Lyhyesti:
Talossa on homepna:lla jaettu adsl-liittymä.
Jos haluaa oman adsl-liittymän niin voiko sen laittaa samaan linjaan kiinni?! Antaako se kenties jotain häiriötä puolin tai toisin?!
Talossa on homepna:lla jaettu adsl-liittymä.
Jos haluaa oman adsl-liittymän niin voiko sen laittaa samaan linjaan kiinni?! Antaako se kenties jotain häiriötä puolin tai toisin?!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voi laittaa ja ei häiritse. Kannattaa tarkistaa mikä on kämppääsi tulevan kaistan nopeus ja miettiä sitten kumpi on halvempi. Jos kämppääsi tulee 1024/1024 HomePNA niin 512/512 ADSL on taatusti hitaampi.
ADSL toimii alemmilla taajuuksilla, tarvitset perinteistä puhelinta varten ADSL-suotimen. HomePNA toimii ylemmillä taajuuksilla, suodinta ei tarvita.
Itselläni on menossa jo toinen hPNA- liittymä. Soneran 512/512 antoi parhaimmillaan 1M/725, koska muuta käyttöä ei ollut. Nykyinen Samtele on kukkunut vasta pari päivää ja nopeus myös 512/512. Nopeustesti näin alussa on antanut parhaimmillaan 800/470, testit jatkuvat.
Mutta joka tapauksessa yhteysnopeudet ovat kohdallani olleet nimellisnopeutta isommat varsinkin imuroinnissa.
Meillä on nyt Elisa (256) adsl ja lankapuhelin. Nyt taloyhtiö (53 asuntoa) ottaa HomePNa yhteydet kaikille. Niin kysymys kuuluu, onko tuo mahdollista että kaikki kolme on yhtäaikaa samassa pistokkeessa? Olin jossain kuulevinani, että tämä ei ole fyysisesti mahdollista, loppuu kaiketi piuhat kesken. En ole mikään ammattisanaston tuntija joten kiitollisena odotan vastaukset selkokielellä.
kyllä ne kaikki samaan reikään mahtuu :)..joo ei ne haittaa toisiansa eli hyvin voit pitää oman ADSL:läsi vaikka HomePna kytkettäisiin samoihin puhelinlankoihin...toinen juttu on että kannattaako sitä omaa 256Kb:n liittymää enää pitää jos ei vauhtia tarvita enempää?! HomePna:ssa kun yhteys on max.1Mb , tietty pitää olla itse talon puhelinkaapeloinnit kunnossa, samaten linja ulkomaailmaan vähän isompi mieluiten jotain 4-8Mb