Nyt on sukaravut alkaneet syömään akvaarion kasveja. Kotiloita en voi syyttää, kun olen saanut ne vähenemään eikä niistä ikinä näin paljon vahinkoa ollut.
Kasvit on Pogostemon helferi ja Limnophila hippuridoides. En ennen huomannut tätä ongelmaa, kun nopeesti kasvavavalla Lmnophilialla oli reilummin levää lehdillä, mutta kun heitin rumimmat ja leväisimmät yksilöt pois, on sukien mielenkiinto siirtynyt itse kasveihin. Kohta ne syö kaiken! :(
Olen ruokkinut niitä nyt enemmän ja tarjoan kuivatettuja lehtiä ja kasviksia välillä. Joudun nyt varmaan vaihtamaan vettä vähän useimmin. En tiedä onko jo liian myöhäistä, mutta toivottavasti auttaa.
Onko muilla samankaltaisia kokemuksia? Olisiko kellään tarjota lisää vinkkejä, miten saisin turvata kasvistoani? Millaisista kasveista sukat on teillä tykänneet/jättäneet rauhaan?
Sukaravut ja akvaariokasvit
akvaleena
0
1123
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22821015Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964214Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu782946Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv512203Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1981848Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891632Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1361577Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1691509Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S151393