Avioliitto Islamissa

Avioliitto on velvoitus elämää kohtaan sinänsä ja yhteiskuntaa kohtaan, se on velvollisuus, jonka aviopuolisot täyttävät sekä toisiaan että Jumalaa kohtaan; se on senkaltainen velvollisuus, joka merkitsee molemminpuolista tyydytystä ja itsensä toteuttamista, rakkautta ja rauhaa, laupeutta ja turvaa, lohtua ja toivoa. Kaikki tämä perustuu sille, että Islamissa avioliiton solmimista pidetään vanhurskaana ja tietoisena tekona. Seksuaalinen itsehillintä voi olla moraalinen voitto, suvunjatkaminen sosiaalinen välttämättömyys ja hyvä terveys merkitä tyydyttäväa mielentilaa.

IIslam ei suvaitse avioliiton ulkopuolisia tai sitä edeltäviä suhteita, mies ja nainen voivat tavata muiden muslimien läsnäollessa tai perheen keskuudessa, keskustella ja opetella tuntemaan toisensa. Tämä voi jatkua niin pitkään kuin osapuolet haluavat, ts. siihen asti, kunnes he katsovat voivansa astua avioliittoon tai kunnes he huomaavat, etteivät lainkaan sovi yhteen. On hyvin tärkeää, että he varaavat itselleen tarpeeksi aikaa ottaakseen selvää toistensa mielipiteistä, taipumuksista ja temperamentista, jotta he kykenisivät päättämään, ovatko sopivat elämään yhdessä. Tällä tavoin Islam korostaa, että avioliiton ei tule perustua fyysiselle vetovoimalle, joka on kuitenkin ohimenevää, vaan samankaltaiselle elämänasenteelle ja yhteensopivalle luonteenlaadulle. Kun molemmat osapuolet ovat samaa mieltä elämän tärkeimmistä kysymyksistä, voi avioliitosta parhaiten tulla onnellinen. Koraani sanoo:

"Eräs Hänen merkeistään on se, että Hän on teistä itsestänne luonut teille puolisot, jotta löytäisitte heistä tyydytyksen, ja Hän on antanut teille keskinäistä rakkautta ja laupeutta. Totisesti, tässä on merkkejä niille, jotka ajattelevat."
8699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tuota fyysistä yhteen sopivuutta ei passaa vähätellä. Kaikilla ei vaan seksuaaliset kemiat pelaa yhteen, mistäpä sen tietää etukäteen.

JOs et ole naimisissa eipä kannata jaella mitään neuvoja.

Äänestä
  • ...kihloissa, joten tiedän nämä kuviot. Ja voin sanoa, että islamin menetelmä miten mennä avioliittoon on tosi hyvä menetelmä. Ei tapahdu yhtä traagisesti kuten täällä länsimaissa, että puolet avioliitoista menee avioeroon, vaan elämänkumppania etsitään alussa jo tarkasti. Ensin vanhempien pitää hyväksyä onko tuleva elämänkumppani hyvä omalle lapselleen (kyselevät ensin kaikkea esim. koulutus, tulevaisuus, käyttäytyminen, miten toimit näissä tilanteissa, luonteesi jne.) sitten jos vanhemmat hyväksyvät tämän, niin seuraavaksi täytyy saada hyväksyntä vanhempien lapselta, jonka kanssa siis se elämänkumppani on kosinut. Jos hyväksytään, poika maksaa myötäjäislahjan vanhemmille ja tulevalle kihlatulle (he sanelevat ehdot) ja jos poika toteuttaa ne niin mennään kihloihin. (Poika maksaa kulut, joten tämä ei ole leikkiä, kuten täällä länsimaassa tapahtuu) Ennen kihlajaisiakin on mahdollista keskustella tulevan puolison ja sulhasen kanssa vanhempien mukana. Ja kihlojen aikana tutustutaan tarkasti toisiinsa, sillä vasta silloin mies ja nainen näkevät toisensa millainen elämänkumppani hän on todellisuudessa. Ja tämän jälkeen jos kemiat pelaavat kummallakin puolella ja on juteltu kaikesta epäselvyyksistä ja nähdään että ei voi millään olla erossa kihlatustaan (toisinsanoen rakastunut täysin kihlattuunsa) voivat he mennä naimisiin, tietenkin heidän aikataulunsa mukana. Ja niin onnellinen hääpari menevät naimisiin.

