ROVANIEMEN HOVIOIKEUS

satuitteko kuulemaan uutisen jossa , lieventävänä asianhaarana pahoinpitelyssä joka tapahtui erittäin rajulla tavalla oli se ettei henkilö voi työskennellä enää insinöörin duunissa !!!!!!!eli opiskele inssiksi saat lievemmän tuomion !!!!
41008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

se inssihän käytti pesismailaa joka oli oma ei varastettu ( lieventää ) lisäksi raiskasi ( lieventää ) sitä uhri halusikin.. ja kun ei päästänyt ympärillä pällistelleitä hätiin (lievetää ) ekakertalainen......hyvä suomi kyllä kelpaa olla !!!

Äänestä

Ei suomessa raiskaajat ja lapsen raiskaajat saa kummoista tuomiota. Jos yhtään seurailee lehtiä ja niissä ilmoitettuja tuomioita, huomaa hyvin äkkiä, että ehdollisia annetaan. Mitä hassuimpia asioita pidetään lieventävinä asianhaaroina...kunhan vaan nämä raiskaajat eivät joudu kärsimään. Viis uhrista tai lapsista.

Minä mietin vielläkin, miten uskalsivat päästää vapaalle törkeästä hyväksikäytöstä tuomitun pedofiilin. Ehdollinen kun on sama kuin ei mitään. Perusteluina ensikertalaisuus (millä mielstäni ei ole väliä, kerta liikaa siltikin) sekä se, että fyysistä kipua ei tuotettu. Henkistä sitä enemmänkin. Liattiin lapsen mieli ja väännettiin kieroon. Mutta mitäs pienestä viisvuotiaasta lapsesta...tai niistä mahdollisista muista lapsista, jos pedofiili ei ymmärräkkään tehneensä väärin ja jatkaa touhujaan. Tietäisivät vaan, että ala-asteella mokoma roikkuu, siellä missä heidänkin lapset luultavasti koulua käyvät...suunniteltiin ihan hoitolasten hankkimistakin. Onneksi se suunnitelma tyssäsi vastustukseen...muuten pyörisi ihan kotosalla pieniä pilttejä, vapaata riistaa.

Jos satut ryöstämään kiskan ja saat muutaman hassun euron, niin kyllä varmasti istut tiilenpäitä lukemassa. Raiskaat lapsen tai naisen tahi miehen, niin voit jatkaa elämääsi niinkuin ennenkin (ellet aio vakituiseen työsuhteeseen lasten lähelle) ja päivitellä, että on tämä suomi hienomaa, kun täällä saa raiskata eikä tarvitse kuin kuunnella pikku nuhteet. Soo soo.

Katkera. Kyllä. Vihainen. Kyllä. Hämmästynyt. Ehdottomasti!

Oikeus on käsite, johon en enään usko.

Äänestä
  • Laki pitää insinöörin koulutusta niin päjon raiskaukseen pätevöittämän että teleskooppipamppua uhrin tainnuttamiseen käyttänyt
    on tehnyt korkealaatuisen ja teknisesti taitavan teon joten raiskaajalle tullaan esittämään Suomen Valkoisen Ruusun mitalia jonka presidentti ojentaa kunniakkaasta työstä itsenäisyyspäivän juhlassa. Eikös vain oikeus pitänyt pampun käyttöä ja nyrkillä mukilointia oikeana tapana taltuttaa uhrin vastarinta. Euroopan ihmisoikeusneuvosto tullee ottamaan kantaa suomalaiseen rangaistuskäytäntöön koska se ei pidä oikeana että naisen raiskaus ja tappo sukupuolen perusteella ovat laissa tarkoitettuja "lieventäviä asianhaaroja". Kansainväliset lait eivät tunnista sellaista alennuspykälää kuin nainen/ihminen/mies uhrina.

    Äänestä

Kun laissa selvästi sanotaan että mikäli raiskaus on tapahtunut uhrin ollessa nainen ja naisen ollessa tajuton, ei tekijää pidä tuomita muusta kuin silmän sokaisemisesta sakkoon ja aseenkantoluvan menettämiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pöyristynyt kirjoitti:

satuitteko kuulemaan uutisen jossa , lieventävänä asianhaarana pahoinpitelyssä joka tapahtui erittäin rajulla tavalla oli se ettei henkilö voi työskennellä enää insinöörin duunissa !!!!!!!eli opiskele inssiksi saat lievemmän tuomion !!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu