Sain juuri uuden ADSL:n, muuten toimii hyvin, mutta en voi ottaa ICQ:ssa tiedostoja vastaan, ja kun eMulen portteja yritti testata, niin se sano ettei onnistu! Mikähän mahtaa olla vikana? Minulla on ohjelmallinen palomuuri Tiny Personal Firewall mutta olen testannut, ei ole siitä kiinni. Routerina on Roadrunner 44C (ALINK).
Kiitos avusta!
Kiitos avusta!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ne portit testaamalla mihinkään muutu, ne pitää avata.
selvää, että onko yhteytesi reitittävä vai siltaava, Jos yhteys on reitittävä, niin todennäköisesti modeemisi ottaa palveluntarjoajan antaman IP-osoitteen ja antaa lähioverkkoosi (omalle koneellesi) privaatin IP:n. Nyt kun modeemillesi tulee joku pyyntö, niin modeemi ei osaa lähettää sitä pyyntöä edelleen koneellesi.
A-linkin sivuilta ktasot, että miten tehdään Virtual Server, koska tarvitset sellaisen. Emulen portit pitää ohjata uudelleen koneellesi asti.
Jos yhteys on siltaava, niin ei tule oikein muuta mieleen kuin että XP:n palomuuri päällä tai olet ottanut jonkun hienon tietoturvapaketin palveluntarjoajalta. Se säkällä estää kaikki yhteysdet ulkoapäin koneellesi.
miten ne portit avattiinkaan joo 20 vuotta myöhässä vastattu muttei enään millään muista
riippuu palomuurista, ufw:lla:
$ sudo ufw allow 8080
-avaa portin 8080 TCP-liikenteelle
Tai sitten iptables:in avulla
$ iptables -a INPUT -p tcp --dport 8080 -j ACCEPT
-kun säännöt ovat kunnossa, voi ne tallettaa iptables-persistent-komennon avulla