    Ja voin sanoa, että itse olen niiiiiiiin onnellinen omasta elämänkumppanista, etten halua vaihtaa häntä kenenkään toiseen. Hän on minun silmissäni ns. "täydellinen" :)

    Äänestä

  • puolisolleen merkitsee ihanuutta myös fyysisissä yhteisoloissa...

    Äänestä

  • usmizeed kirjoitti:

    ...kihloissa, joten tiedän nämä kuviot. Ja voin sanoa, että islamin menetelmä miten mennä avioliittoon on tosi hyvä menetelmä. Ei tapahdu yhtä traagisesti kuten täällä länsimaissa, että puolet avioliitoista menee avioeroon, vaan elämänkumppania etsitään alussa jo tarkasti. Ensin vanhempien pitää hyväksyä onko tuleva elämänkumppani hyvä omalle lapselleen (kyselevät ensin kaikkea esim. koulutus, tulevaisuus, käyttäytyminen, miten toimit näissä tilanteissa, luonteesi jne.) sitten jos vanhemmat hyväksyvät tämän, niin seuraavaksi täytyy saada hyväksyntä vanhempien lapselta, jonka kanssa siis se elämänkumppani on kosinut. Jos hyväksytään, poika maksaa myötäjäislahjan vanhemmille ja tulevalle kihlatulle (he sanelevat ehdot) ja jos poika toteuttaa ne niin mennään kihloihin. (Poika maksaa kulut, joten tämä ei ole leikkiä, kuten täällä länsimaassa tapahtuu) Ennen kihlajaisiakin on mahdollista keskustella tulevan puolison ja sulhasen kanssa vanhempien mukana. Ja kihlojen aikana tutustutaan tarkasti toisiinsa, sillä vasta silloin mies ja nainen näkevät toisensa millainen elämänkumppani hän on todellisuudessa. Ja tämän jälkeen jos kemiat pelaavat kummallakin puolella ja on juteltu kaikesta epäselvyyksistä ja nähdään että ei voi millään olla erossa kihlatustaan (toisinsanoen rakastunut täysin kihlattuunsa) voivat he mennä naimisiin, tietenkin heidän aikataulunsa mukana. Ja niin onnellinen hääpari menevät naimisiin.

    Ja voin sanoa, että itse olen niiiiiiiin onnellinen omasta elämänkumppanista, etten halua vaihtaa häntä kenenkään toiseen. Hän on minun silmissäni ns. "täydellinen" :)

    http://www.islamopas.com/familj1.html

    Perhe on, kuten aiemmin mainittiin, muslimiyhteiskunnan tukipilari ja sen on toimittava pienoisyhteiskuntana, jossa uusi sukupolvi kasvatetaan Islamin hengessä astumaan varansa pitäen ulos yhteiskuntaan. Seuraava profeetta Muhammedin (SAAS) lausuma osoittaa, millaisen hengen tulee vallita perheessä:

    [ Oi minun kansani, teidän vaimoillanne on tiettyjä oikeuksiä teihin nähden ja teillä on tiettyjä oikeuksia heihin nähden, kohdelkaa siis heitä hyvin, sillä he ovat teidän kumppaneitanne ja uskottuja tukijoitanne ].

    Islam näkee miehen ja naisen toistensa täydentäjinä, kummankaan ei tule hallita toista ja kummallakin on yksilölliset oikeutensa ja velvollisuutensa. Yhdessä he muodostavat rauhallisen ja onnellisen perheen, mikä on terveen ja kukoistavan yhteiskunnan perusta. Muslimiperheessä jokaisella on selvästi määritellyt tehtävänsä, yhtäältä suvun muodostamassa suurperheessä ja toisaalta äidin - isän - lasten muodostamassa ydinperheessä.

    Perheen on tärkeää yrittää hankkia oma asunto, sillä vaikka suurperhe merkitseekin paljon, on oman kodin rauha arvostettu asia Islamissa, tärkeintä vaimon hyvinvointi ja avioliiton vakaus.

