Viron pahoinvointi alkaa lisääntymään

huono malli loser

Viro ajautuu sisällissotaan ja nälänhätään seuraavan viiden vuoden aikana EU:n lopetettua kaikki Tallinnan rosvoille suunnatut tukipaketit.

10

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fjjgjhjjfhkvjk

      Hahhahhaahhahhaaa :D
      Reps* ja LOL

    • Velirand

      Kas siin foorumis siis tõesti mingit modereerimist ei toimu? Pahatahtlikud kirjutised tuleks eemaldada.

      • qqwweeccxxzzz

        Ja silloin ryssä tulee Viron rajan yli auttamaan siellä asuvia ryssiä. Ensin se tulee Tallinnaan humanitaarista apua tuomaan lähettämällä sinne rekkasaattueita. Ja sitten ryssä lähettää sotilasjoukot miehittämään maan ja järjestää vaalit Venäjään liittymsen puolesta, ja se on siinä Viron tarina.


    • Mistä tuo tieto??

      Ei kai. Musta tuntuu, että virolaiset ovat sen verran ketteriä,osaavia ja kansainvälisiä, että osaavat pelata korttinsa oikein vaikeissakin tilanteissa. Jos eivät aivan jyrän alle joudu.
      Kansantalouden vertailuluvut ovat hyviä verrattuna muihin EU-maihin, tuskin ne apuohjelmiin perustuvat.

      • öööääääååå

        Tyhmiä luusereita ne on. Ei niistä ole mihinkään. Keskittyvät vaan huijaamaan ja kaupustelemaan tai sitten suoranaiseen ryöstelyyn.


    • Virolla ja Latvialla
    • Fiksu suomalainen

      Tämän palstan vakituinen Virovastainen kommentoija on suomenkielen taitoinen ryssäp.erkele, jonka tehtävä on mustamaalata kaikkia entisiä NL maita ja yrittää saada suomalaiset vihamielisiksi, tai ainakin ryssällä pelottelemalla saada palstalle eksyneet suomalaiset pelkäämään Venäjän aikeita ja hylkäämään virolaiset oman onnensa nojaan. Vain ryssä.perkele voi jaksaa näin säännöllistä pahanpuhumista eteläisestä naapuristamme. Juuri tuon kaltaisesta propagandasta omat poliitikkomme ja Venäjätutkijamme ovat varoittaneet. Nuo propagandakoneiston tyypit esiintyvät monilla palstoilla, myös lehtijuttujen ahkerina kommentoijina ja aina tekstit pelottelua kuinka Venäjä tekee sitä tai tätä jos ei vihdoin tajuta olla hiljaa ja tehdä Venäjän mieliksi.
      Olen yhä vakuuttuneempi siitä, että suurin osa meistä suomalaisista olemme historiaa riittävästi opiskelleet, olemme oppineet medialukutaitoisemmiksi ja, mikä tärkeintä, hybin kriittisiksi arvioijiksi. Me osaamme nähdä tuollaisia aloituksia tehtailevan olevan ryssä.perkele. Aito suomalainen ei toimi noin. Ei edes henkisesti sairas, helin kun jossain vaiheessa sentään kyllästyvät, jota taas tämä palstan vakiohäirikkö ei tee; syy lienee yksinkertainen: hän saa pientä palkkaa tuosta.
      Mitä enemmän Venäjällä pelottelua, sitä enemmän suomalainen sisuuntuu. Venäjä tulee saamaan vastusta toimistaan jo omiltaankin. Venäjän rikkaimpien läntinen omaisuus ei tarvitse kuin jäädyttää ja poistaa heidän lapsensa lännen parhaimmista opinahjoista, niin nykyinen hallitus johtajineen tulee kaatumaan. Vallankumous on tehty Venäjällä ennenkin. Joten palstahäirikkömme tähtäimessä oleva Viro ja virolaiset saavat yhä tiukemmin sympatiamme.

      • töööööörs

        Ja tässäpä sitä inteligentsiaa lahden eteläpuolelta. Kyllä olisi kaikille todellakin parempi jos Virosta "ei jäisi mitään jäljelle", kuten se putinisti totesi.


    • Konstaa lukenut

      Luulisi tyhmemmänkin ymmärtävän, että ei virolaisten pelikenttä ja tilanne kovin helppo ole. Mutta sen huomioon ottaen ovat pärjäilleet hyvin.
      Tyhmemmänkin arvostelijan kannattaisi selvitellä itselleen tilanne parikymmentä vuotta sitten ja sen jälkeinen kehitys. Ei siinä paljoa moittimista ole, eikä jälkiviisaus ole mikään viisauden laji, totesi aikoinaan jo Konsta Pylkkänen.

      • helppoa on toki

        Mutta ahneus kun estää politikkoja käyttämästä järkevästi edes sitä muilta kansoilta varastettua helppoa rahaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11436
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8112
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5924
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      164
      4890
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      16
      4697
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      36
      4345
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      86
      4223
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      85
      3512
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3260
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1771
    Aihe