Positiivista tuossa kuitenkin se että kokonaismatkustajamäärä kasvoi ja säästotavoitteet on lähes saavutettu.
http://yle.fi/uutiset/finnairin_liikevoitto_ja_liikevaihto_olivat_jalleen_laskussa/7588925
Finnairin liikevoitto ja liikevaihto olivat edelleen laskussa
19
176
Vastaukset 19
- valoa.
Vuoden päästä kaukolennoille -30% kerosiinilaskuun uusien A350-koneiden myötä. Olikos -10 MEUR per kone per vuosi kerosiinilaskuun. Neljä konetta taisi olla nyt tulossa, 40 MEUR vähemmän menoja. Sit ne loput ja 11 konetta tekee yli 100 MEUR vähemmän kuluja vuodessa. Alkaa näyttää paremmalta ja A350 varmasti houkuttelee aasialaisia nykyisten Air Francen vuokrakoneiden sijaan.
- Tappiollaontekijänsä
Yltiöpositiivisesti uutisoitu rökäletappio. Tappio on vain kasvanut ja jyrkästi! Laskekaapa prosentit.
Vaurastamo hihkuu ikään kuin olisi saanut tuplat lentopisteet (joilla ei tee mitään). Säästöjä on turha julhlia kun tappio vain kasvaa kasvamistaan. Selitykset ovat samaa vanhaa bullia kuin aikaisemminkin. Kun öljyn markkinahinta syöksyy, Finnairissa valitellaan lentopolttoaineen hintoja.
Näinköhän valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri taputtaa Finnairin tulokselle?- tiedoksi vaan
Vaikka raakaöljyn maailmanmarkkinahinta on parissa kuukaudessa tippunut parikymmentä prosenttia, niin sillä ei juurikaan ole ollut vaikutusta kerosiinin hintaan, joka on pysynyt korkeana:
http://www.iata.org/publications/economics/fuel-monitor/Pages/price-development.aspx - Fly Arsenal
tiedoksi vaan kirjoitti:
Vaikka raakaöljyn maailmanmarkkinahinta on parissa kuukaudessa tippunut parikymmentä prosenttia, niin sillä ei juurikaan ole ollut vaikutusta kerosiinin hintaan, joka on pysynyt korkeana:
http://www.iata.org/publications/economics/fuel-monitor/Pages/price-development.aspxFinnair on suojautunut laskevilta polttoaineenhinnoilta. Johdon strategiavalinta on lyödä hinnat lukkoon silloin kun hinta on kalleimmillaan. Halvalla ei saa hyvää lentobensaa.
HS uutisoi: Finnairin tuotot laskivat kuluja nopeammin.
Varttikatsauksen jälkeen juuri kenelläkään analystilla ei ole löytynyt mitään positiivista sanottavaa Finnairista. Kestääkö Finnairin talous uusien koneiden saapumiseen asti? Uudet koneetkin pitäisi maksaa. - ei se noin mene
Fly Arsenal kirjoitti:
Finnair on suojautunut laskevilta polttoaineenhinnoilta. Johdon strategiavalinta on lyödä hinnat lukkoon silloin kun hinta on kalleimmillaan. Halvalla ei saa hyvää lentobensaa.
HS uutisoi: Finnairin tuotot laskivat kuluja nopeammin.
Varttikatsauksen jälkeen juuri kenelläkään analystilla ei ole löytynyt mitään positiivista sanottavaa Finnairista. Kestääkö Finnairin talous uusien koneiden saapumiseen asti? Uudet koneetkin pitäisi maksaa.Suojauspolitiikka on liukuva eikä sen avulla yritetäkään arvata polttoaineen tulevaa hintaa vaan tasoittaa hintavaihteluja. Mutta ethän sinä sitä katkeruudessasi ymmärrä.
- Fly Arsenal
ei se noin mene kirjoitti:
Suojauspolitiikka on liukuva eikä sen avulla yritetäkään arvata polttoaineen tulevaa hintaa vaan tasoittaa hintavaihteluja. Mutta ethän sinä sitä katkeruudessasi ymmärrä.
Herrat saavat sitä mitä haluavat. Suojauspolitiikka on erityisen tyhmää kun hinnat ovat tulossa alas.
- niinpä niin
Fly Arsenal kirjoitti:
Herrat saavat sitä mitä haluavat. Suojauspolitiikka on erityisen tyhmää kun hinnat ovat tulossa alas.
Huomaa, ettet ymmärrä mitään liukuvasta suojauspolitiikasta. Kun niin varmasti tiedät, että hinnat ovat tulossa alaspäin, niin kerropa paljonko kerosiini maksaa 6 kk:n kuluttua. Entäpä vuoden kuluttua?
- 2+1
kolmoskvartaalin liiketulos oil positiivinen.