    Miestä Jumala kehottaa kohtelemaan vaimoaan oikeudenmukaisesti ja kunnioittamaan tämän tunteita sekä osoittamaan häntä kohtaan hyvyyttä ja huolenpitoa. Mies ei saa osoittaa häntä kohtaan vastenmielisyyttä tai aiheuttaa hänelle huolta; tämä määräys merkitsee sitä, että kenelläkään miehellä ei ole oikeutta pitää vaimoaan aiheuttaakseen tälle kärsimystä tai rajoittaakseen tämän vapautta. Jos mies ei tunne rakkautta tai myötätuntoa vaimoaan kohtaan, on tällä oikeus vaatia vapautusta aviollisista siteistä. Vaimon tärkein velvollisuus puolisona on myötävaikuttaa avioliiton onnistumiseen ja hänen täytyy ajatella miehensä mukavuutta ja viihtyvyyttä, sillä mies on jättänyt omaisuuttaan hänen huolehdittavakseen, ja hänen täytyy käsitellä sitä viisaasti ja säästäväisesti eikä hän saa lainata tai luovuttaa mitään miehensä omaisuutta ilman tämän lupaa.

    Mitä tulee intiimiin yhteiselämään, tulee osapuolten tehdä itsensä haluttaviksi ja puoleensävetäviksi toisilleen. Islamissa kaikki ihmiset ovat tasavertaisia, miehet ja naiset ovat tasavertaisia mutta eivät identtisiä, sillä naiset tulevat raskaaksi ja synnyttävät, mitä miehet eivät tee. Miehet taas ovat suhteellisesti rationaalisempia ja vähemmän tunteellisia kuin naiset ja siksi heille on suotu eri tehtävät perheessä. Kukaan ei ihmettele, onko hammaslääkäri tasa-arvoinen insinöörin kanssa, vaan todetaan vain heillä olevan eri tehtävät, ja Islamissa sukupuolten välinen tasavertaisuus toteutui jo tuhatneljäsataa vuotta sitten.

    Islam ei myöskään halveksi jotakin ihmisryhmää vain heidän tehtäviensä takia, tehdään ne sitten kotona tai ulkona yhteiskunnassa.

    Äänestä

  • yaa kirjoitti:

    puolisolleen merkitsee ihanuutta myös fyysisissä yhteisoloissa...

    ... puolisonne seksuaalisesti ennen naimisiinmenoa? :)

    Äänestä

  • huhhuhh kirjoitti:

    ... puolisonne seksuaalisesti ennen naimisiinmenoa? :)

    millainen päähänpisto toi oli?

    Äänestä

  • asma kirjoitti:

    http://www.islamopas.com/familj1.html

    Perhe on, kuten aiemmin mainittiin, muslimiyhteiskunnan tukipilari ja sen on toimittava pienoisyhteiskuntana, jossa uusi sukupolvi kasvatetaan Islamin hengessä astumaan varansa pitäen ulos yhteiskuntaan. Seuraava profeetta Muhammedin (SAAS) lausuma osoittaa, millaisen hengen tulee vallita perheessä:

    [ Oi minun kansani, teidän vaimoillanne on tiettyjä oikeuksiä teihin nähden ja teillä on tiettyjä oikeuksia heihin nähden, kohdelkaa siis heitä hyvin, sillä he ovat teidän kumppaneitanne ja uskottuja tukijoitanne ].

    Islam näkee miehen ja naisen toistensa täydentäjinä, kummankaan ei tule hallita toista ja kummallakin on yksilölliset oikeutensa ja velvollisuutensa. Yhdessä he muodostavat rauhallisen ja onnellisen perheen, mikä on terveen ja kukoistavan yhteiskunnan perusta. Muslimiperheessä jokaisella on selvästi määritellyt tehtävänsä, yhtäältä suvun muodostamassa suurperheessä ja toisaalta äidin - isän - lasten muodostamassa ydinperheessä.

    Perheen on tärkeää yrittää hankkia oma asunto, sillä vaikka suurperhe merkitseekin paljon, on oman kodin rauha arvostettu asia Islamissa, tärkeintä vaimon hyvinvointi ja avioliiton vakaus.

