Olin -73 pollux merkkisellä laivalla.Laiva oli musta FÅA paatti.
Mieleni jäi ainakin Kemijärveltä kotoisin oleva, ikäiseni kaveri, sukunimi oli Erkkilä ja messi kalle "carlos". hytti kaverini nimi taisi olla Lasse Porkka. Tunnistaako henkilöitä kukaan.
Tietääkö joku mistä saisin laivan kuvan muuta tietoa asiasta.
Mieleni jäi ainakin Kemijärveltä kotoisin oleva, ikäiseni kaveri, sukunimi oli Erkkilä ja messi kalle "carlos". hytti kaverini nimi taisi olla Lasse Porkka. Tunnistaako henkilöitä kukaan.
Tietääkö joku mistä saisin laivan kuvan muuta tietoa asiasta.
Vastaukset 21
Vanhimmat
muistaakseni laiva rahtasi Oulu Osakeyhtiölle,joka on nykyisin Enso tuossa 80-luvun loppupuolella. Joten otapa yhteyttä Ouluun Enso Oy:n,sielä saattaa olla materiaalia ko. laivasta.
Oliko Pollux laivalla Oulusta Knuutinen niminen iso kaveri sillon -70 luvulla
Juu kyllä. Polluks oli musta kuin piru kuten muutkin FÅA laivat,
Mun akka on Kemijärvelta mutta ei tunne sua
http://www.photoship.co.uk/JAlbum Ships/Old Ships P/slides/Pollux-05.jpg
kyseisessä kuvassa F.Å.A:n Pollux. Kuvassa oleva on isompaa kaliiberiä.
Laitoin merikuviin hesarin ja paloharjoituskuvat,siinä nimiä jotka olivat 1966-1968 laivan miehistöä.vtm
Lasse Porkka,jos on sama mies,kysele Raumalta. Seilannut nesteellä.
Lassen kanssa oltiin Effoan Arielissa tai Pallaksessa 1980-luvulla. Kun ne ulosliputettiin, meni Lasse Lunniin. Raumalta on kotoisin, mutta muutti sitten Porvooseen, liekö vielä siellä. Pari kolme vuotta sitten meni uuteen Palvaan.
Porkan Lasse löytyy nykyään Kotkasta. On aviossa Ja ehkä jo eläkkeellä. Seilasin hänen kanssaan Aracuayassa.
Löytyy Marjatta Porkka Kotka nimen takaa.
eläkkeellä,eronnut ja asuu Raumalla.
Merimiekuvissa on Polluxin kuva mun laatiman jutun sisällä. Juttu on Tingö ja Pollux. Olin siinä yhtenä kesänä. Porkan kanssa oltiin Aracuayassa Lunnissa ja Temperassa. terveisi Poosu Evp
Mulla on parikin mustavalkoista mutta en tiedä mihin ne lähettäisin?
Kaipaan tietoja 1964-1966 Nesteen Palvalla olleista. T. Kipinän poika
En onnistunut vastaamaan sinulle, mutta lähetä tietosi joko tähän palstaan tai sähköpostiini.
Moro. Olin Polluxsessa v. 1973. Tunnistin itseni Kemijärven junkkina, eli alias Jussi Erkkilä. Asun nykyään Lohjalla. Olen naimisissa vietnamilaista syntyperää olevan naise kanssa ja elämässäni olen pärjännyt mukavasti. Mulla on aikuinen tyttö, edellisestä liitosta.Odottelen eläkkeelle pääsyä ja muuttoa Vietnamiin.
Kemijärven junkki puhuu omiaan, ei ole se oikea Kemijärven junkki vaan trollaaja, epäilen niin
Kyllä olin Polluxsessa keväästä -73, tammikuulle -74, jolloin alus myytiin Singaporeen. Sai nimekseen Cherry rock. Itseasiassa Polluxsen omisti porvoolainen Rederi-Ab lux. Oli aikarahdattu FÅA:lle. Korsteenissa oli "nälkärenkaat" mutta kotikaupunki Porvoo. Muistan Polluxsesta joitakin seilaajia. Pousuna oli Tauno Jaakkola. Täkkäreitä, Aarnold Piippo, Lasse Porkka, Hannu Tamminen, Pentti Hänninen. Koneissa Jouko Toivanen, tunkki oli Ville, sukunimi hukassa ja Tynkkynen, Teemu Lingsfist. Keuruun junkki oli nimeltään Petri Heinonen. Uffari kalle oli Veijo Järvensivu. Päällystöstä muistan förstin, Keijo Salonen ja konekakkosen Raimo Kasurinen. Kokkina Riitta Leskinen. Osa tästä porukasta seilasi Saman yhtiön Svanåssa. Oli finlinesin entinen Varjakka. Porvoolaiset osti sen keväällä -74. Itse olin siinä kallena kevääseen -75. Jos joku tunnistaa itsensä ota yhteittä jussi [email protected].
Taitaa olla tämä, mistä kärnistelette:
http://kauppalaiva.nba.fi/image.php?id=661&lang=fi
Kyllä!!
No, siinähän se.