Lentoasemalta ilmaradalle

omatoimimatkaaja

Minkälaisen matkan joutuu raahaamaan laukkujaan tuloaulasta , mikäli ajaa keskustaan ilmaradalla , onko selkeät opasteet kyseiseen junaan, kiitos !

7

490

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opasteet AirportLink

      Airport Link lähtee lentokentän alimmasta kerroksesta. Sinne pääsee liukuhihnoja pitkin ja hissilläkin. Lentokentällä ei siis joudu juurikaan raahaamaan laukkujaan.

      Mutta se on tosiaan vasta lentokenttärata eli Airport Link, joka sieltä lähtee. Sillä pitää ajaa n. 25 minuuttia pääteasemalle, oliko se muistaakseni Phya Thai, ja vaihtaa siellä ilmarataan. Siellä vaihtoasemalla joutuu raahaamaan laukkujaan jonkin verran kun siirtyy lentokenttäjunan asemalta ilmaradan asemalle. Matka ei ole pitkä, ehkä sata metriä yhteensä, mutta on portaita, ensin alas ja sitten ylös, Lentokenttäradan asemalla pääsee kyllä hissiinkin ja ilmajuna-asemalla on liukuportaat.

      Mutta jos tulet Finnairin aamulennolla joka on 7 kieppeissä Bangkokissa, joudut pahimman aamuruuhkan aikaan Pya Thain asemalle. Bangkokissa se tarkoittaa, että asetut laukkuinesi jonoon ilmajunan oviaukon kohdalle. Et todennäköisesti mahdu ensimmäisen asemalle tulevan junan kyytiin, vaan joudut odottamaan seuraavaa. Ruuhka tarkoittaa Aasiassa oiekaa ruuhkaa, ihmiset ovat tiukasti kylki kyljessä. Jos laukku on kovin iso, niin ihmiset ei välttämättä tykkää siitä, että sulloudut sinne laukkusi kanssa, koska sitten joku ihminen ei mahdu kyytiin ja on vihainen kun myöhästyy töistä tai koulusta. Mieluummin älä mene ison matkalaukun kanssa työmatkaruuhkaan ilmaradalle.

      Jos tosiaan tulet aamukoneella ja haluat päästä Sukhumvitille (oletan, koska ilmaradalla haluat päästä), niin matkusta lentokenttäjunalla eli Airport Linkillä Makkasanin asemalle ja ota sieltä taksi Sukhumvitille. Sieltä menee metrokin mutta metroon ei saa ollenkaan viedä isoja matkalaukkuja. Airport Linkissä matkalaukut ei ole ongelma.

      • Sukhumvit 47

        Olipas hyvä ja asiallinen vastaus!
        Eli ota taksi. Jos lento maksaa 550-1000 euroa niin ei kait 10 euroa taksiin ole paljon?


    • Parilla eurolla
    • omatoimimatkaaja

      Suuret kiitokset vastaajille asiallisista vastauksista , mukava havaita , että tällä palstalla löytyy fiksuja ihmisiä , joilla on halua auttaa kokematonta reissaajaa, hyvää syksyn jatkoa teille kaikille.

    • Asiaa hieman sivuten... Kuulin huhuja että välillä Makkasan-Suvarnabhumi ei enää kulje aamulla aikaisin Express Line, pitääköhän paikkansa?? Jos näin, onkohan mitään saumaa mahtua kyytiin aamukuuden ruuhkassa Makkasanin asemalta City Line-junaan (joka siis pysähtyy joka asemalla)? Vai kannattaako ennemminkin yrittää lähtöasema Phaya Thain asemalta kyytiin?

      • Yksi toinen reitti

        Riippuu varmaan matkatavaran määrästä ja siitä missä majoittuu, että mitä kannattaa tehdä. Itse en lähtisi aamulla tekemään kovin isoja mutkia ja vaihtoja matkalaukkujen kanssa. Mistähän siis tulet, katrijo?

        Hyvä keino päästä esim. Sukhumwitin suunnasta lentokentälle on myös sellainen, että matkustaa ilmajunalla Bearingille ja ottaa sieltä taksin Suvarnabhumille. Maksaa yleensä noin 200 bahtia sieltä ja menee nopeasti, koska siellä kaupungin ulkopuolella ei ole ruuhkaa.


    • fuck publictransport

      Rahamiehen ratkaisu

      www.limousine.in.th

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      297
      1223
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      308
      1166
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      914
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      879
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      594
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe