kysymyksiä kendosta

Olen ajatellut aloittaa kendon ja haluaisin saada selville muutamia asioita.

1.Löytyykö pääkaupunkiseudulta(lähinnä espoo,muutkin käyvät) mahdollisuuksia harrastaa tätä lajia?

2. Onko lajille tiettyjä fyysisiä vaatimuksia (pituus,paino..jne)?

3. Kuinka paljon varusteet maksavat?
5669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Noin yleisesti ottaen suosittelen opettelemaan hakukoneen käytön. Mene www.google.com ja kirjoita kenttään: helsinki kendo. Vastaukseksi tulee esim.
http://www.kendohelsinki.org/ jonka sivuilta löytyy lisää tietoa.

Fyysisiä vaatimuksia ei tietääkseni ole ja kendoa harrastavat myös sangen iäkkäät ihmiset hyvinkin hyvällä menestyksellä.

Varusteet maksavat rahaa, uutena ostaessa varmaan satoja euroja. Varusteita saa usein lainata tai vuokrata salilta ja niitä on myös välillä myynnissä käytettynä.

Äänestä
  • Jos kaikki käyttäis aina googlea joka paikkaan niin miks tälläsiä foorumeita olis? Mun mielestä toi nyt oli ihan asiallinen kysymys. Ei kaikille se google tuu välttämättä ensimmäisenä mieleen.

    Mut pointsit sulle asiallisesta vastauksesta.

    Äänestä

  • kelvin kirjoitti:

    Jos kaikki käyttäis aina googlea joka paikkaan niin miks tälläsiä foorumeita olis? Mun mielestä toi nyt oli ihan asiallinen kysymys. Ei kaikille se google tuu välttämättä ensimmäisenä mieleen.

    Mut pointsit sulle asiallisesta vastauksesta.

    Myös kendoliitolla on omat kotisivut:
    http://www.kendoliitto.net/ Sieltä löytynee kaikki Suomen kendoseurat (ellei tähänkin lajiin ole sotkettu liittopolitiikkaa...)

    Äänestä

  • Tätä ei google tiennyt: miten hakama sidotaan kiinni? Tiedätkö sinä?

    Äänestä

  • Mariina kirjoitti:

    Tätä ei google tiennyt: miten hakama sidotaan kiinni? Tiedätkö sinä?

    Mene www.google.com kirjoita kenttään esim. hakama tying. Vastauksena tulee esim.
    http://www.geocities.com/aikidota/hakama_tye.html
    Jossa näytetään ihan kuvallisin esimerkein miten se hakama puetaan päälle.
    Suomi on aika huono kieli hakukoneissa johtuen kaikenlaisista sijapäätteistä ja muista. Jos suomeksi ei löydy, niin kannattaa kokeilla englanniksi. Englanniksi löytyy osumia 1340, joten googlettamaan mars!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


goldcrest kirjoitti:

Olen ajatellut aloittaa kendon ja haluaisin saada selville muutamia asioita.

1.Löytyykö pääkaupunkiseudulta(lähinnä espoo,muutkin käyvät) mahdollisuuksia harrastaa tätä lajia?

2. Onko lajille tiettyjä fyysisiä vaatimuksia (pituus,paino..jne)?

3. Kuinka paljon varusteet maksavat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu