kuinka saan marsun?

jajajemiliaa ✌✌

Moi olen tälläinen 12-13 vuotias tyttö jjoka haluis marsun mut äiti ei haluis. VoiVoisko joku antaa vinkin miten saisin marsun jota oon halunnu jojotai 2vuotta..

6

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedäthän että marsu on laumaeläin, eli tarvitset vähintään kaksi marsua?

      Ainoa asia mistä oikein voit lähteä, on se mitä syitä vanhempasi ovat antaneet, ettet saisi marsuja.

    • Kyllästynyt

      Koska et tiedä niistä luultavasti mitään ja marsu kuolisi yksinäisyyteen, laiminlyöntiin ja keripukkiin olettaen, ettet edes tiedä että ne tarvitsevat päivittäin C-vitamiinia. Ota lemmikkikivi, se selviää elossa jopa "kaikkimullehetinyt"-lapsista.

      • Muskettisoturi

        Ylivoimaisesti osuvin kommentti. Ei marsua lapsille. Marsu (tai mikään muukaan eläin) ei ole mikään lelu, se on eläin jolla on eläimen tarpeet. Se tarvitsee hoitajan joka on perehtynyt marsun ruokavalioon, seurankaipuuseen, vitamiinitarpeeseen ja perushoitoon, marsu pitää myös viedä lääkäriin jos se sairastuu, eli hieman rahaa kaivataan myös. Lisäksi tarvitaan aitoa välittämistä marsusta (esim. useat marsut rakastavat silittelyä ja marsun sairastuessa täytyy olla valmis huolehtimaan siitä vuorokauden ympäri). Lisäksi pitää olla valmis sitoutumaan marsuun jopa seuraavaksi 8:ksi vuodeksi.

        Yhteenvetona marsun hoitajalta siis vaaditaan:
        -Tietoa
        -Rahaa
        -Epäitsekkyyttä
        -Huolellisuutta
        -Pitkäjänteisyyttä
        -Sitoutumista

        Lapsi ei täytä mitään näitä kriteereistä. On yksinomaan vastuutonta ottaa marsu tällaisen hoitajan armoille. Marsun kanssa puuhastellessa pitää mennä marsun ehdoilla, ei lasten ehdoilla.


      • lemmikkien.omistaja

        Mulle tulee ihan pian 2 marsua. Nyt mulla on 2koiraa ja yli 2vuotias hamsteri. Edellinen hamsterini eli 2v ja 6kk ikään. Olen siis 12v. Oon viennyt mun pienempää koiraa näyttelyyn. Hamsterilla oli joku hamsteriinfluenssa(tai jotain) vietiin lääkäriin ja saatiin antibiotit. Lääkäri maksoi 85e. Kyllä se lapsikin osaa huolehtia marsuista jos vanhemmat on mukana siinä esim.rahallisesti.


    • Mä oon sitä mieltä että sun pitää keskustella uudestaan sun äidin kanssa. Ei minunkaan äiti halunnut marsua mutta kun keskustelin uudestaan sen kanssa niin se ymmärsi että haluan todella marsun sitten se suostui marsun hankintaan. Nyt me sitten ollaan hankkimassa 2 marsua. Tsemppiä!

    • marsustelija

      mäkin oon 13 ja mulla on ollut jo marsuja mut mun äiti tottakai katsoo jokapäivä että teen kaiken oikein ja jos en oo paikalla niin muutenkin hoitaa niitä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      117
      10002
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      78
      5016
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4842
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3300
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2507
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1740
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1560
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1536
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1454
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1392
    Aihe