Suhteellista

löysää löysää on

Jatke Oy pykää palvelutalon hintaan 4 miljoonaa. On siinä vanhuksilta riistämistä vuokrissa että summa palaa kunnan kassaan.

Tuo hinta on yllättävän iso kun vertaa muihin tapahtuneisiin rakennelmiin. Ehkä kyseessä on erityisen vaikeat olosuhteet ?

Mutta verrattaissa Suoratamon suunnitteluhintaan 8 miljoonaa niin halpahan tuo on. se näet vaatii arkitehtuuria että sairaalan sängyt mahtuu huoneisiin ja wc pytty tulee vessaan.

9

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyväveli

      Vanhustentalohanketta ei ilmeisesti ole kilpailutettu. Jos olisi, niin rakennusurakka oli jonkin toisen firman.

      • Ehkä noin

        Lemminkäinen, Oka Oy, Jatke Oy ja Rasto Oy Siinä Timo Oksasen kilpailut.


    • kokoomus hoitaa

      Muistaakseni Rasto teki nuo kolme ekaa noin 2 milliä kpl

      Mutta näkyy indeksit muuttuneen. Kaikki kallistuu ja jopa ulkolaisten palkat alenee.

    • valtionvihollinen

      mitä vanhustentalolla edes tekee en ymmärrä kuka sellaiseen viitsii mennä muka asumaankin oma tupa oma lupa

    • urakoi jatke ehkä

      Hinnat ei perustu todellisuuteen. Esimerkiksi Kouvolan terveyskeskuksen remonntti 39 miljoonaa, liki sama summa kuin kuusaan uusi sairaala 42 miljoonaa.

      Tuo summa selittyy helposti. Joka huone saa miljoonan pintameikin.

      • J.N.

        Jatke ei ole pärjännyt avoimessa urakkakilpailussa ainakaan Kouvolan seudulla viime vuosina. Pousi hoitelee poliitikot rahalla, niin urakat saadaan kotiin.


    • valjakko

      Timo Oksanen ja Juhani Pousi on kova pari

      • Hyväveli

        Tosi on. Timo Oksanen on töissä vaikka 70-vuotiaaksi, mikäli rakennusneuvos on vielä silloin hengissä. Tekevät tiivistä yhteistyötä, nämä vanhan Kouvolan kaverukset.


    • nurinkurista

      Virkamihet siunaa toiminnan. Eli samaa sakkia. Onko muuten kouvolassa rehellistä virkaihmistä, Tai edes sen verran fiksua että erottaa suon ja kallion.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7879
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3087
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      364
      2113
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1714
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      146
      1529
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1301
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1142
    9. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1108
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1086
    Aihe