Viro ajautuu sisällissotaan ja nälänhätään seuraavan viiden vuoden aikana EU:n lopetettua kaikki Tallinnan rosvoille suunnatut tukipaketit.
Vastaukset 10
- Fjjgjhjjfhkvjk
Hahhahhaahhahhaaa :D
Reps* ja LOL - Velirand
Kas siin foorumis siis tõesti mingit modereerimist ei toimu? Pahatahtlikud kirjutised tuleks eemaldada.
- qqwweeccxxzzz
Ja silloin ryssä tulee Viron rajan yli auttamaan siellä asuvia ryssiä. Ensin se tulee Tallinnaan humanitaarista apua tuomaan lähettämällä sinne rekkasaattueita. Ja sitten ryssä lähettää sotilasjoukot miehittämään maan ja järjestää vaalit Venäjään liittymsen puolesta, ja se on siinä Viron tarina.
- Mistä tuo tieto??
Ei kai. Musta tuntuu, että virolaiset ovat sen verran ketteriä,osaavia ja kansainvälisiä, että osaavat pelata korttinsa oikein vaikeissakin tilanteissa. Jos eivät aivan jyrän alle joudu.
Kansantalouden vertailuluvut ovat hyviä verrattuna muihin EU-maihin, tuskin ne apuohjelmiin perustuvat.- öööääääååå
Tyhmiä luusereita ne on. Ei niistä ole mihinkään. Keskittyvät vaan huijaamaan ja kaupustelemaan tai sitten suoranaiseen ryöstelyyn.
- Virolla ja Latvialla
Ehkäpä se Putin hoitaa homman kotiin...
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288767051619.html?pos=navnow - Fiksu suomalainen
Tämän palstan vakituinen Virovastainen kommentoija on suomenkielen taitoinen ryssäp.erkele, jonka tehtävä on mustamaalata kaikkia entisiä NL maita ja yrittää saada suomalaiset vihamielisiksi, tai ainakin ryssällä pelottelemalla saada palstalle eksyneet suomalaiset pelkäämään Venäjän aikeita ja hylkäämään virolaiset oman onnensa nojaan. Vain ryssä.perkele voi jaksaa näin säännöllistä pahanpuhumista eteläisestä naapuristamme. Juuri tuon kaltaisesta propagandasta omat poliitikkomme ja Venäjätutkijamme ovat varoittaneet. Nuo propagandakoneiston tyypit esiintyvät monilla palstoilla, myös lehtijuttujen ahkerina kommentoijina ja aina tekstit pelottelua kuinka Venäjä tekee sitä tai tätä jos ei vihdoin tajuta olla hiljaa ja tehdä Venäjän mieliksi.
Olen yhä vakuuttuneempi siitä, että suurin osa meistä suomalaisista olemme historiaa riittävästi opiskelleet, olemme oppineet medialukutaitoisemmiksi ja, mikä tärkeintä, hybin kriittisiksi arvioijiksi. Me osaamme nähdä tuollaisia aloituksia tehtailevan olevan ryssä.perkele. Aito suomalainen ei toimi noin. Ei edes henkisesti sairas, helin kun jossain vaiheessa sentään kyllästyvät, jota taas tämä palstan vakiohäirikkö ei tee; syy lienee yksinkertainen: hän saa pientä palkkaa tuosta.
Mitä enemmän Venäjällä pelottelua, sitä enemmän suomalainen sisuuntuu. Venäjä tulee saamaan vastusta toimistaan jo omiltaankin. Venäjän rikkaimpien läntinen omaisuus ei tarvitse kuin jäädyttää ja poistaa heidän lapsensa lännen parhaimmista opinahjoista, niin nykyinen hallitus johtajineen tulee kaatumaan. Vallankumous on tehty Venäjällä ennenkin. Joten palstahäirikkömme tähtäimessä oleva Viro ja virolaiset saavat yhä tiukemmin sympatiamme.- töööööörs
Ja tässäpä sitä inteligentsiaa lahden eteläpuolelta. Kyllä olisi kaikille todellakin parempi jos Virosta "ei jäisi mitään jäljelle", kuten se putinisti totesi.
- Konstaa lukenut
Luulisi tyhmemmänkin ymmärtävän, että ei virolaisten pelikenttä ja tilanne kovin helppo ole. Mutta sen huomioon ottaen ovat pärjäilleet hyvin.
Tyhmemmänkin arvostelijan kannattaisi selvitellä itselleen tilanne parikymmentä vuotta sitten ja sen jälkeinen kehitys. Ei siinä paljoa moittimista ole, eikä jälkiviisaus ole mikään viisauden laji, totesi aikoinaan jo Konsta Pylkkänen.- helppoa on toki
Mutta ahneus kun estää politikkoja käyttämästä järkevästi edes sitä muilta kansoilta varastettua helppoa rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21806Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha531749- 75674
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561