Jos joutuu saikulle ollessaan työtön miten mahtaa olla tukien. Jos ja kun työkkäriin ilmoittaa, että on saikulla, mutta voi vastaanottaa työkykyä vastaavaa työtä myös sairausloman aikana. Niin viedäänkö sinne saikkupaperit ?ja laitetaan papruihin kun kirjottaa työtön, työtön paperia, että on saikulla vai työtön?. Käytännössä katsoen on työtön, kun voi ottaa omalle kunnolle sopivaa työtä, mutta taas saikulla eli ei voi ottaa vastaan kaikenlaisia töitä(eli on rajoituksia työn suhteen mitä voi tehdä). Onko sitten työkkärin kirjoilla, muttei saa työttömyyskorvausta vai saako?. Papruihin jos laitetaan sairaslomalla niin kelako sitten maksaa sairaspäivärahaa. Kukaan tai mikään taho ei kerro kuinka toimia ja ihan hukassa, kun ei auta kelastakaan kysyä. Aina kun tarvitsee itse tietää omat oikeutensa.
saikku ja työttömyys
tietämätön
4298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nyt riippuu siitä miten pitkä sairasloma kyseessä. Jos on vaan lyhyt eli max 10 sairaspäivää ei kannata edes ilmoittaa. Kela ei maksa omavastuuajalta mitään eli sairastumispäivä 9 sairaspäivää. Jos sairasloma kestää yli tuon ajan maksaa työttömyyskassa/kelan työttömyysturva omavastuupäivät ja sen jälkeisen ajan kelasta sairaspäiväraha. Jos siis kestää yli 10 pv ilmoitat ne 10 päivää työttömyyspäivärahan hakemuksessa sairas, sairas jne. ja loput haet kelan sairaspäivärahasta.
Saikkupaperit siis näytät työkkäriin vain kun kesto yli 10 pv (helpoin tehdä netissä, sähköisen asioinnin kautta). Saikkupaperit lähetät myös sinne kassaan että tietävät laskea ne omavastuupäivät sieltä maksettavaksi ja kelaan kun haet sitä sairaspäivärahaa eli jos sulla on kotona monitoimitulostin käy se helpoiten netissä kun saat tehtyä hakemus ja kopion sairaslomatodistuksesta samoin tein sekä ilmoitukset työkkäriin ja kassaan ja sairaslomatodistuskopiot sinnekin sähköisesti.
Kun olet sairas, olet sairas eli sieltä työkkäristä eivät tarjoa sinulle töitä sairaslomalla. Toisaalta kun olet sairas et voi olla työtön eli kassasta eivät maksa kuin sen omavastuuajan ja sitten vasta sairasloman jälkeen. Muista siis ilmoittaa sairasloman loppumisesta työkkäriin ja hakemus kassaan siitä ensimmäisestä sairasloman jälkeisestä päivästä eteenpäin.
Miksi ihmeessä yksikään työtön ylipäätään vastaanottaa mitään saikkuja lekurilta? Ne ei ole pakollisia, kun sanoo ettei saikkua tarvi, lekuri ei sitä kirjoita ja that's it. Eipä tarvi vääntää kuukausitolkulla paperisotaa tuulimyllyjä vastaan, eikä tarvi tapella jokapäiväisestä toimeentulosta, kun tuon yhden ainoan saikkulapun takia menee maksuliikenne jumiin tai vähintäänkin sekaisin.
Entäpä jos ... käy huono onni eli salaa sairauslomaileva työtön saa työtarjouksen juuri sairauslomansa aikana? Voihan hän tietysti ottaa yhteyttä kyseiseen työnantajaan ja hänelle kertoa sairauslomastaan mutta jos työ pitäisi ottaa vastaan heti, niin miten käy?
Siksi lähinnä kyselin, koska on tilanteita milloin on oikeasti pakko viedä se sairaslomapaperi työkkäriin. Esim. olet kurssilla tai jossakin työkkärin määräämässä toiminnassa mukana. Työkkäri vaatii, että asioista ilmoitettava ja voipi tulla sanktioo jos ei ilmoita. Jos sairaana ollessa tulisi työkkärin määräämälle kurssille mennä tai työtarjous, niin sinne olisi sitten mentävä. No mikäs siinä, mutta jos liikkuminen ei onnistu, niin sillon ei kyllä auta muu kuin olla sairaslomalla vaikka työtön olisikin.