Jos talo tuhoutuu ja alueella on rakennuskielto?

kysyjä

Eli jos talo vaikka palaa perustuksia myöten, ja alueella on rakennuskielto jonka mukaan vanhaa saa korjata mutta uutta ei rakentaa. Niin saako silloin sen palaneen tilalle kuitenkin rakentaa uuden? Vai jäädäänkö sitten nuolemaan näppejämme?

5

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu ihan rakennuskiellon syystä. Jos kyseessä on pelkkä kavaan päivittäminen, niin todennäköisesti saa. Maakuntakaavahan antaa jo viitteitä alueeen tulevasta yleiskaavasta, joka sitten määrää mahdollisen asemakaavan määräykset. Eli jos alueella uudessakin kaavassa on mahdollista rakentaa asuinrakennus, niin ongelmaa tuskin on.

      Sen sijaan esimerkiksi aiemmin vapaa-ajan asumisen sallinut kaava joka on muuttunut esim. maa- ja metsätalousalueeksi ei mahdollista vapaa-ajanrakentamista jos olemassa ollut rakennus tuhoutuu. Sama tietenkin pätee tilanteissa jossa AP kaava muuttukin teollisuusalueeksi jne.

      Eli kannattaa asia selvittää kunnalta tai kaupungilta.

    • kysyjä

      Kyse on siis siitä että haja-asutusalueen minimitonttikoko on muuttunut eikä enää mahdollista uuden rakentamista. Pitäisi saada yli puolet lisää maata. Alkup. talo vuosisadan alusta.

    • Jyitsi

      Kannattaa keskustella kunnan lupaviranomaisten kanssa

      venelilyn besservissereiltä ei kannata kysellä kaava ohjeita

    • lkh blbhih bilhhb hb

      Käsitys, palotapauksissa vakuutusyhtiö rakentaa samoilla piirustuksilla samanlaisen talon. Se on tietenkin uudisrakennus, mutta vastaa tuhoutunutta. Riippuu tietenkin viranomaisista. Tiedossa ikäänkuin samanlainen tapaus. Keskellä kylää hyvällä paikalla kioskirakennus, läpimätä. Ei kannattanut korjata, eikä uutta lupaa olisi saanut. Tiedä, mitä kommerverkkejä lie ollut, Mutta vanha purettiin ja samoilla piirustuksilla uudisrakennus tilalle.

      Sulla helpolla suojelutalo, se voi myös estää uuden rakentamisen, kokonaan.

      Että kaikki nyt riippuu kaikesta, kuitenkin tapauskohtaista ja kuntahan sen tavallaan loppupeleissä määrää. Ne kuitenkin voi joko ajaa asiaa, tai vastustaa sitä.

    • ole nöyrä ajattele t

      Ole vain nöyrää poikaa kunnan ja etenkin rakennusviranomaisten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5298
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4141
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2239
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2078
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1815
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1474
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      32
      1293
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1076
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1001
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    Aihe