pride-koulutuksessa valitaan nössöjä!!!

VOi hyvät sijaisvanhemmat. Kyllä te olette nössöjä. Ette pidä oikeuksistanne kiinni. Annatte biojen ja sossujen määräillä teitä mielin määrin, ette osaa asettaa ehtoja, pitää kiinni yksityisyydestänne ja hoitaa itseänne ja parisuhdettanne. Koska viimeeksi olette saaneet kahdenkeskisen loman? Työnohjausta? Koska viimeeksi olette edes yrittäneet huomioida omia biolapsianne edes puoliksi niin paljon kuin sijoitettujanne? Kuinka monen oma lapsi reagoi sijoitettujen lailla? Kuinka moni haluaisi johonkin jotain muutosta? Entäs palkka sitten, surkea! Mutta koska ette osaa vaatia, ette myös koskaan tule saamaan arvostusta. Joo, tiedän jo mitä vastauksia tulen saamaan - ihmisiltä, jotka eivät tunnusta tosiasioita ja uskalla katsoa härkää silmiin...ONKO SIELLÄ YHTÄÄN ROHKEAA?!?!?
7669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miksi pitää vaatia ja vaatia? Eikö neuvottelemalla pääse eteenpäin. Meillä ainakin opastetaan tiimityöhön ja siihen kuuluu suurelta osin neuvottelutaito. Siinä olen samaa mieltä kanssasi, ettei nössö saa olla, mutta ei koviskaan. Tuntuu vaan, että sinua sattuu nyt sisältä päin ja purat sitä pahaa oloa täällä tuntemattomille räyhäämällä. Laittaisit edes jotain konkreettisia esimerkkejä. Jos sinua on kohdeltu kaltoin ei se suinkaan tarkoita, että meitä kaikkia kohdellaan samalla tavalla.

Äänestä

tai sitten ei.
Kymmenen vuotta sitten saimme "tapella" oikeuksistamme,yksityisyydestämme ja arvostuksesta.
Arvostus asiaan lähtee itsestämme /omista asenteista,oman elämän kunnioittamisesta,samoinkuin toisen.
Ei ollut alku meille helppoa. Ahdisti useasti sossun ,siaslasten suvun ja muun yhteiskunnan panostuksessa. Me emme taipuneet,vaan vaadimme sen mikä meistä kuului meille kohtuullisest.
Saimme työnohjausta,mikä paneutui vain lasten hyvinvointiin.On valitettavan totta,että pitää osata pitää puoliaan, ja vetää rajoja.Muutoin unohtaa itsensä,omat lapsensa ja elämä pyörii vain ja ainoastaan sijaislasten ympärillä. Harva kysyy mitä Sinulle kuuluu?
No kiitos tänäpäivänä oikein hyvää.Elämme yhtenäisenä perheenä. Viisi lasta kokevat olevansa sisaruksia käytännössä.Meillä on "työrauha" ja meitä arvostetaan.(liikaakin)
Meillä on karvainen koti-isä ja äiti tekee kunnalla mielenterveystyötä.Niin,että nössöjäpä
hyvinkin;)

Äänestä

jos hyvä MÄÄÄ-ÄÄÄ olet todella sijaisvanhempi, niin miksi kirjoitat ulkokohtaisesti.

etkö samaistu meihin nössöihin?

oletko itse saanut kaiken haluamasi ihan vain vaatimalla?

paljossa toki olet oikeassa: ei minunkaan mieleeni tulisi kysyä sossulta tai bioilta lupaa jos elämän tilanne muuttamaan vaatisi. muuttavathan perhekoditkin yhtämittaa. ilmoitus uudesta osoitteesta riittää.

mutta niinkuin sijaisäiti( kirjoitti: neuvottelutaito on osa sijaisvanhemmuutta.

tiimityöstä en sen kummemmin sano. omalta osaltani se on jäänyt enempi yleväksi hymistelyksi. siinä MÄÄÄ-ÄÄ on kyllä oikeassa, että tiimityö toimii vain niin kauan kuin astutaan yhtä jalkaa.

jos matkaan tulee mutkia tai muuta ongelmaa on sijaisvanhempi äkkiä yksin tiimien toimiessa ihan muualla: sos.toimen sisällä turvaamassa omia kuvioita, koulutoimensisällä takaamassa opettajien asemaa jne.