- Säästäjä
Mitäpä jos lopetettaisiin säästöjen tekeminen ja keskityttäisiin tekekemään tulosta. Vuosikausia Finnairin johto on tehnyt säästöjä ja mikä on tulos! Jos sama energia olisi käytetty tuloksen tekemiseen ja markkinoiden valtaamiseen. Se vaatisi todellista johtajuutta ja ammattitaitoa. Talouskurin ja potkujen antamisen lisäksi pitäisi keskittyä myös bisneksen tekemiseen. Mutta sehän se vaikeaa onkin. On helpompi antaa muutamalle sadalle potkut ja saada aikasn säästöjä.
- peppeliä
kulut pitää olla kunnossa teki myynnin puolella mitä tahansa.
- aika simppeliä...
peppeliä kirjoitti:
kulut pitää olla kunnossa teki myynnin puolella mitä tahansa.
Aivan. Tulosta ei yksinkeraisesti vain "tehdä". Ilmeisesti SAS:n ja mm. KLM:n johto yhtä "kyvytöntä", sielläkään ei "tehdä tulosta" vaan tappiota.
- viisasten kivi.
No mutta nyt homma ratkes. Miksei kukaan vaan ole keksinyt, että ei säästöjä mutta tehdään tulosta! XD
*priceless* - Säästäjä taas
viisasten kivi. kirjoitti:
No mutta nyt homma ratkes. Miksei kukaan vaan ole keksinyt, että ei säästöjä mutta tehdään tulosta! XD
*priceless*Vastataan nyt esimerkin omaisesti näille näsäviisaille, vaikka vastaukseni menee todennäköisesti kuuroille korville.
Ennen Finnairin tekniikan suurta säästöpolitiikkaa ts. ennen Finnairin tekniikan alasajoa Lufthansa ja Finnair olivat suurinpiirtein samassa tilanteessa. Molempien tekniikka tuotot olivat kuralla ja tuottavuus oli heikkoa. Finnairissa aloitettiin leikkaukset, säästöt, kulukuurit ym. ym. ym.
Kuinka toimi sakemanni. Sen sijaan, että aloitti valtavat säästöt alkoikin panostamaan tekniikkaan ja kehittämään sitä. Ja mikä on lufthansa Techniks nyt? Erinomaisesti menestyvä ja tuottava yksikkö.
Siinä todellista johtajuutta ja bisneksen tekoa.
Tehkää te vain säästöjä jos siltä tuntuu, mutta ei ne tulot sieltä tule. - 10+2
Säästäjä taas kirjoitti:
Vastataan nyt esimerkin omaisesti näille näsäviisaille, vaikka vastaukseni menee todennäköisesti kuuroille korville.
Ennen Finnairin tekniikan suurta säästöpolitiikkaa ts. ennen Finnairin tekniikan alasajoa Lufthansa ja Finnair olivat suurinpiirtein samassa tilanteessa. Molempien tekniikka tuotot olivat kuralla ja tuottavuus oli heikkoa. Finnairissa aloitettiin leikkaukset, säästöt, kulukuurit ym. ym. ym.
Kuinka toimi sakemanni. Sen sijaan, että aloitti valtavat säästöt alkoikin panostamaan tekniikkaan ja kehittämään sitä. Ja mikä on lufthansa Techniks nyt? Erinomaisesti menestyvä ja tuottava yksikkö.
Siinä todellista johtajuutta ja bisneksen tekoa.
Tehkää te vain säästöjä jos siltä tuntuu, mutta ei ne tulot sieltä tule.Toisaalta - itse olen töissä yrityksessä jossa 2000-luvulla tehtiin erittäin mittavat säästöt, turhat rönsyt karsittiin pois ja - kyllä - osa työstä siirrettiin halpamaihin. Tällä hetkellä meillä menee todella hyvin.
Konkreettisesti näki sen miten säästöt materialisoituvat vasta muutaman vuoden aikavälillä.
- tämä avuksi
Johtajille lisää palkkaa ja isommat bonarit.
- KIITOS!
Tää on niin hieno palsta XD On se ihme, jos ei koko Suomi ole kohta nousussa.
- keskikaljaräkälä
Poispotkitut meksut ja työttömät talousasiantuntijat täällä tietää mitä pitäisi tehdä.
- Bisse kiitos
Röhönaurua....pieru...lisää röhönaurua!
- Säästäjän peesaaja
No sinähän voit dissata jos huvittaa, mutta...kuinkas sillä Finnaifilla nyt menee?
Buahhhhhhhhhhh!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1971152- 80747
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48702Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä45611- 81591
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va189583- 39559
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan42559- 46550
- 23543
- 106540
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja289519Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko46495Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47494Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27483Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91456Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.32451Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80435- 21432