eMule ei toimi

Herr Führer

Sain juuri uuden ADSL:n, muuten toimii hyvin, mutta en voi ottaa ICQ:ssa tiedostoja vastaan, ja kun eMulen portteja yritti testata, niin se sano ettei onnistu! Mikähän mahtaa olla vikana? Minulla on ohjelmallinen palomuuri Tiny Personal Firewall mutta olen testannut, ei ole siitä kiinni. Routerina on Roadrunner 44C (ALINK).

Kiitos avusta!

4

1021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    •    

      Ei ne portit testaamalla mihinkään muutu, ne pitää avata.

    • Piru

      selvää, että onko yhteytesi reitittävä vai siltaava, Jos yhteys on reitittävä, niin todennäköisesti modeemisi ottaa palveluntarjoajan antaman IP-osoitteen ja antaa lähioverkkoosi (omalle koneellesi) privaatin IP:n. Nyt kun modeemillesi tulee joku pyyntö, niin modeemi ei osaa lähettää sitä pyyntöä edelleen koneellesi.

      A-linkin sivuilta ktasot, että miten tehdään Virtual Server, koska tarvitset sellaisen. Emulen portit pitää ohjata uudelleen koneellesi asti.

      Jos yhteys on siltaava, niin ei tule oikein muuta mieleen kuin että XP:n palomuuri päällä tai olet ottanut jonkun hienon tietoturvapaketin palveluntarjoajalta. Se säkällä estää kaikki yhteysdet ulkoapäin koneellesi.

    • Anonyymi

      miten ne portit avattiinkaan joo 20 vuotta myöhässä vastattu muttei enään millään muista

      • Anonyymi

        riippuu palomuurista, ufw:lla:
        $ sudo ufw allow 8080
        -avaa portin 8080 TCP-liikenteelle
        Tai sitten iptables:in avulla
        $ iptables -a INPUT -p tcp --dport 8080 -j ACCEPT
        -kun säännöt ovat kunnossa, voi ne tallettaa iptables-persistent-komennon avulla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      926
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      36
      671
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      588
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      565
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      553
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      533
    Aihe