onko hypnoosi jumalasta?

kalervo:

törmäsin facebookissa tällaiseen ryhmään ja ajattelin kokeilla. mitä mieltä te olette, onko moinen suotavaa?

https://www.facebook.com/massahypnoosi

minua on aina kiehtonut moinen mystiikka jne, eli ajattelin kokeilla nyt kerran, kun tuo on ainakin ilmaista.

6

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .ePaimen

      Aimon FB massahypnoosiryhmä piirroksineen ja vaatteista päätellen ehkä 60-luvulla otettuine kuvineen on hauska vitsi ja sellaiseksi varmaan tarkoitettu - toivottavasti.

      Tälle foorumille tärkeämpi puheenaihe olisi massasiggestio, jota etevät saarnaajat käyttävät halliten täydellisesti seuraväen tunnereaktioita alkulämmittelystä täyteen surkeaan parkuun salin täydeltä. Ah miten se tekee hyvää porukassa kuin jalkapallokisoissa Barcelonassa!

      • .ePaimen

        Massasuggerointi parempi sana


    • Tottakai sanan julistaminen on halua vaikuttaa kuulijan sisimpään. Kuitenkin tässä on kaksi asiaa.

      1. Sana saarnattuna Raamatun mukaan saa Pyhän Hengen voiman ja toivomme, että Pyhä Henki muuttaa ihmisen.

      2. Voidaan käyttää keinoja jolla kuulija saadaan uskomaan julistajan nöyryyteen ja vilpittömään haluun antaa sinulle jotain hyvää. Kun luottamus on saavutettu, niin siihen herkkään kohtaan aletaan huutaa käskyjä ja määräyksiä ja kuulija saadaan ymmärtämään, että tuon ihmisen seuraaminen on välttämätöntä, koska muuten hukka perii.

    • suntt.

      Hypnoosi on ihmisen aivoihin vaikuttava temppu.
      Jos ihmisen päähän päntätään joku asia, jonka vastaanottaja on altis sen vastaan ottamaan, taitavan esittäjän tekemänä.
      Näin on tapahtunut politiikassa, uskon asioissa ja muissa vastaavissa ihmisten ajatuksissa.
      Jo lapsuudessa lapsi saa vanhemmiltaan omia käsityksiä asioista, jotka kertautuvat kasvavan lapsen päähän.
      Jos vanhemmilla on tietty poliittisen suunnan käsitys. Lapsista tulee usein myös saman politiikan suunnan kannattajia.
      Jos vanhemmat ovat uskossa, niin he taatusti tartuttavat saman uskonsuunnan lapsilleen, juuri puheittensa avulla.
      Jos vanhemmat ovat ns. ateisteja, ei heidän lapset tiedä uskosta mitään, ellei koulussa opettaja hypnotisoi heitä siihen.
      Nämä ovat niitä hypnoottisia vaikutteita, jatkuvalla jankkaamisella.

      Hypnotisoijalla on taito hypnotisoida oppimallaan sanojen käytöllä.
      Se vaatii vain tilanteen jossa vastaan-ottaja on hyvin altis ja herkkä sen aistimaan.
      Sitten poliittiset agitaattorit hyvät puhuja saavat kuulijansa uskomaa mitä hän suustaan suoltaa. Samoin on lahkoissa maallikkosaarnamiehet, joiden asema ja luotettavuus on yhteisössä hyvä.
      Onko sitten Jumala hypnotisoija. Ei Jumala vaan yksinäinen rukoilija hädässään tai kiitoksissaan. Hän hypnotisoi itsensä Jumalan henkeen.
      Saa itselle rauhan hyvän hengen kautta. Yhteisrukoukset ovat myös sitä.
      Sitten on asian toinen puoli. Tuomiot ja kiroukset, joita on loitsuina luettu kautta aikojen uskojenkin piireissä. Tässä ei ole enää mukana Jumala, vaan pahemmat henget. Täälläkin hevosmies esitti ehdotuksen yhteisölleen rukouksen merkeissä vaikeuksia elämään hänen vastustajalleen. Tällaiset tekevät myyräntyötä heikoille kuulijoilleen, jotka uskoo kaiken mitä mies puhuu pimeytensä kanssa.

      • teu,

        "" älä kokeile ,joe et vielä ,mitään hypnositeerausta ei ole JUMALAN .
        Hänellä kun kaikki on avointa ja rehellistä ,,niin luulo ei ole tietoo,
        Paavali sanoo ,kun ihminen kuolee ,ensin loppuu taito ,sitten loppuu tieto
        ja se Rakkaus vie meidät perille , ei meidän ,vaan Kristuksen Rakkaus ..""


    • Tommy H

      Sen kun kokeilet, ketä kiinnostaa.

      Melko turha ketjunavaus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8656
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      3001
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      15
      1383
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1028
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      68
      1017
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      26
      961
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      933
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      923
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      870
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      864
    Aihe