Se tietää sitä, että keskustan listoilta tulee valituksi yli 60 kansanedustaa tulevan kevään vaaleissa.
Keskusta saamassa 30 %:n kannatuksen
2015 vaaleissa
46253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Näin on.
http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2014103118796316_pk.shtml
Mitä ihmettä tällä on vl:sten kanssa tekemistä?
Sitä, että vl:ät äänestää 80 %:sesti keskustaa, jota kuvaa hyvin keskutan listoilta läpi menneitten vl-taustaisten kansanedustajien määrä.
Keskustan listoilta on tälläkin hetkellä eduskunnassa kolme (3) vl-taustaista kansanedustajaa. Näiden kolmen keskustalaisen lisäksi eduskunnassa on yksi vl-taustainen kokoomuksen riveissä oleva kansanedustajana.
Eduskunnassa on siis tällä hetkellä neljä (4) vl-taustaista kansanedustajaa, kolme keskustassa ja yksi kokoomuksessa.
Niitä surullisen kuuluisia politiikan sontarattaita ei tosin sais ajaa rauhanyhdistysten ovista sisään, pitäs pitää uskonto ja politiikka erillään.
Herätysliikkeemme ihmisistä äänestää 80 % keskustaa,15 % kokoomusta, 5 % persuja ja näiden lisäksi muutamat Vaasan seudun ruotsinkielisistä ja Ahvenanmaalla asuvistä uskovaisista äänestävät RKP:tä.
AHA, eli 5 % menossa suoralta kädeltä tulimereen. Jos 1970-luvun "muuttumattomat opit" ovat voimassa.
Eivät ole opit enää voimassa.
Opit muuttuvat "muuttumattomassa siionissa".
Rauhansanalaisen puheenjohtajan toimilla on siunaus.
Onko nykyisessä eduskunnassa tällä hetkellä NELJÄ vl-taustaista kansanedustajaa?
Jos on, niin minkä takia lapsilisiä sitten alennentaan? Mitä ne vl-taustaiset kansanedustajat siellä eduskunnassa oikein tekee, jos ne ei estä lapsilisien leikkaamista?
Hokhok. Neljä kahdestasadasta!!
Onko muuten vl-ehdokkaan äänestäminen väärin vai mikä tuossa riipoo?
Ja onko jotenkin väärin, jos kuten sanot, 80% vl:stä äänestää keskustaa?
Ketä heidän pitäisi äänestää?
Jumala on siunannut kepulaisia varmaan, olivatkin jo totisena kun oikea puolue oli vai 15 brossan-lukemissa tuossa muutama vuosi sitten.
Suomi on niin maallistunut ,että keskustan kannatus on noussut, tämä on syy siihen
Miten tämä avaus liittyy tähän aiheeseen? Olipa Kepu VL-kansan suosikki tai ei, tämänkin ketjun kukoistus osoittaa vain jälleen trolliemme ahkeruutta.
Tämä liittyy aiheeseen siten, että vl:ät äänestää 80 %:sesti keskustaa, jota kuvaa hyvin keskutan listoilta nykyiseen eduskuntaan läpi menneitten vl-taustaisten kansanedustajien määrä: kolme (3) vl-taustaista kansanedustajaa.
Näiden kolmen keskustan riveissä olevan vl-taustaisen kansanedustajan lisäksi eduskunnassa on yksi vl kokoomuksen ryhmässä kansanedustajana.
Eduskunnassa on siis tällä hetkellä neljä (4) vl-taustaista kansanedustajaa: kolme keskustassa ja yksi kokoomuksessa.
Kun selasin tulevan kevään ehdokasasettelua keskustan osalta, huomasin, että ehdokkaaksi on asettumassa eri vaalipiireissä joitakin vl-taustaisia ehdokkaita. Tässä linkki keskustan ehdokkaista, joka ei ole vielä lopullinen.
http://www.keskusta.fi/Suomeksi/Osallistu-ja-vaikuta/Eduskuntavaalit-2015
Lapissa on ehdokkaana matti Vanhasen ex vaimo Merja Mäntyniemi.
Keskustan olisi asetettava Keski-Suomen ja Vaasan vaalipiireihinn yksi vl-taustainen ehdokas. Keski-Suomessa keskustan listoilta eduskuntaan pyrkivän vl-ehdokkaan kotipaikkakuntana voisi olla joko Laukaa, Jyväskylä taikka Äänekoski; Vaasan vaalipiirissä Alajärvi, niin sopivan vl:än läpimeno noissa vaalipiireissä olisi varma, kun puolueen kannatuskin nyt sopivasti vaaleja lähestyttäessä kasvaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Keski-Suomen_vaalipiiri#mediaviewer/File:11_Central_Finland_electoral_district.svg
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vaasan_vaalipiiri#mediaviewer/File:10_Vaasa_electoral_district.svg
Sopiva vl menisi läpi sekä vVaasan että Keski-Suomen vaalipiiristä keskustan ehdokaslistoilta.
Keskustalle näyttää tulevan ensi kevään vaaleissa yksi viime sotien jälkeisen eduskunnan parhaista tuloksista.
Näyttääkö.
KePu,n ansiota on Suomen taloudellinen kurimus.
Sen aktivoi Keskustahallitus ja Kokoomus uskollisesti syvensi sitä.
