu oppii ulkoilemaan? Me asutaan vielä ihan tien vieresä, missä vilisee hirveesti autoja. Koira pelkää hirveesti ulkona eikä välillä meinaa liikkua ollenkaan. Olen ottanut makupaloja mukaan ja innostanut koiraa, jolloin se liikkuu vähän, mutta ei hirveesti. Välillä on menty koko matka todella hyvin, kunnes yhtäkkiä se stoppaa ja alkaa tärisee hirveesti. Välillä makupalakaan ei auta liikkumaan ollenkaan.

Eilen kävimme jossain pellolla, jossa ei ollut yhtään ihmisiä. Ensin tärisi, mutta yhtäkkiä alkoi leikkimään ja syömään märkää ruohoa.Mietin,että jos pelkää sitä hälinää/ihmisiä.. Miten totutan sen parhaiten siihen? Ulkona myös tuuli tuntuu pelottavan koiraa..Jos koira tärisee, ajattelen heti, että onko hyvä ''kiduttaa'' sitä ulkona jos se niin pelkää, mut ei sehän muuten totu. Ja saimme koiran vasta 11 viikkosena, joten tottunu olemaan sisällä. Pelkään vaa, ettei koira tottuis ollenkaan ulkona olemiseen, jos toimin jotenkin väärin... Omat lelut ei kiinnosta ollenkaan ulkona.

Vinkkejä, kiitos! :)

3

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chihuuuu

      Myös jos hihna nykäisee vähänkin koiraa, se stoppaa heti ja ihmettelee sitä. Kotona ollaan totuteltu hihnaan, välillä liikkuu hienosti ja välillä taas ei yhtään kotonakaan.

    • kizzaus

      Ei kai tärinä johdu kylmästä? Paleleminen tekee ulkoilusta epämiellyttävää. Minä ainakin puen palelevalle koiralle lämmintä ylle, niin viihtyy paremmin ulkona.

    • Kylääsetottuu

      Menet vain istumaan/seisomaan sinne ulos ja olet kuin ääniä ei olisikaan, kyllä se ajan kanssa tottuu, parasta onkin kaikkeen totuttaa jo pentuna. Hihnaankin tottuu hyvin tuollaisessa paikallaan olo tilanteessa, jos paljon vetää peloissaan, niin löysää vähän ja koita uudestaan.

      Jos huomaat pennun rohjetessa sen pelkäävät esimerkiksi jotain pömpeliä niin mene seisomaan sen pömpelin viereen ihan muina miehinä ja vähän kolistele pennun alkaessa tottua siihen paremmin.

      Myös voit kokeilla jokaisella rauhallisella hetkellä palkita koiraa rapsutuksin tai namuin. Pelkäävään pentuun älä kiinnitä huomiota, älä puhu, katso tai rapsuta sillä silloin palkitset pelkotilaa.

      Kyllä 11-viikkoinenkin pentu voi hyvin tottua uusiin asioihin, suurinpiirtein vuoden ikäisenä koiran alkaa olla vaikeampi totutella pelottaviin asioihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10316
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6006
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5434
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5048
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3325
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2714
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2622
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2444
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2294
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2217
    Aihe