Carina E:n ABS valo palaa

Eilen illalla alkoi abs valo palaan ja abs:sät loppu toimimasta..vika oli tullut kun auto seisoi työpaikan pihalla ja sama homma nyt aamulla..mikä vois olla vikana. Eilen oli pakkasta muttei tänä aamuna eli jäätyminen epätodennäköistä.
96826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minulle kävi joskus oman Carina E :ni kanssa samalla tavalla.

Autossa on diagnoosipistorasia johon kytketään joku kapine... silloin auton oma diagnostiikka laittaa ABS-valon vilkuttamaan ao. vikakoodia, esim. 3 vilkahdusta, tauko, 5 vilkahdusta, pitkä tauko - ja sama toistuu. Jokaisella "murheella" on oma varoitusvalonsa ja siinä oma koodinsa.

Vilkuttelu kertoi että autossani oli vasemman etupyörän anturi viallinen. Vaihdettiin ja aikaa koko operaatioon kului puoli tuntia.

Äänestä

etta Tojoosi on tullut vika. Kyseessä täytyy olla joku provo-Pekka.

Äänestä
  • kyllä niitä tojotassakin on vikoja,,ens viikolla pitäs vaihdelaatikkoki vaihtaa

    Äänestä

  • pekka kirjoitti:

    kyllä niitä tojotassakin on vikoja,,ens viikolla pitäs vaihdelaatikkoki vaihtaa

    toimivan laatikon ja oliko kallis?

    Äänestä

kokeile ottaa akun -kenkä irti n. 5-10 mínuuttia. Toimii ainakin 96:ssa tdi passatissa. Jos ei toimi vika luultavasti anturissa, joka on hapettunut. Sen voi irroittaa ja hioa kevyesti sen navat.

Äänestä

Ihan sama vika ja vielä samana päivänä. Vein seuraavana pvänä merkkihuoltoon jossa totesivat että vasemman etupyörän anturissa vikaa. Valo oli jo sammunut ennen kuin vein sen huoltoon, mutta pystyivät kuitenkin sen mittaamaan. Jää kuulemma muistiin jos on joskus vilkauttanutkin sitä valoa.
Toyotalla anturi maksaa n. 200 euroa. Tietääkö kukaan löytyykö sitä tarvikeosana?

4.11. oli todella kostea ilma ja mietinkin sitä voiko sumuinen ja kostea keli aiheuttaa sen että valo syttyi palamaan vai onko jossain piuhassa hapettumaa ja/tai katkos joka aluksi alkaa kertoa itsestään juuri kostealla kelillä.
Autoni abs-muisti kertoi koodin olevan 3ja 6 (36)

Äänestä

Onko kellään Toyota avensis 2004 ollut ongelmia asb:n kanssa; välillä syttyy taas sammuu nyt palaa koko ajan? Pyörän anturit mitattu ovat ehjät, missä voi olla vika? Autolla ajettu n. 180000km kaikki huollot tehty aina säännöllisesti itsellä ollessa vaikuttaako se, kun käy auton pesemässä missä on pohjapesukin.

Äänestä

Voihan jossain abs-kehässä olla vikaa, tai abs-boxsi, jos ajohallinta, niin voi olla vaikka läppämoottori. Vähimmällä pääset, kun viet korjaamoon. Voit kyllä koittaa akunkengän irrotusta, mutta muistaakseni pitää olla yli puolituntia, tosin en usko, että turvallisuuteen liittyvät koodit nollautuvat itsestään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekka kirjoitti:

Eilen illalla alkoi abs valo palaan ja abs:sät loppu toimimasta..vika oli tullut kun auto seisoi työpaikan pihalla ja sama homma nyt aamulla..mikä vois olla vikana. Eilen oli pakkasta muttei tänä aamuna eli jäätyminen epätodennäköistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu