Samara 1500i malli-95. Onko tämän mallin lämmitys toiminut uutenakaan??? Monet konstit kokeillut, ja lämppäristä tulee vaan haaleaa ilmaa????
Kertokaa nyt joku asiantuntija mikä mättää.
Kertokaa nyt joku asiantuntija mikä mättää.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
..varma että säätö venttiili aukeaa kokonaan???
...ja vie auto korjaamolle, jos itselläsi ei ole mahdollisuuksia tutkia asiaa tarkemmin. Syynä voi olla tukkeutunut lämppärin kenno, nimim. "Inssin" arvelema lämmönsäätimen hanan vailinainen aukeaminen tai ilmakupla jäähdytysjärjestelmässä (tämä tosin ilmenisi myös jäähdytysongelmana).
Vaikka Ladoissa on monenlaisia ongelmia, ei niissä yleensä ensimmäisenä ole palella tarvinnut, eli jotakin häikkää Samarasi lämmityksessä varmaankin on.
tarkista jäähdyttäjän neste ettei se ole liian voimmakasta mak-30 c ,paksu neste ei kierrä ,toisena lämppärin raana ei aukea-vipu irti säätö vailla eipä siinä muuta voi olla
Ihmekös tuo on kun Samaraan on vaihdettu ruiskukone, joka kuluttaa vähemmän polttoainetta kuin vanhempi kaasuttimella varustettu moottori.
Talvellakin 7..8 l/100 km.
Hukkalämpöä tulee vähemmän kuin ennen lämmityslaitetta lämmittämään. Lämppäri pitäisi olla suunniteltu uuden ruiskukoneen ehdoilla tehokkaammaksi. Sama ilmiö on nykyisissä huippupiheissä dieseleissä. Niissä on pitänyt turvautua lisälämmityslaitteisiin.
Aikoinaan omistamassani Lada 2105:ssä oli huomattavasti tehokkaampi lämmityslaite kuin nykyisessä v 95 Samara 1500 i:ssä. Kulutuskin oli talvella 10..11 l/100 km luokkaa.
Oma autoni on Samara vm 90, 1500 kat ja 5 ov.
Ajelin kerran väli Oulu-Kemi ja pakkasta oli -33
astetta ns Iin suora (digimittari auton ulkopuolella) ja autossa oli
sisällä 30 astetta. Ei mitään lisälämmityslaitteita
mutta keulassa pahvia ja konepellin alle laitoin
n. 3cm paksun vuorivillan, jottei "lumi konepelliltä"
sula. Autolla ajettu nyt n. 80 000 km ja on ehdottomasti
paljon lämpimämpi kuin esim. tuttavani VW (jetta).
Kaikki sanovat että miten tämä voi olla näin kuuma.
Autossasi on joku pieni vika. Ei se suuri tarvitse olla.
Nouseeko moottorin lämpö normaaliin - toimiiko
termostaatti. Puhallin ei sa pyöriä turhaa jne.
Pystyisin ajamaan paitahihasilla mutta käytän järkeä,
laitan vaatetta ja vähennän lämpöä. Kaikki on totta
mitä kirjoitin.
kyllä muutentoimii samaran lämmitys hyvin ja joskus vähä liikaakin