    Miestä Jumala kehottaa kohtelemaan vaimoaan oikeudenmukaisesti ja kunnioittamaan tämän tunteita sekä osoittamaan häntä kohtaan hyvyyttä ja huolenpitoa. Mies ei saa osoittaa häntä kohtaan vastenmielisyyttä tai aiheuttaa hänelle huolta; tämä määräys merkitsee sitä, että kenelläkään miehellä ei ole oikeutta pitää vaimoaan aiheuttaakseen tälle kärsimystä tai rajoittaakseen tämän vapautta. Jos mies ei tunne rakkautta tai myötätuntoa vaimoaan kohtaan, on tällä oikeus vaatia vapautusta aviollisista siteistä. Vaimon tärkein velvollisuus puolisona on myötävaikuttaa avioliiton onnistumiseen ja hänen täytyy ajatella miehensä mukavuutta ja viihtyvyyttä, sillä mies on jättänyt omaisuuttaan hänen huolehdittavakseen, ja hänen täytyy käsitellä sitä viisaasti ja säästäväisesti eikä hän saa lainata tai luovuttaa mitään miehensä omaisuutta ilman tämän lupaa.

    Mitä tulee intiimiin yhteiselämään, tulee osapuolten tehdä itsensä haluttaviksi ja puoleensävetäviksi toisilleen. Islamissa kaikki ihmiset ovat tasavertaisia, miehet ja naiset ovat tasavertaisia mutta eivät identtisiä, sillä naiset tulevat raskaaksi ja synnyttävät, mitä miehet eivät tee. Miehet taas ovat suhteellisesti rationaalisempia ja vähemmän tunteellisia kuin naiset ja siksi heille on suotu eri tehtävät perheessä. Kukaan ei ihmettele, onko hammaslääkäri tasa-arvoinen insinöörin kanssa, vaan todetaan vain heillä olevan eri tehtävät, ja Islamissa sukupuolten välinen tasavertaisuus toteutui jo tuhatneljäsataa vuotta sitten.

    Islam ei myöskään halveksi jotakin ihmisryhmää vain heidän tehtäviensä takia, tehdään ne sitten kotona tai ulkona yhteiskunnassa.

    Minäkin otin :) kiitos täydennyksestä

    Äänestä

  • usmizeed kirjoitti:

    millainen päähänpisto toi oli?

    Kokeilkaapa seksiä joskus!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


usmizeed kirjoitti:

Avioliitto on velvoitus elämää kohtaan sinänsä ja yhteiskuntaa kohtaan, se on velvollisuus, jonka aviopuolisot täyttävät sekä toisiaan että Jumalaa kohtaan; se on senkaltainen velvollisuus, joka merkitsee molemminpuolista tyydytystä ja itsensä toteuttamista, rakkautta ja rauhaa, laupeutta ja turvaa, lohtua ja toivoa. Kaikki tämä perustuu sille, että Islamissa avioliiton solmimista pidetään vanhurskaana ja tietoisena tekona. Seksuaalinen itsehillintä voi olla moraalinen voitto, suvunjatkaminen sosiaalinen välttämättömyys ja hyvä terveys merkitä tyydyttäväa mielentilaa.

IIslam ei suvaitse avioliiton ulkopuolisia tai sitä edeltäviä suhteita, mies ja nainen voivat tavata muiden muslimien läsnäollessa tai perheen keskuudessa, keskustella ja opetella tuntemaan toisensa. Tämä voi jatkua niin pitkään kuin osapuolet haluavat, ts. siihen asti, kunnes he katsovat voivansa astua avioliittoon tai kunnes he huomaavat, etteivät lainkaan sovi yhteen. On hyvin tärkeää, että he varaavat itselleen tarpeeksi aikaa ottaakseen selvää toistensa mielipiteistä, taipumuksista ja temperamentista, jotta he kykenisivät päättämään, ovatko sopivat elämään yhdessä. Tällä tavoin Islam korostaa, että avioliiton ei tule perustua fyysiselle vetovoimalle, joka on kuitenkin ohimenevää, vaan samankaltaiselle elämänasenteelle ja yhteensopivalle luonteenlaadulle. Kun molemmat osapuolet ovat samaa mieltä elämän tärkeimmistä kysymyksistä, voi avioliitosta parhaiten tulla onnellinen. Koraani sanoo:

"Eräs Hänen merkeistään on se, että Hän on teistä itsestänne luonut teille puolisot, jotta löytäisitte heistä tyydytyksen, ja Hän on antanut teille keskinäistä rakkautta ja laupeutta. Totisesti, tässä on merkkejä niille, jotka ajattelevat."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu