Hirsitalon painuminen

Äksä

Onko tosiaan niin, että muutaman vuoden (8v)vanhaankaan hirsimökkiin (yksikerroksinen) ei voi tehdä kiinteää pystykoolausta ulkovuorausta varten? Ainakin on paljon vanhoja hirsitaloja, joissa on pystylaudoitus käsittääkseni ihan tavallisesti naulattuna. Onko niissä jotain ongelmia?

Kosteuden muutosten mukaan tietysti hirsi elää, mutta luulisi sen olevan melko pientä, jos sisällä on koko ajan peruslämpö (10 C) päällä.

6

3053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • åååå

      voihan ne pystykoolaukset kiinnittää huonosti hirsiin jotta painuminen pääsee tapahtumaan, timpurit tietää miten se tehdään.

      • Jocuko

        Kyllä se pirtti voi vielä vähän painua. Liukuraudat koolauksiin. Niillä homma hoidetaan.


      • Äksä
        Jocuko kirjoitti:

        Kyllä se pirtti voi vielä vähän painua. Liukuraudat koolauksiin. Niillä homma hoidetaan.

        ..Intän vielä vastaan. Painuuko hirsirakennus vielä 8 vuoden jälkeen? Onko jollain todellista tietoa, vaiko vain mutua? Kuinka kauan ennen vanhaan odotettiin ennenkuin tehtiin laudoitus? Vai lyötiinkö se pystylaudoitus tosiaan kiinni "huonosti" kuten ååå sanoi? I varje fall, paljon on vanhoja pystylaudoitettuja hirsitaloja olemassa.


      • Pullis
        Äksä kirjoitti:

        ..Intän vielä vastaan. Painuuko hirsirakennus vielä 8 vuoden jälkeen? Onko jollain todellista tietoa, vaiko vain mutua? Kuinka kauan ennen vanhaan odotettiin ennenkuin tehtiin laudoitus? Vai lyötiinkö se pystylaudoitus tosiaan kiinni "huonosti" kuten ååå sanoi? I varje fall, paljon on vanhoja pystylaudoitettuja hirsitaloja olemassa.

        Rohkenen väittää että hirsi painuu ensimmäisen vuoden aikana sen mitä painuu ja sen jälkeen painuminen on niin vähäistä ettei sillä ole suurta merkitystä....

        Varmasti vielä kahdeksan vuoden jälkeenkin painuu, mutta paljonko ja kuinka suuri merkitys sillä on. LUULEN että voit ihan rauhassa laudoittaa talosi.


    • heka

      Fakta tieto: Hirsirakennushan painuu niin kauan että räystäät ottavat maahan.......;)

      Todellisuudessa 8v. jälkeen rakennus ei kyllä enää painu, mutta voi hieman "elää" joten koolauksen kiinnittäminen liukuraudoilla ei ainakaan pahenna tilannetta millään tavalla.

    • Joukahainen

      ...kuuluu, että hirsitalo painuu kunnes räystäs koskettaa maahan. Kyllä se painuu vielä tuon 8 vuoden jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      66
      3659
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      28
      3051
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      124
      2413
    4. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      13
      1586
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1462
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1346
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1110
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      999
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      932
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      832
    Aihe