Joten siihen soppaan on hyvä heidän mennä kun "uusi Päämaisteri" omaa jopa yli 3 vuoden poliittisen kokemuksen.
Hänhän ei osallistu mihinkään lakia säätävään valikonkuntaan, ei Eduskunnassa, ei Kempeleessä.
Kempeleen osalta tämä on todella kuntalaisten huulilla, ”suuri farssi”.
Johtaa vain Kepua saamallaan palkalla Suomen valtiolta.
Kysymyksessä on tämän vaalin suurin kupla, joka ei puhkea nyt, mutta vaalien jälkeen.
Muuta ei voi sanoa, kun; - onpa sokeita äänestäjiä.
Kokoomus tulee saamaan sen n. 20% kannatuksen, oli Suomen tilanne mikä hyvänsä'.
PS ja SDP asettuu luokkaan 14- 17 ja kepu 20-25.
Sipilän rahat loppuvat ennen 30% kannatusta.
http://m.suomi24.fi/node/12773466
Älä viiti, en edes äänestä Kepua.
Mitä lakeja Kempeleessä säädetään ?
¤Hänhän ei osallistu mihinkään lakia säätävään valikonkuntaan, ei Eduskunnassa, ei Kempeleessä.¤
up
Kova on hätä upittelijalla ettei tämä TÄRKEÄ avaus vain vaivu unhoon!
Up.
Keskustan kannatus nousee nykymenolla yli 30 %:in kevän 2015 vaaleissa.
joo
Mitäs merkitystä sillä on vaikka kepulla olisi 100% kannatus, jos asiat pysyy ennallaan. Kepu on ollut pääministeripuolue monia kertoja, ja valtion velka on lisääntynyt silloinkin. Veroja on nostettu samaan aikaan ja sähköveron korotus oli sen hallituksen suurimpia mokia, puhumattakaan Vanhasen lautakasasta.
Kepu on oikeistolaistunut ja uskovainen johtaja vie asiat päälaelleen jos pääsee valtaan. Niin siinä taas käy.
Mitä siitä lautakasasta? Kerro lisää - korpikommunisti Lapista - Tenniläsihän oli isänmaanpetturi. Ei suomen eduskunnassa pidä venäjän ts. Neuvostoliiton etua ajaa, mieluiten vaikka lappalaisten.
Keskustan eduskunnan puheenjohtajat Tiilikainen Kimmo kannataa tasa-arvoista avioliitto lakia Alkoholi mainontaa ei saa tiukentaa Abortti lakia ei saa tiukentaa jne onko nämä kannatavia uskovaisten keskudessa
Ja salaiset-tiedotkin tulee "pyytämättä". Tutkimattomat on herran
Pikkusen huolettaa kun Sipilä kertoi, että nykyistä aborttilakia ei ole tarvetta muuttaa.
Pelkää, että jos ottaa tiukemman kannan niin media ottaa äläkän ja kannatus romahtaa.
Heti voittoisan vaalin jälkeen Soinin kanssa hallitukseen ja tiukempi kanta lasten murhiin eli abortteihin joita tehdään noin 10 000 vuodessa Suomessa.
JÄRKYTTÄVÄÄ eikä siitä puhuta mitään jokapäiväisessä keskustelussa.
10 000 on joka viides syntyvä lapsi :(
Hyvin surullista tämä kaikki, mutta toisaalta helluntaiseurakunta (johon siis itsekin kuuluu)on ansainnutkin tulla häväistyksi niin ettemme pöyhkeinä kauhistele kuinka paha tämä maailma on ja me täydelliset täällä vaan saamme kauhistella jumalattomien tekoja.
Toivottavasti tämä laittaa helluntalaisiakin polvirukoukseen ja itkemään tilaamme. Niin että Jumalan todellinen voima ja rakkaus voi vaikuttaa meissä
Keskustaa en äänestä missään tapauksessa! Haluan myös keskusteluissa tuoda esille syyt ettei sitä kannata äänestää.
up
up
Tässä helppo ratkaisu asiaan:
http://www.eroakirkosta.fi
up
up
On sama vaikka kepulla olisi 100% kannatus. Samoja pönttöpäitä sinne valitaan sotkemaan Suomen asioita. Ne ovat jo muutenkin kokkareiden jäljiltä aivan sekaisin.
1970-luvun SRK-oppi oli, että SMP:n äänestäminen johti hoippari-kovisteluun ja jopa "Yhteisestä rakkaudesta" ulos heittämiseen. Ovatko samat opit voimassa 2015, kun on vaalit? Pidetäänkö kiinni siitä, että SRK-opit ovat prikulleen samat olleet aina / ovat nyt / ovat mailman loppuun asti samat. Eli oppien muutumattomuus-illuusio, pidetäänkö siitä vielä kiinni Kososlaisuus-henkiparannuksineen?
Tietysti keskusta voittaa, koska tämä SYNTINEN E-osuusliike heitettiin saatanalle
90- luvun laman yhteydessä !
Aika nokkela heitto!
Eipä tuo haittaa mitään, koska E-osuusliikkeessä ei kuulemma ollut muuta tuoretta, kuin tulitikut ja koivuhalot ?
Lienevät toki kuivuneet jo nekin ,kun niin kuummaan paikkaan nakattiin ?
Aina vaan paranee. Hih!
up