eMule ei toimi

Herr Führer

Sain juuri uuden ADSL:n, muuten toimii hyvin, mutta en voi ottaa ICQ:ssa tiedostoja vastaan, ja kun eMulen portteja yritti testata, niin se sano ettei onnistu! Mikähän mahtaa olla vikana? Minulla on ohjelmallinen palomuuri Tiny Personal Firewall mutta olen testannut, ei ole siitä kiinni. Routerina on Roadrunner 44C (ALINK).

Kiitos avusta!

4

966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    •    

      Ei ne portit testaamalla mihinkään muutu, ne pitää avata.

    • Piru

      selvää, että onko yhteytesi reitittävä vai siltaava, Jos yhteys on reitittävä, niin todennäköisesti modeemisi ottaa palveluntarjoajan antaman IP-osoitteen ja antaa lähioverkkoosi (omalle koneellesi) privaatin IP:n. Nyt kun modeemillesi tulee joku pyyntö, niin modeemi ei osaa lähettää sitä pyyntöä edelleen koneellesi.

      A-linkin sivuilta ktasot, että miten tehdään Virtual Server, koska tarvitset sellaisen. Emulen portit pitää ohjata uudelleen koneellesi asti.

      Jos yhteys on siltaava, niin ei tule oikein muuta mieleen kuin että XP:n palomuuri päällä tai olet ottanut jonkun hienon tietoturvapaketin palveluntarjoajalta. Se säkällä estää kaikki yhteysdet ulkoapäin koneellesi.

    • Anonyymi

      miten ne portit avattiinkaan joo 20 vuotta myöhässä vastattu muttei enään millään muista

      • Anonyymi

        riippuu palomuurista, ufw:lla:
        $ sudo ufw allow 8080
        -avaa portin 8080 TCP-liikenteelle
        Tai sitten iptables:in avulla
        $ iptables -a INPUT -p tcp --dport 8080 -j ACCEPT
        -kun säännöt ovat kunnossa, voi ne tallettaa iptables-persistent-komennon avulla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      65
      9556
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      137
      8369
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6699
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      191
      5082
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4849
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      101
      3598
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2501
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      69
      2406
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2333
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2162
    Aihe