työn ohjausta olen kyllä saanut, mutta nihkeästi. olen erittäin avoin ongelmien ja turhautumieni suhteen, joten siitä joutuu usein maalitauluksi asiattomuuksille. sijaisvanhempienhan tulee olla kovia ja pärjääviä. jos myöntää, että on hankalaa tai tarvii apua, jopa työnohjausta, niin kuinka nopeasti tältäkin palstalta tulee vastaus: luuseri, lopeta sijaisvanhemmuus kun et pärjää?

biolapsistani olen todella huolissani. siinäkin olet oikeassa MÄÄÄ-ÄÄ. kun perheessä sattuu kriisi toisensa perään ja kohteena ovat biolapsieni henkilökohtainen omaisuus ja vaatteet, eikä sijoitettujen biosuku tuumaa kuin että lapsethan ovat sitoutuneet, ja sostoimi on eniten huolissaan siitä, kuinka kriisin käsittely vaikuttaa sijoitettuun ja hänen sukuunsa, niin yksinhän olen.

yritän ehdottomasti antaa omilleni myös kahdenkeskistä aikaa, pikku reissuja ilman sijoitettuja. käyväthän sijoitetutkin reissuilla vanhempiensa kanssa. ongelma on vain siinä, että aina joku sijoitettu on kotona ja harvoin pääsee vain meidän ydinperhe yksin tienpäälle. mutta tasa-arvoon pyrin kovasti. ettei biojeni tarvitsisi näiden kovaosaisten sijoitettujen tyyliin valittaa: kuinka he yksin tekivät kaikki kodin työt ja sijaislapset vain matkustivat ja juhlivat huvipuistoissa.

miehen kanssa oltiin 2003 viikko etelässä. nyt viikonppuja sillointällöin kahden kun kaikki lapset sukulaisilla tai kavereillaan. varastettua aikaa totta kai, mutta niihän lapsiperheissä puolisoiden välinen aika aina on.

ehdotahan MÄÄÄ-ÄÄ miten ja minne perustetaan vihaisten sijaisvanhempien yhdistys?

Äänestä

Olet oikeassa. Sijaisvanhemmilta vaaditaan "yhteistyökykyä" eli aivan mieletöntä joustamista joka asiassa. Kaiken lisäksi pitää vielä kuunnella mielenterveysongelmaisten biovanhempien aiheettomat haukut ja herjaukset, eikä itseään saa puolustaa, ja vaitiolovelvollisuuden vuoksi ei saa edes kenellekään purkaa sydäntään (paitsi työnohjauksessa, joka järjestetään tiettyinä päivinä tiettyyn kellonaikaan; ei kesäisin).

No, nyt tähän varmasti vastaa joku neropatti, että "joka leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön", "mitäs täällä mariset", "itsepähän olet ryöstänyt lapset oikeilta vanhemmiltaan" jne., eli en saisi edes nimettömänä täällä palstalla sanoa, että KYLLÄ, JOSKUS ON VAIKEAA. Siitä huolimatta vastaan nyt MÄÄ-ÄÄ:n kysymyksiin. (Ja jos viittasit tuohon muuttokeskusteluun, niin me olemme ainakin muuttaneet; olisimme muuttaneet joka tapauksessa, vaikka sitä sosiaalityöntekijät olisisvat vastustaneet).

Kahdenkeskistä lomaa ei ole ollut ollenkaan koko sijoituksen aikana. Joskus lapset kyllä ovat mummolassa, mutta mihinkään emme ole ehtineet lähtemään. Parisuhde on vielä kunnossa, mutta ihan varmasti kahdenkeskinen aika on tarpeen tai ei hyvää seuraa.

Työnohjauksen olemme kyllä saaneet. Ilman sitä olisi kyllä vaikeaa.

Olemme yrittäneet huomioida omia biolapsiammekin. Onneksi meille sijoitetuilla lapsilla ei ole ilmennyt mitään hirveän vakavia, suuria ongelmia esim. käyttäytymisessä; tarvitsevat vaan vähän enemmän ohjausta kuin biologiset lapsemme. Omat lapsemme eivät ole "reagoineet" mitenkään, eivätkä oikeastaan sijaislapsetkaan.

