Saatsin puhe valtuuston kokouksessa oli suututtanut niin monet valtuutetut, että olivat kääntyneet vastustamaan kuntaliitosta. Liitoksen kariutuminen ei ole Lieksan valtuutettujen syytä. Oli YLE Pohjois-Karjalassa.
Saatsi on Nurmeksen kaupunginjohtaja ja hänestä olisi tullut Pielisjärven kaupunginjohtaja.
Saatsi on Nurmeksen kaupunginjohtaja ja hänestä olisi tullut Pielisjärven kaupunginjohtaja.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei se Saatsin puhe saanut ketään kääntämään takkiaan , ei puoleen eikä toiseen !
Oli kieltämättä voimakas puhe.
Kyllä ne aivan muuta syitä oli jotka johtivat kielteiseen päätökseen
Keskustajohtoinen Nurmes hoitanut mamuasiansa mallikkaasti.
Saatsi tavoittelee vaan isompaa paikkakuntaa johdettavakseen ja paksumpaa tilipussia. Kai se motivoi puhumaan voimakkaasti. Ottakaa Saatsi sinne Lieksaan, kun se teidän gubbe jää elakkeelle?
Ari neuvotteli meille hyvän sopimuksen. Jos Saatsi puheillaan kaatoi sen, niin ei se ole Arin vika. Ari eduskuntaan.
Demareilla on huonot eväät.
Oliko sopimuksen teko Arin eduskuntavaalitemppu?
Kyllä Ari voi mennä eduskuntaan mutta ei minun äänelläni mene!
Eikä minun, eikä kukaan muukaan demari mene äänelläni yhtään mihinkään. Sori vain, demukat.
Ari tekee Soilet ja jää rannalle ruikuttamaan. Demarit menettivät mahdollisuutensa siinä kun ensimmäiset mamut rantautui Lieksaan.
Saattaa olla,että Savo pullistelee seuraavissa eduskuntavaaleissa vaalipiirimuutoksen vuoksi. Pohjois-Karjalan kansanedustajat eivät ole mielestäni hoitanut leiviskäänsä kunnolla. Kyllä harmittaa,kun ei innosta nykyistä porukkaa äänestämään,ovat vain EU-parlamenttiin karkuun ja isommalle liksalle pyrkimässä.
Suurin hätä puolueilla on että saavat haalituksi virkapakkoja, siitä on suurin haloo että omanpuolueen ihminen saa jonkun huippupestin! Valtakunnan ongelmat näyttää olevan sivuseikka, paitsi joku juttu jolla voidaan ihmisiä kurjistaa! Sellainen josta olisi tavaneläjälle jotain helpotusta arkeen ei tule kuuloonkaan!
Jaa ai että liitoksen kariutuminen olikin nyt Saatsin syy....Kuule vittu kyllä se oli ihan Lieksalaisten päin persettä hoidettujen asioiden syy. Ottakaa nyt itseänne ja niitä sompansseja niskasta kiinni ja pikkusen yritystä. Ja lopettakaa ensimmäisenä se kantaväestön haukkuminen, se vois antaa heti hieman paremman kuvan teistä. Kukaan vittu viitti kuunnella tuommoista räkytystä ja paskanpuhumista.
Kun kantaväestö on esittänyt mielipiteensä yhdenvertaisuuden toteutumisesta Lieksassa niin heitä on haukuttu, reppanoiksi, työttömiksi, hulluiksi, rasisteiksi ...etc. Kantaväestö on poljettu alas, puolestapuhujaa ei virkamiehistä tai enemmisönä olevista valtuutetuista ole löytynyt.
Epäoikeudenmukaisuus on kuin auki oleva haava joka ei umpeudu heti.
Kantaväestö ei unohda kokemaansa vääryyttä.
Oikeudenmukainen päätöksenteko on
päätösten perustelua, päätösten perustamista oikeaan tietoon,
johdonmukaisuutta ja rehellisyyttä päätöksenteossa, mielipiteiden
huomiointia, virheellisten päätösten purkamista.
Tämä yksinkertainen asia ei toteudu Lieksassa.