Moi!
Olen hieman varttuneempi, mm, kemian ja kosmetiikkateollisuuden kanssa tekemisissä olevan mieshenkilö ja ajattelin hieman valottaa asioita noiden hienojen purkkien ja kalliiden voiteiden takaa. Suurin osa noista on halpoja ja heppoja valmistaa ja katteet ovat todella tähtitieteelliset.
Akneen ja muihinkin ihongelmiin auttaa salisyylihappo, se on orgaaninen happo joka pystyy tunkeutumaan myös ihon alaisiin kudoksiin, se on antibakteerinen ja liuottaa mm. mustapäät ja muut epäpuhtaudet pois. Kiihdyttää mm kollageeninen tuotantoa jne.
Kun tuohon yhdistää kevyen kuorinnan niin lopputulos on todella hyvä, tuon jälkeen kannattaa ihoan kosteutuksesta huolehtia toki oman ihotyypin mukaan.
Suomessa noiden akne yms. pitoisuudet on jostain syystä rajoitettu niin pieniksi että niistä ei ole oikein hyötyä.
Erityisesti nuorempien akne on sidoksissa hormoneihin, tähän vaikuttaa ruokavalio tms, mutta oireita voi hoitaa salisyylihapolla kevyellä kuorimisella helposti.
HUOM! Älkää käyttäkö yli 5% vahvuisia salisyylihappoja tai muitakaan happoja ihollenne ellette tiedä mitä olette tekemisissä sillä ihon voi noilla polttaa pahasti.
Kosmetologit yms. käyttävät vahvemoia tuotteitta, mutta noiden kanssa pitää tietää mitä tekee..
Yksi hyväksi havaittu kuorintavoide joka yhdistää tuon kemiallisen kuorinnan kevyeen mekaaniseen kuorintaan on tämä, ei valitetavasti saa suomesta.
http://www.iherb.com/Alba-Botanica-Natural-Acne-Dote-Face-Body-Scrub-Oil-Free-8-oz-227-g/41285
Kannattaa jättää pariksi minuutiksi kahvoihin, kun tunnet pientä kirvelyä tiedät vaikuttaa, sitten vain hierotaan ja kuoritaan vielä irronnut lika irti ja huuhdellaan kosteutus.
Tekee ihosta terveen ja hehkuvan näköisen ja poistaa joka kerta epäpuhtauksia, herkälle ja todella ärtyneelle iholle kannattaa kokeilla ensin varovasti.
t. kemisti.
Salisyylihappo
kemiaaaako
0
538
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1011246Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️86746Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47657
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja116537Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32506Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23477- 59463