Haluaisin silti muutosta. Haluaisin, ettei sijoitettujen lastemme tarvitsisi mennä tapaamaan biovanhempiaan silloin, kun nämä ovat aivan kännissä (ja ovat siis aina), koska he tappelevat ja uhkailevat, ja kertovat lapselle, että lapsi palaa pian kotiin. Tällaiset kokemukset ahdistavat lasta, ja opettajakin on huomannut lapsen levottomuuden tapaamisten aikoihin.

Haluaisin myös, ettei meidän sijaisvanhempien tarvitsisi kuulla haistattelua ja aiheetonta haukkumista. Jos on aihetta, meille voi sanoa asioista, ja perustella ne, mutta ei huutamalla, haistattelemalla, haukkumalla ym.

Haluaisin myös, että sosiaalityöntekijät tajuaisivat mitä ovat tekemässä. Haluaisin, että he kysyisivät myös meiltä, mitkä biovanhempien kertomat väitteet meistä pitävät paikkansa. Haluaisin sosiaalityöntekijöiden ymmärtävän, että lapselle ei ole hyväksi tavata umpihumalaisia vanhempiaan, ja viettää heidän kanssaan aikaa jopa kahden kesken.

Kerropa MÄÄ-ÄÄ, miten etenkin tämä ongelma sosiaalityöntekijöiden suhteen saadaan ratkaistua. Onko ideoita? Sillä biovanhempien haukkuihin ja haistatteluihin emme voi vaikuttaa, sillä emme saa tukkia heidän suutaan, ja kuitenkin on tavattava, emmekä voi estää heitä juomastakaan. Korvatulppia ei voi käyttää, koska sehän olisi sijaisvanhemman yhteistyökyvyttömyyttä. Mutta sosiaalityöntekijöiden kanssa saattaisi olla vielä toivoa. Olemme kyllä keskustelleet, mutta heidän käsityksistään ei oikein ota selvää. Tuntuu, että he eivät halua ottaa kantaa vaikeisiin asioihin, ja joustavat mielellään biovanhempien vaatimuksesta välttääkseen riitoja ja oikeusjuttuja. Pitäisikö meidänkin sitten huutaa ja räyhätä sosiaalityöntekijöille? Tavallinen puhe, perustelut ym. ei johda mihinkään. Kai meidän pitäisi viedä lapsi psykiatrille, jotta psykiatri voisi todeta, että "kännisten vanhempien tapaaminen ei ole välttämättä lapsen edun mukaista". Mutta en vie psykiatrille enkä psykologille tässä vaiheessa, koska tällainen lammaskin näkee, mistä on kyse. Muutenkin saa rampata lääkäreissä koko ajan.

Palkkaa en ole kyllä ajatellutkaan saavani tästä! Palkan saan sitten aivan muista asioista. En ole ajatellutkaan sijaisvanhemmuutta rahanansaitsemiskeinona. Kulukorvaushan on todella pieni raha. Ja koska aina löytyy sijaisvanhempia, jotka ryhtyvät hommaan rahan takia, ei mielestäni kulukorvauksia pidä missään nimessä nostaa!

Äänestä
  • minä olen kyllä kunnalle painoni (ja se on suuri) arvoinen kullassa.

    ja todella haluaisi nähdä sen arvoni myös pankkitililläni.

    niin paljon minä olen laittanut ja laitan itseäni likoon lapsien edestä, että katson ansaitsevani joka pennin palkkiostani.

    joka tosin on niin pieni, ettei edes kata sitä mitä lapset tärvelevät.

    minä todella katson tekeväni lastensuojelu TYÖTÄ ja HYVIN. minä seuraan lapsen mielialaa, huomaan paineet ja ahdistukset, minä haastattelen, kyselen, selvitän. hankin vaikka väkisin apua tarvitsevalle enkä pelkää psykiatrejakaan jos tuntuu, että heistä olisi apua.

    joten styö- ja huolimäärääni nähden palkkani on ala-arvoinen

    Äänestä

  • kv1 kirjoitti:

    minä olen kyllä kunnalle painoni (ja se on suuri) arvoinen kullassa.

    ja todella haluaisi nähdä sen arvoni myös pankkitililläni.

    niin paljon minä olen laittanut ja laitan itseäni likoon lapsien edestä, että katson ansaitsevani joka pennin palkkiostani.

    joka tosin on niin pieni, ettei edes kata sitä mitä lapset tärvelevät.

    minä todella katson tekeväni lastensuojelu TYÖTÄ ja HYVIN. minä seuraan lapsen mielialaa, huomaan paineet ja ahdistukset, minä haastattelen, kyselen, selvitän. hankin vaikka väkisin apua tarvitsevalle enkä pelkää psykiatrejakaan jos tuntuu, että heistä olisi apua.

    joten styö- ja huolimäärääni nähden palkkani on ala-arvoinen

    En tarkoittanut aivan tuota.

