Edellisessä työssäni toimin isännöitsijänä, taloyhtiöitä hoidossani oli yli kaksikymmentä. Palkkaa sain reilut 2 000 euroa kuukaudessa ja iltakokouksista hiukan lisää. Koulutustakin minulla on takana ihan kohtuullisesti. Vertailun vuoksi voin sanoa, että puolisoni, joka on hoitaja, ansaitsi minua selvästi enemmän.
Työ oli erittäin vaativaa, vastuullista ja rassaavaa, päivät olivat pitkiä. Erityisesti minua rasitti se, että työt oli tehtävä huitaisemalla ja osa tehtävistä piti jättää kylmästi tekemättä.
Nykyisessä työssäni palkkani parani ja työaikani lyheni.
Luulenpa, että en ole ainoa, joka tulee jättämään isännöintialan.
Isännöinti on työnä herkkua
9
381
Vastaukset
- Jaahas123
Ja nyt hoidat teidän muksuja kotona, kun vaimo on töissä ja leikit tj:tä?
Hienoa! Pidä toi loppuun asti ja siirry vauva.fi -sivustolle, äijä.- 6+6=12 h/vrk
Eipä niinkään. Suoritin APV-tutkinnon ja olen sijoituspäällikkönä Osuuspankissa. Työaika klo. 9-17. Ei koskaan ylitöitä tai korkeintaan parina päivänä vuodessa. Palkka 4600 euroa kuukaudessa.
- ISA H
6+6=12 h/vrk kirjoitti:
Eipä niinkään. Suoritin APV-tutkinnon ja olen sijoituspäällikkönä Osuuspankissa. Työaika klo. 9-17. Ei koskaan ylitöitä tai korkeintaan parina päivänä vuodessa. Palkka 4600 euroa kuukaudessa.
Onko pankeissa noin huonot palkat?
- kyllä on
ISA H kirjoitti:
Onko pankeissa noin huonot palkat?
Tota, Mandatum Yksityispankissa sijoituspäällikön palkka oli 2150 euroa kuukaudessa (brutto) vielä vuonna 2007. Mieti sitä: 2150 e/kk ja ollaan niin puku päällä isoa pankkiiria että...
Siihen nähden Osuuspankii maksaa tajuttoman KOVIA palkkoja, jos sijoituspäällikkö saa peruspalkkaa 4600 kuukaudessa provikat päälle (pankit maksaa uusista asiakkaista, rahastomerkinnöistä, varainhoitosopimuksista, jne. jne. jne. provikkaa työntekijälle). Provikka on keskimäärin 500-3000 euroa kuukaudessa.
Tiesitkö, että konttorinjohtajan palkka jää monasti selvästi alle 5000 eur/kk?
- asiakas-x
Älä jätä isännöintialaa vaan perusta oma toimisto. Verotietojen mukaan 2-3 millin liikevaihtoa Hesassa pyörittävän isännöitijätoimiston omistaja otttaa vähintään 150 tonttua palkkana verovapaat 60 tonttua... Kirjanpitoakoille riittää 2 tonnia kuussa, rivi-isännöitsijöille se reilu 3.
Kulit tekee hommat ja herrat ajaa X5 bemulla. - ITS
Ala on alipalkattu työn raskauteen, vastuuseen ja vaativuuteen nähden, mutta on oma vika jos suostuu myymään osaamistaan täysin polkuhintaan. Itselläni on pk-seudulla alle 20 yhtiötä hoidossa, ja brutto on kokouspalkkioineen n. 4400 €/kk. Kaikesta huolimatta viihdyn aika hyvin, koska työ on erittäin itsenäistä ja saa olla aika pitkälle oman työnsä toimitusjohtaja.
Tuossa on järkeä kaikin puolin, alle 20 yhtiötä ja palkka kohtuullinen.
Veikkaan että kerkee hyvin hoitaan taloyhtiöiden asioita jok anäkyy asukkaiden tyytyväisyydessä sekä vaihtamishaluttomuutena toiseen firmaa.
Tuskin päivätkään venyy mahdottomiks kun osaa työajat hoitaa oikein. Koska miksi joka päivä pitää tulla 8.00? ja lähteä 16?.- Teemitähuvittaa
Mitä valitat, sinähän keksit jo, miten ne hoidetaan.
"työt oli tehtävä huitaisemalla ja osa tehtävistä piti jättää kylmästi tekemättä." - Anonyymi
Tuossa on jotain tottakin. Toimiston omistaja voi nyhtää rahaa lisätöillä tolkuttomasti. Meidän toimistomme laskuttaa kaikkina tehdyt ja tekemättömät asiat. Tervetuloa asiakkaaksi karvaranne Rane tsto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938138
- 403922
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html341241Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321122Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121020Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797