Spirolakton ja sokerit

huiiii

Verenpainelääkkeenä tämä lääke ja hiustenlähtöön naiselle, mutta kuka tietää nostaako tämä lääke veren sokeria????
Vai olikohan tämä nyt 2dia -palstan asia.

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletko lihava?

      Alla haittavaikutukset yleisyyden mukaan lueteltuina:

      Yleiset haittavaikutukset (yli yhdellä potilaalla sadasta):
      Päänsärky, ruuansulatuskanavan häiriöt, pahoinvointi, ripuli, oksentelu, ihon kuivuus, uneliaisuus, rintakudoksen kasvu miehillä, rintarauhasten arkuus, kuukautiskierron häiriöt, impotenssi.

      Melko harvinaiset haittavaikutukset (alle yhdellä potilaalla sadasta):
      Veren liian korkea kalium- tai liian matala natriumpitoisuus, sekavuus, harhatuntemukset, ihottumat, kutina, nokkosrokko, jalkojen krampit, muutokset veren kreatiniini- tai reniinipitoisuuksissa.

      Harvinaiset haittavaikutukset (alle yhdellä potilaalla tuhannesta):
      Kuivuminen, apatia (eli välinpitämättömyys, aloitekyvyttömyys), sukupuolisen kyvyn muutokset, huimaus, munuaisten vajaatoiminta, verenvalkosolujen tai verihiutaleiden väheneminen.

      Hyvin harvinaiset haittavaikutukset (alle yhdellä potilaalla kymmenestätuhannesta):
      Maksan toimintahäiriöt, hiustenlähtö, karvoituksen lisääntyminen, hyvänlaatuiset rintakasvaimet.

      Jos kokemasi haittavaikutus on vakava tai sitä ei ole mainittu tässä selosteessa, ota yhteys lääkäriin tai apteekkihenkilökuntaan.

    • että näin

      Ei nosta. Lääkepakkauksen mukana on paperinen ohje eikä siinä mainita ko. haittavaikutusta. Voit itse tarkistaa. Verensokeriin vaikuttaa aina eniten ruoka mitä itse syö ja kuinka paljon.

    • alkuperäinen

      ok. huomasin vaan että samoilla ruokatottumuksilla onkin sokeriarvo noussut näiden lääkkeiden aloituksen jälkeen. Jopa lenkiltä tultua ne on korkeampia kuin aiemmin lääkkeeni siis metformiinit olen ottanut säännöllisesti. Muu verenpainelääke lisänä on beetasalpaaja. En tiedä sitten mikä kombinaatio tässä on tullut tai sitten joku muu.
      Ainakin ihan hirveä on tuo haittavaikutusten lista. Ihmeellistä on että lääkkeitä ei voi tehdä sellaisia jotka vähemmän aiheuttaisi näitä sivuvaikutuksia.

    • alkuperäinen kirj.

      ap. kirjoittaa, kävin lääkärissä endokrinologilla ja hän sanoi että spirolaktoni voi nostaa sokeria ja nosti minun tapauksessa.
      Elikkä annos laitettiin paljon pienemmäksi. Samalla sokerit alkoi pudota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6852
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4351
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      47
      3658
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3482
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3398
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      183
      3360
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2889
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2584
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      42
      2424
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1814
    Aihe