    Tiedän kyllä mitä sijaisvanhemman työ on. Tottakai sijaisvanhempi on arvokas, ja tekee käytännössä ilmaistyötä kunnalle. Ei meilläkään kunnan kulukorvaukset ja "hoitopalkkiot" riitä korvaamaan edes rahanmenoa, puhumattakaan siitä että siitä jotain palkkiota saisi! Hyvien sijaisvanhempien kuuluisi saada paljon enemmän.

    Enkä halua hymistellä että "olemme niin hyviä ihmisiä kun noin pienellä palkalla hoidamme toisten lapsia, älkää vaan luulko että rahaa haluaisimme". Sijaisvanhempien kuuluisi saada kunnon korvaus. Pelkään vaan että kaiken maailman hyypiöt ottaisivat lapsia koteihinsa, kun "niistä saa rahaa". Jo nykyäänkin, näillä korvauksilla, tätä tapahtuu. Ja ihmiset kyselevät, "paljonko saatte rahaa lapsesta kuukaudessa".

    Ja olen siis itsekin sijaisäiti, eli en ole tässä syyttelemässä sijaisvanhempia.

    Äänestä

  • Uuhi kirjoitti:

    En tarkoittanut aivan tuota.

    Tiedän kyllä mitä sijaisvanhemman työ on. Tottakai sijaisvanhempi on arvokas, ja tekee käytännössä ilmaistyötä kunnalle. Ei meilläkään kunnan kulukorvaukset ja "hoitopalkkiot" riitä korvaamaan edes rahanmenoa, puhumattakaan siitä että siitä jotain palkkiota saisi! Hyvien sijaisvanhempien kuuluisi saada paljon enemmän.

    Enkä halua hymistellä että "olemme niin hyviä ihmisiä kun noin pienellä palkalla hoidamme toisten lapsia, älkää vaan luulko että rahaa haluaisimme". Sijaisvanhempien kuuluisi saada kunnon korvaus. Pelkään vaan että kaiken maailman hyypiöt ottaisivat lapsia koteihinsa, kun "niistä saa rahaa". Jo nykyäänkin, näillä korvauksilla, tätä tapahtuu. Ja ihmiset kyselevät, "paljonko saatte rahaa lapsesta kuukaudessa".

    Ja olen siis itsekin sijaisäiti, eli en ole tässä syyttelemässä sijaisvanhempia.

    on Suomessa muutoin hyvin arvostettua,mutta ei palkallisesti!
    Meillä on kaksi sijaislasta sekä työskentelen kuntani mielenterveysyksikössä...emme pääse rikastumaan.No emme haluakkaan sitä.
    Jos lapset olisivat sijoitettuna laitokseen se tulisi maksamaan kunnille huomattavasti enemmän kuin sijoitukset perheisiin.Inhimillisyydestä puhumattakaan.
    Jaksamista kaikille:=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MÄÄ-ÄÄ kirjoitti:

VOi hyvät sijaisvanhemmat. Kyllä te olette nössöjä. Ette pidä oikeuksistanne kiinni. Annatte biojen ja sossujen määräillä teitä mielin määrin, ette osaa asettaa ehtoja, pitää kiinni yksityisyydestänne ja hoitaa itseänne ja parisuhdettanne. Koska viimeeksi olette saaneet kahdenkeskisen loman? Työnohjausta? Koska viimeeksi olette edes yrittäneet huomioida omia biolapsianne edes puoliksi niin paljon kuin sijoitettujanne? Kuinka monen oma lapsi reagoi sijoitettujen lailla? Kuinka moni haluaisi johonkin jotain muutosta? Entäs palkka sitten, surkea! Mutta koska ette osaa vaatia, ette myös koskaan tule saamaan arvostusta. Joo, tiedän jo mitä vastauksia tulen saamaan - ihmisiltä, jotka eivät tunnusta tosiasioita ja uskalla katsoa härkää silmiin...ONKO SIELLÄ YHTÄÄN ROHKEAA?!?!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu